شهرداری به موضوع مناسب‌سازی ساختمان‌ها برای معلولین ورود کند

رئیس سازمان بهزیستی کشور درخواست کرد که در لایحه‌نگاری شورا بودجه خوبی برای مناسب‌سازی و حمایت از معلولان در نظر گرفته شود.

علی محمد قادری، رئیس سازمان بهزیستی کشور در یکصد و نود و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به تحولات عملی و نظری این سازمان در دولت سیزدهم اظهار کرد: کمبود منابع همواره وجود داشته اما متصل شدن به توان خیرین و مردم بسیار اهمیت دارد و ما در سازمان بهزیستی یاری‌گری اجتماعی را مرور کردیم.

وی با اشاره به ایجاد سرمایه های اجتماعی در کشور تصریح کرد: در به میدان آوری نهادها شکل گیری ادبیات فاخری صورت گرفته و مصادیق برجسته و روح افزا و غرور فرین ملی را در این عرصه شاهد هستیم.

قادری با تأکید بر اینکه بر اساس آمایش ها ممکن است ۱۰ درصد از جمعیت هر جامعه معلول باشند، خاطرنشان کرد: باید ائتلاف جمعی بین مردم و دولت شکل بگیرد تا بتوان خدمات رسانی به معلولین را مدیریت کرد.

وی با بیان اینکه ۹۵۰ خانوار دارای عضو معلول مشمول مستمری دولت بودند، گفت: در کمتر از ۲ سال بیش از ۵۰۰ هزار خانوار به آمار قبلی اضافه شدند و تعداد خانواده‌های معلول تحت پوشش از مرز یک میلیون و ۴۰۰ هزار خانوار عبور کرده‌است.

قادری با اعلام اینکه در ماه‌های آینده برای اولین بار آزمون اختصاصی استخدام افراد دارای معلولیت در سراسر کشور برگزار می‌شود، یادآور شد: چهار هزار و ۳۰۰ نفر از نخبگان جذب تمام دستگاه‌ها خواهند شد. در دنیا تم پارک‌هایی برای معلولین ایجاد شده اما متأسفانه در تهران شاهد احداث چنین پارک‌هایی نیستیم و تقاضا داریم این ظرفیت در پایتخت ایجاد شود.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۲ هزار نفر در سطح شهر معاینه پزشکی شده‌اند، تصریح کرد: تقاضای ما این است که میز خدمت محله محور هوشمند با همکاری شهرداری و شورا بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد تا ظرفیت سازی اجتماعی در سطح شهر محقق شود.

قادری به عضویت شهردار تهران در شورای اجتماعی کشور هم اشاره کرد و افزود: پس از سالها ۲۰ آذرماه جلسه این شورا برگزار خواهد شد و از شهردار تهران درخواست داریم در این شورا حضور یابد.

قادری در پاسخ به پرسش اعضای شورا نیز با بیان اینکه "ما در جریان خدماتی که مدیریت شهری به معلولان ارائه می‌دهد، قرار نمی‌گیریم"، اظهار کرد: شهردار تهران عضو هیئت دولت است و ما اسامی ساختمان‌های نامناسب برای معلولین را اعلام می‌کنیم و درخواست داریم شهرداری وارد شود.

وی با بیان اینکه سالانه ۶۰ هزار نفر بر اثر تصادفات جاده‌ای به جمعیت معلولان تحت پوشش سازمان بهزیستی اضافه می شوند، تصریح کرد: ما به بحث معلولیت پیش از تولد و در حوزه ژنتیک وارد شده‌ایم و تا دوران سالمندی نیز به افراد و پس از فوت به خانواده‌ها خدمات ارائه می‌دهیم. هرماه جلسه‌ای را برای مناسب سازی معابر برگزار می کنیم اما مدیران تراز شهرداری تهران در این جلسه حضور پیدا نمی‌کنند.

قادری با تأکید بر اینکه برای اولین بار استانداردسازی خودروها برای معلولین مصوب شده است، یادآور شد: خودروسازان در جریان نبودند که باید چه الزاماتی را برای معلولان در خودروها ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه "ما ۱۲۰ هزار نفر را در مراکز نگهداری می‌کنیم و در رسانه صندلی و جایگاهی نداریم"، خاطرنشان کرد: در میان این افراد کارمندان و افراد ثروتمند نیز حضور دارند؛ کار انجام و امور اداره می‌شود اما درخواست داریم که همکاری صورت بگیرد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در پایان درخواست کرد که در لایحه نگاری شورا بودجه خوبی برای مناسب سازی و حمایت از معلولان در نظر گرفته شود.

برچسب ها: معلولان ، شهرداری
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار