بازخوانی بیانات رهبر انقلاب؛

ضرورت حضور پرشور و حداکثری در انتخابات

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی همواره توصیه‌ها و تاکیدات مهمی را به جامعه سیاسی کشور داشته‌اند.

حضرت آیت‌الله سید علی خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در دوره‌های مختلف زمانی فرامین و سخنان قابل توجهی را در ارتباط با آحاد مختلف جامعه بیان کرده‌اند که یکی از مهمترین آن‌ها سخنانی است که درباره ضرورت مشارکت حداکثری مردم در انتخابات بیان کرده‌اند. گزیده‌ای از فراز‌های سخنان ایشان را در ادامه بخوانید.

*یک رویداد سرنوشت‌ساز در کشور اتّفاق خواهد افتاد و آن عبارت است از انتخابات. قطعاً سرنوشت کشور در یک برهه‌ی زمانی در همه‌ی زمینه‌ها وابسته‌ی به عملی است که شما مردم ایران ان‌شاءالله انجام خواهید داد یعنی شما با حضور خودتان، با رأی خودتان، در واقع سرنوشت کشور را در همه‌ی مسائل عمده رقم میزنید.

*کار بزرگ مردم اوّلا اصل مشارکت، ثانیا نوع مشارکت و نوع انتخاب خواهد بود که امیدواریم خدای متعال همه‌ی دل‌های ما را، دل‌های ملّت ایران را هدایت کند تا بتوانیم به بهترین وجهی در این عرصه ظاهر بشویم.

* به کوری چشم دشمنان انقلاب در طول سال‌های متمادی، همه‌ی انتخابات‌ها سر وقت انجام گرفته؛ نه تعطیل شده، نه یک روز عقب افتاده؛ مردم در پای صندوق‌ها حاضر شدند و رأی دادند. البتّه تبلیغات سوء آن‌ها وجود داشته؛ از مدّتی قبل از انتخابات تا بعد از انتخابات این تبلیغات همیشه ادامه داشته. شاید در هیچ نقطه‌ای از عالم نتوانیم کشوری را پیدا کنیم که انتخاباتش این همه مورد تهاجم دشمنان قرار داشته باشد.

* تجربه نشان داده و متن مردم نشان داده‌اند که هر چه دشمن خواسته، عکسش را انجام داده‌اند؛ هم در مورد انتخابات، هم در مورد راه‌پیمایی‌ها و مسائل گوناگون دیگر. این دفعه هم ان‌شاءالله به توفیق الهی همین جور خواهد شد؛ مردم ان‌شاءالله حضور پیدا خواهند کرد و آبرو خواهند داد به نظام جمهوری اسلامی.

* مهم‌ترین نکته این است که انتخابات نشان‌دهنده‌ی حضور مردم در صحنه است. «حضور مردم در صحنه» یعنی چه؟ یعنی نظام جمهوری اسلامی پشتوانه‌ی مردمی دارد. این، در اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران و اقتدار کشور تأثیر بی‌نظیری دارد؛ یعنی هیچ چیزی، هیچ ابزار قدرتی به اندازه‌ی حضور مردم، قدرت‌افزا برای کشور نیست.

* اگر ما کاهش حضور مردم را داشته باشیم، از آن طرف افزایش فشار‌های دشمن را خواهیم داشت؛ یعنی این‌ها با همدیگر به معنای واقعی کلمه یک نسبت معکوسی دارند.

* بنده انتظارم از جوان‌ها -جوان‌های عزیز کشور- این است که حرکت به سمت صندوق‌های رأی را و شرکت مردم را هر چه میتوانند ترغیب کنند و در این زمینه فعّالیّت بکنند؛ بخصوص رأی‌اوّلی‌ها که عدّه‌ی کثیری رأی‌اوّلی داریم. در هر دوره‌ای از دوره‌های انتخابات بخش بزرگی رأی‌اوّلی هستند. حضور این‌ها در انتخابات در واقع برای این‌ها مثل جشن تکلیف سیاسی است؛ در واقع یک جشن تکلیفی است که [به آن]وارد می‌شوند.

میخواهم به دست‌اندرکاران انتخابات سفارش کنم که تمهیدات لازم را برای سلامت مردم در هنگام حضور در پای صندوق‌های رأی حتما ملاحظه کنند و پیش‌بینی کنند؛ چون مردم میخواهند شرکت کنند باید جوری باشد که این شرکت مردم و این حضور مردم پای صندوق رأی به سلامت جامعه مطلقا صدمه‌ای نباید بزند که این کار احتیاج به تمهیداتی دارد.


بیشتربخوانید


* ازجمله‌ی مبانی مطرح‌شده‌ی به‌وسیله‌ی امام و شعار‌های امام بزرگوار، مسئله‌ی مردم‌سالاری بود؛ یعنی اختیار حاکمیّت کشور در دست مردم باشد؛ مردم انتخاب کنند، مردم بخواهند، مردم اراده کنند؛ در همه‌ی عرصه‌های زندگی. یکی از شعار‌های امام مسئله‌ی خودباوری ملّت بود؛ یعنی اینکه به مردم میگفت و تکرار میکرد که شما میتوانید، شما قادرید؛ در علم، در صنعت، در کار‌های اساسی، در اداره‌ی کشور، در مدیریّت بخش‌های مهمّ کشور، در اقتصاد و غیره، شما قادر هستید خودتان روی پای خودتان بِایستید.

* میگویند «رأی مردم ربطی به نظام اسلامی و تأیید نظام اسلامی ندارد»! چرا آقاجان؛ حتّی کسانی که ممکن است در دل از نظام اسلامی گله‌مندی هم داشته باشند، امّا وقتی می‌آید در چهارچوب نظام رأی میدهد، معنایش این است که این چهارچوب را قبول میکند و به آن اعتماد میکند و آن را کارآمد میداند که در چهارچوب آن دارد حرکت میکند.

* در سیستان‌وبلوچستان علمای اهل سنّت مردم را تشویق کردند به انتخابات؛ این گروه‌های تکفیری آن‌ها را الان دارند تهدید میکنند که شما چرا کمک کردید به انتخابات؛ چون آن‌ها تشویق کردند. گروه‌های تکفیری فقط دشمن شیعه نیستند، دشمن نظام اسلامی‌اند، دشمن هرکسی هستند که به نظام اسلامی کمک کند؛ به این‌ها باید توجّه داشت.

* هر که به عزّت ایران اسلامی علاقه‌مند است، در این انتخابات باید شرکت کند و میکند؛ حالا ان‌شاءالله خواهید دید. دنیا خواهد دید که مردم ایران چطور مشتاقانه به‌سمت انجام وظیفه و احقاق حق -که هم وظیفه است، هم حق است- حرکت میکند. به نظر من این نکته مهم‌ترین نکته‌ای است که در باب انتخابات باید گفت و بنده مکرّر عرض کرده‌ام.

* در یک دوره‌ای از انتخابات، رئیس‌جمهور آمریکا دو سه روز به انتخابات، صریحاً خطاب به ملّت ایران گفت نروید رأی بدهید! مردم چه‌کار کردند؟ لج کردند، آن‌دفعه بیشتر از همیشه رأی دادند.

* بصیرت و فکر، سلامت انتخابات و سلامت رقابت را تأمین و تضمین میکند. اگر مردم اینگونه وارد بشوند و انسان‌های صالح را انتخاب بکنند. آدم‌هایی را انتخاب بکنند که وقتی رفت در آن مسند نشست -حالا آن مسند هرچه باشد؛ چه مسند عضویّت در مجلس خبرگان باشد یا در مجلس شورای اسلامی باشد یا ریاست جمهوری باشد- خودش را سپر بلای مشکلات کشور قرار بدهد، فانی در خدمات و مصالح و منافع عمومی مردم باشد، کشور را به دشمن نفروشد، مصالح کشور را برای رودربایستی با این و آن زیر پا نگذارد؛ باید این را انتخاب کنند. این میشود یک انتخابات خوب.

* در نظام اسلامی کار دست مردم است، انتخاب در اختیار مردم است، و محور و مدار کار‌ها هم اسلام عزیز است؛ مردم‌سالاری اسلامی. ملت ما تا قبل از انقلاب اسلامی مزه‌ی حاکمیت مردم را نچشیده بود. از اعلام مشروطیت در ایران تا سالی که انقلاب پیروز شد، ۷۵ سال طول کشید؛ از این ۷۵ سال، ۵۵ سال دیکتاتوری خاندان پهلوی بود؛ دیکتاتوریِ خشن و وابسته به قدرت‌های جهانی؛ یعنی اول به انگلیس، بعد به آمریکا.

