افتتاح ۵۶ طرح ایجاد اشتغال ویژه معلولان بهزیستی در خوزستان

۵۶ طرح ایجاد اشتغال ویژه معلولان بهزیستی خوزستان به بهره‌برداری رسید.

 ۵۶ طرح ایجاد اشتغال و ۲۴ واحد مسکونی ویژه معلولان زیر پوشش بهزیستی به مناسبت بزرگداشت روز جهانی معلولان به صورت همزمان در خوزستان با برگزاری آیینی به بهره‌برداری رسید.

مهران کریمیان مدیر کل بهزیستی خوزستان درآیین افتتاح طرح‌های اشتغال بهزیستی ضمن تبریک گرامیداشت روز جهانی معلولان بیان کرد: طرح‌های اشتغال ویژه معلولان با اعتباری بالغ بر هشتاد و دو میلیارد ریال از محل تسهیلات قرض الحسنه بانک‌ها در ۱۲ شهر استان خوزستان با هدف توانمندسازی افراد دارای معلولیت راه اندازی شده است.

او  افزود: در هشت ماه امسال ۹۱۰ نفر از معلولان زیر پوشش بهزیستی در سراسر خوزستان از تسهیلات قرض الحسنه اشتغال بهره‌مند شدند و اعتبار اختصاص داده شده در طرح‌های اشتغال این افراد بالغ بر ۸۵۰ میلیارد ریال گزارش شده و حدود ۳۱۰ طرح در روستا‌ها به مرحله اجرا درآمده است.

مدیر کل بهزیستی خوزستان با اشاره به اینکه تعهد ایجاد اشتغال بهزیستی طی امسال  ۲ هزار و ۵۰۰ نفر بوده است، گفت: این تعهد تاکنون برای ۲ هزار و ۲۰۰ نفر از گروه‌های هدف شامل معلولان، زنان سرپرست خانوار و خانواده‌های بی‌سرپرست معادل ۸۰ درصد از طریق طرح تسهیل گری اشتغال محقق شده است.

آقای کریمیان با اشاره به اهمیت اشتغال در توانمند سازی معلولان افزود:  تلاش می‌کنیم که این معلولان از طریق اشتغال به استقلال اقتصادی و اجتماعی دست پیدا کنند و برنامه‌های مختلفی از جمله انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان فنی و حرفه‌ای، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و دیگر دستگاه‌ها در این راستا برگزار شده است.

او  با اشاره به افتتاح و واگذاری ۲۴ واحد مسکونی ویژه افراد معلول در هفت شهر خوزستان ادامه داد: این طرح نیز با اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال همزمان در بعضی از شهر‌های استان خوزستان در راستای برنامه‌های توانمندسازی خانواده‌های زیر پوشش اجرا شد.

مدیر کل بهزیستی خوزستان می‌گوید: از ابتدای امسال تا کنون برای ساخت، خرید و ودیعه مسکن ۵۶۰ واحد مسکونی، ۳۶۰ میلیارد ریال به صورت وام بلاعوض از طریق بهزیستی به خانواده‌های زیر پوشش پرداخت شده و همچنین تا پایان امسال ۸۳۹ واحد مسکونی سهم بهزیستی خوزستان در طرح مسکن هدفگذاری شده که باید ساخته و تکمیل شود.

آقای کریمیان ادامه داد: در طرح نهضت ملی مسکن نیز حدود هزار و ۷۰۰ خانواده معلول ثبت نام کرده اند که تاکنون سازمان بهزیستی سهم آورده اولیه ۲۰۰ خانواده را پرداخت کرده و از این لحاظ در طرح نهضت ملی مسکن تا کنون حدود ۶۰ میلیارد ریال پرداخت انجام شده است.

در اجرای طرح اشتغالزایی در استان یک واحد گلخانه توسط یکی از معلولان ناشنوا در محله سیصد دستگاه صنایع فولاد اهواز با اعتبار یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال افتتاح شد که این فرد نشان داد در مسیر توانمندسازی و اشتغال می‌توان گام‌های مثبت برداشت.

همچنین یک واحد مسکونی نیز به صورت نمادین در محله کیانشهر اهواز به یک خانواده دارای ۲ معلول با پرداخت وام بلاعوض واگذار شد.

سوم دسامبر مصادف با ۱۲ آذر ماه از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی معلولین اعلام شده است که هدف از تعیین چنین روزی، درک و پذیرش افراد دارای معلولیت، افزایش آگاهی عمومی و تجلیل از دستاورد‌ها و مشارکت‌های معلولان است.

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.