سهم ۷۶ درصدی منابع متحرک در بحران آلودگی اصفهان

مدیرکل مدیریت بحران اصفهان گفت: از آبان ماه گذشته تا امروز حدود یک ماه در اصفهان هوای ناسالم داشتیم که از این میزان ۱۳ روز آن، شرایط هوا برای عموم ناسالم بود.

منصور شیشه‌فروش   سکون و پایداری جوی را یکی از مهم‌ترین دلایل آلودگی هوای کلان‌شهر اصفهان دانست و اظهار داشت: از آبان ماه گذشته تا امروز حدود یک ماه در اصفهان هوای ناسالم داشتیم که از این میزان ۱۳ روز آن، شرایط هوا برای عموم ناسالم بود.

وی با اشاره به پدیده "وارونگی هوا" در فصل سرما افزود: با سرد شدن هوا شرایط "وارونگی هوا" به وجود می‌آید و زمانی که این پدیده با پایداری جویی و عدم خودپالایندگی هوا همراه می‌شود، موجب غلظت آلاینده‌ها و عدم عبور آلودگی از جو خواهد شد و این وضعیت در شهر‌های صنعتی و پرجمعیت بیشتر به وجود می‌آید.

مدیرکل مدیریت بحران اصفهان با بیان اینکه این کلان‌شهر روز گذشته آلوده‌ترین شهر کشور بود، متذکر شد: با توجه به شرایط خاص جغرافیایی اصفهان، حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از روز‌های سال وزش باد موثر برای جابه‌جا کردن آلاینده‌ها را نداریم و به همین دلیل آلاینده‌ها در جو اصفهان می‌مانند.

وی با بیان اینکه در نیمه دوم سال صنایع و خودرو‌ها منشاء اصلی آلودگی هوا هستند، گفت: براساس مطالعات انجام شده حدود ۷۶ درصد از شرایط آلودگی در اصفهان، به منابع آلاینده متحرک مانند خودرو‌ها مربوط می‌شود و مابقی آن توسط صنایع، کارگاه‌ها و مصرف گاز خانگی به وجود می‌آید. کانون‌های گرد و غبار یکی دیگر از دلایل آلودگی هوا در اصفهان به شمار می‌روند و خشکی هوا، خشک شدن زاینده‌رود و مزارع کانون‌های گرد و غبار را ایجاد می‌کنند و این وضعیت به شرایط آلایندگی هوا در اصفهان اضافه می‌شود.

 شیشه‌فروش با اشاره به مسئولیت دستگاه‌های مختلف در خصوص کاهش میزان آلایندگی هوا اظهار داشت: قانون هوای پاک مسئولیت دستگاه‌های مختلف را مشخص کرده و سازمان حفاظت محیط زیست وظیفه نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها در کاهش انتشار آلاینده‌ها را برعهده دارد؛ در این راستا زمانی که شرایط هوا بحرانی شود، در مرکز استان‌ها کارگروهی متشکل از سازمان حفاظت از محیط‌زیست، اداره هواشناسی، مرکز بهداشت، پلیس راهور، آموزش و پرورش، اداره کل ورزش و جوانان، سازمان صنعت و معدن، شهرداری و مدیریت بحران برای کاهش انتشار، شناسایی و برخورد با منابع آلاینده و همچنین ایجاد محدودیت‌ها برای صنایع تصمیم‌گیری می‌شود.

وی با اشاره به تعطیلی مدارس اصفهان در هفته جاری یادآور شد: به بر اساس دستورالعمل ابلاغ شده، محدودیت اعمال شده برای مدارس و واحد‌های آموزشی در راستای حفظ سلامت شهروندان صورت می‌گیرد، زیرا دانش‌آموزان جزو گروه‌های حساس تعریف شده‌اند و در این راستا از شهروندان خواهشمندیم که در شرایط فعلی از حضور در فضای باز بپرهیزند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۴۹ ۱۵ آذر ۱۴۰۲
چرا دروغ تحویل میدید. سهم 70درصدی مربوط به. کارخونه ها و نیروگاهاست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۱۴ ۱۴ آذر ۱۴۰۲
مینی بوس فرسوده و از رده خارج شده منبع آلودگی هواست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۵۵ ۱۴ آذر ۱۴۰۲
فقط و فقط خودروهای فرسوده ای کاتالیزورهاشون را درآوردن و مدل پایین ها و مینبوس بنز و کامیونها و اتوبوسهایی که وحشتناک دود میکنن به اضافه موتور سیکلتها که خیلی آلودگی دارن
آخرین اخبار