* از آغاز پیروزی انقلاب تا امروز، در همه مسائل مهم، در همه مسوولیت‌های اساسی کشور، مردم بودند که نقش ایفا کردند. ۱۱ بار انتخابات ریاست جمهوری، ۹ بار انتخابات مجلس شورای اسلامی، چند بار انتخابات مجلس خبرگان و شوراها؛ یعنی در این ۳۴ سال، تقریبا هر سال یک انتخابات انجام گرفته است. مردم احساس میکنند که بر سرنوشت خود در مدیریت کشور و در برنامه‌های کلان کشور، آن‌ها هستند که تصمیم گیرند و نظارت میکنند و عمل میکنند؛ این مردم سالاری دینی است.

* بنده اصرارم بر حضور حدّاکثری و عمومی ملت ایران به خاطر این است که می‌بینم و میدانم که حضور یکپارچه مردم، حضور پرشوق و امیدوارانه و قدرتمندانه مردم موجب میشود که دشمن مأیوس بشود؛ وقتی دشمن مأیوس شد، کارآیی خود را از دست خواهد داد.

* مصونیّت کشور، وابسته به حضور مردم است؛ کم شدن فشار‌های دشمنان، وابسته به حضور مردم است، وابسته به اتّحاد و انسجام مردم با نظام و با دستگاه جمهوری اسلامی و حسّ اعتماد متقابل بین مردم و مسئولین است. این حسّ باید روزبه روز تقویت بشود.

* انواع و اقسام تبلیغات را کردند برای جدا کردن مردم از مراکز رأی و صندوق‌های رأی. گاهی با ترور دانشمندان ما - که در ظرف کمتر از شش ماه، سه ترور را انجام دادند - قصد داشتند مردم را بترسانند، مردم را دلسرد و نا امید کنند. در یک چنین فضائی، این انتخابات انجام گرفت؛ اما با یک چنین مشارکتی! این مشارکتِ بالاتر از ۶۴ درصد، خیلی رقم مهمی است. من به شما عرض بکنم؛ از متوسط انتخابات‌های مجالس دنیا، این رقم بالاتر است. در آمریکا متوسط رقم مشارکت در انتخابات کنگره، ۳۵ درصد است. در ده سال گذشته مشارکت مردم آمریکا در انتخابات کنگره‌شان و مجلس ملی و مجلس سناشان به ۴۰ درصد نرسیده.

* مردم ما موجبات رحمت الهی را فراهم کردند. حضور مردم در صحنه، ایستادگیشان در مقابل هجمه‌ی دشمنان، بصیرتشان، این‌ها همه موجبات رحمت الهی بود. توفیقِ برآوردن این موجبات هم باز متعلق به خدای متعال است. هم از خدای متعال سپاسگزاریم و در مقابل او جبهه‌ی سپاس بر خاک میگذاریم، هم از مردم عزیزمان با همه‌ی وجود تشکر میکنیم و امیدواریم که خداوند پاداش کافی و کامل به مردم عنایت کند.

* عیار تکیه‌ی به مردم، معیار مشهود و محسوس و قابل اندازه‌گیری، همین انتخابات است؛ بنابراین هر کسی به نظام اسلامی اعتقاد دارد، در این اعتقاد صادق است، شرکت در انتخابات را وظیفه‌ی خودش میداند؛ ولو حالا ممکن است اعتراضی هم به یک چیزی، به خود این انتخابات، به یک شکلی از اشکال انتخابات داشته باشد.

منبع:khamenei.ir

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۷ ۱۴ آذر ۱۴۰۲
من که شخصا شرکت نخواهم کرد ،نه رفاهی میبینم،نه امیدی به بهبود اوضاع در اینده . مطمئنا این افرادی هم که رای میدن یا کارمندن،یا نیروهای وابسه به بدنه نظام . خبرگزاری جوان ،شما رسالت خود یعنی مستقل بودن رو ارج بده لطفا و تمام نظرات از هر نوعی رو انتشار بده (البته با رعایت حد احترام و بدون تهمت و افترا) .وظیفه شما مستقل بودن و بدون جهت گیری کار کردن هست نه صرفا انتشار اخبار و نظرات در جهت حمایت از اقلیت یا اکثریت خاصی .ممنون
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۵ ۱۴ آذر ۱۴۰۲
آقا کسی که نمیشماره بگین همه اومدن
بحالتونم فرقی نداره چکسی رای بیاره
آخرین اخبار