قد کوتاه یکی از عوارض بلوغ زودرس در دختران

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل قد کوتاه را یکی از عوارض بلوغ زودرس در دختران دانست.

دکتر زهرا بصیرت عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با ذکر این نکته که قد کوتاه یکی از عوارض بلوغ زودرس است، گفت: کودکان مبتلا به بلوغ زودرس ممکن است در ابتدا به سرعت رشد کنند و در مقایسه با همسالان خود قد بلندی داشته باشند، اما از آنجایی که صفحه رشد استخوان‌های آن‌ها سریع‌تر از حد معمول بالغ می‌شوند، رشد آن‌ها اغلب زودتر از حد معمول متوقف می‌شود و این موضوع باعث شود که آن‌ها در بزرگسالی کوتاهتر از حد متوسط باشند.

او افزود: سن شروع بلوغ در دختران بطور متوسط ۱۰-۹ سالگی است که در طی سال‌های اخیر سن شروع بلوغ به تدریج کاهش یافته است.

متخصص زنان و زایمان نازایی دانشگاه علوم پزشکی بابل با ذکر این نکته که بلوغ زودرس به معنی بروز صفات ثانویه جنسی قبل از سن ۸ سالگی می‌باشد، گفت: بطور کلی زمان، ترتیب و سرعت تکامل بلوغ ممکن است در افراد مختلف کمی متفاوت باشد، ولی عموما وقایع بلوغ یک الگوی قابل پیش بینی دارند.

او افزود: اولین علامت بلوغ در بیشتر دختران یک رشد افزایش یافته است، جهش رشد در دختران تقریبا ۲ سال زودتر از پسران رخ می‌دهد.

این متخصص در همین راستا ادامه داد و گفت: به دنبال جهش رشد، برجسته شدن جوانه پستان و ظهور مو‌های زهار و بالاخره شروع قاعدگی رخ می‌دهد که حداکثر جهش رشد ۶ ماه قبل از شروع قاعدگی می‌باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود: قد افراد در بزرگسالی در مردان و زنان مرتبط با سن شروع بلوغ در آنهاست و در صورت شواهد بلوغ زودرس مشاوره با پزشک الزامی خواهد بود.

او گفت: خواب منظم از کودکی، محیطی بدون اضطراب، کم کردن مصرف شکلات، آبنبات و کاکائو، مشاهده فیلم‌ها مناسب سن، داشتن همبازی و محیط سالم برای کودکی کردن، ورزش و تکاپو، تغذیه‌ی غنی از کلسیم، ویتامین D۳، زینک، آهن و منیزیم و کتاب قصه خوندن و تخیلات کودکانه رو پرورش دادن راه‌های جلوگیری از بلوغ زود رس می‌باشد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود: دخترانی که به طور قابل توجهی اضافه وزن دارند، بیشتر در معرض خطر بلوغ زودرس هستند و این اهمیت توجه به تغذیه کودکان را نشان می‌دهد.

دکتر بصیرت گفت: درمان زودهنگام بلوغ زودرس، به ویژه زمانی که در کودکان بسیار کم سن اتفاق می‌افتد، می‌تواند به رشد قد آن‌ها نسبت به مورد‌های بدون درمان کمک کند.

او افزود: اختلالات شایع در دوران بلوغ کم خونی است که به علت عدم تمایل دختران به خوردن غذا‌های غنی از آهن بوده است و این مورد با تغییر الگوی مصرف باید جبران گردد.

این پزشک با اشاره به اینکه قاعدگی‌های نا منظم نیز در اوایل بلوغ شایع‌تر است که نیاز به توجه خاصی دارد، گفت: آکنه (جوش‌های صورت)، تغییرات روحی جسمی و احتمال افسردگی از علائم بعد از بلوغ در دختران می‌باشد.

متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود: در دوران بلوغ افزایش احتمال نزدیک بینی چشم وجود دارد که در صورت ایجاد مشکل مراجعه به پزشک توصیه می‌گردد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار