افزایش ۴۶ درصدی تراز تجاری خراسان رضوی

تراز تجاری خراسان رضوی در هشت‌ماه امسال به ۵۹۰ میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از ۴۶ درصد افزایش دارد.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: حجم و تراز تجارت خراسان رضوی بر اساس آمار صادرات و واردات کالا در سال جاری افزایش داشته، به طوریکه این رشد در حجم تجارت بیش از ۱۸ درصد بوده است.

 

امیررضا رجبی افزود: حجم تجارت در خراسان رضوی از هزار و ۲۴۹ تن در هشت ماهه سال ۱۴۰۱ به هزار و ۴۷۶ تن در هشت ماهه نخست امسال رسیده است.

 

وی گفت: یک میلیون و ۷۸۳ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۳۳ میلیون ریال کالا از گمرکات و بازارچه‌های مرزی استان در هشت ماهه نخست امسال صادر شده است که در وزن ۲۸ درصد و در ارزش ۲۵ درصد افزایش دارد.

 

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: این در حالی است که در هشت ماهه سال گذشته یک میلیون و ۳۹۶ هزار تن کالا به ارزش ۸۲۶ میلیون دلار از گمرکات و بازارچه‌های مرزی استان صادر شده بود.

 

رجبی گفت: در این مدت ۱۴۶هزار و ۱۹۱ تن به ارزش ۴۴۳ میلیون دلار از گمرکات و بازارچه‌های مرزی خراسان رضوی وارد استان شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در وزن ۲۲ درصد کاهش و در ارزش پنج درصد افزایش دارد.

 

وی تصریح کرد: خراسان رضوی با وسعت ۳۹۴ هزار و ۶۱۱ کیلومتر مربع، پنجمین استان پهناور کشور است که با ترکمنستان ۵۳۱.۶ کیلومتر و با افغانستان ۳۰۲ کیلومتر مرز مشترک دارد. این استان در مسیر تجارت خارجی با کشور‌های آسیای میانه قرار گرفته است و افغانستان نخستین هدف صادراتی و تجاری خراسان رضوی است.

 

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: خراسان رضوی پنج گمرک در دوغارون، لطف آباد، باجگیران، سرخس و مشهد و ۲ بازارچه باجگیران و دوغارون دارد که مراودات داخلی و خارجی استان با کشور‌های دیگر از این گمرک ها و بازارچه‌های مرزی انجام می‌گیرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار