قناعتی خبر داد:

فوت سالانه ۳۰۰ هزار نفر بر اثر بیماری های قلبی و عروقی/ ۱۴ درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال دچار دیابت هستند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: سالانه ۳۰۰ هزار نفر به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی و ۳۰ هزار نفر به دلیل دیابت در کشور فوت می‌کنند.

حسین قناعتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در نشست خبری پویش ملی سلامت گفت: بیش از ۸۳ رصد از مرگ های بیماستان ها  مربوط به بیماری های غیرواگیر است. سالانه ۳۰۰ هزار نفر به دلیل بیماری های قلبی و عروقی فوت می کنند. 

به گفته وی بررسی ها نشان می دهد ۳۲ درصد افراد بالای ۱۸ سال مبتلا به فشار خون هستند که ۶۰ درصد از این افراد از بیماری خود مطلع نیستند. الان ۱۴ درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال دچار دیابت بوده که ۵۰ درصد از بیماری خود آگاهی ندارند. 

قناعتی ادامه داد: سالیانه ۳۰ هزار نفر در کشور به دلیل دیابت فوت می کنند. سالیانه ۸۳ تریلیون ریال بیماری های غیر واگیر به اقتصاد ایران آسیب می رساند که معادل ۵ درصد از تولید ناخالص داخلی است. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: ۳۰درصد سلامتی مردم مربوط به نظام سلامت است و بقیه به بخش های کشاورزی، محیط زیست و دیگر سازمان ها مربوط می شود. 

وی گفت: هدف از اجرای پویش ملی سلامت غربالگری، درمان بیماران احتمالی است و این طرح برای تمام مردم ایران انجام خواهد شد. 

او اضافه کرد: بررسی ها نشان می دهد که ۱۶ درصد از مردم تهران دیابت داشته و ۲۷ درصد از مردم تهران دچار پر فشاری خون هستند. آمار دیابت و فشارخون در تهران بالاتر از متوسط کشوری است.

قناعتی تاکید کرد: حدود دومیلیون نفر از جمعیت بالای ۱۸ سال تحت پوشش این دانشگاه در طرح پویش ملی سلامت بوده و تا الان ده درصد از جمعیت کنترل شده است.

او افزود: پویش ملی سلامت دیابت و فشار خون در مراکز جامع سلامت و خانه های بهداشت به صرت رایگان انجام می شود. 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۵۷ ۱۶ آذر ۱۴۰۲
99% سکته ها روحی روانیه نه مشکل قلبی و عروقی و قلب کاملا سالمه
Iran (Islamic Republic of)
هادی
۲۲:۱۵ ۱۵ آذر ۱۴۰۲
اکثر ماشینهایی ک در شهر تردد میکنن تک سرنشین یا دو سرنشینند،از طرفی باعث مصرف و هدر رفت بنزین وسرمایه ملی میشن و ترافیک رو حجیم میکنن و باعث امراض بر اثر آلودگی میشن و از طرفی خوب طرف پول داده و میخواد راحت باشه و حق شهروندیشه!پیشنهاد میکنم یک خودرو دو نفره(ی نفر عقب و ی نفر جلو)برقی طراحی کنین و بسازین!اینجوری منم ک کم در آمدم میتونم خودرو بخرم، و البته کلی از موتوریها(ک منبع اکثر آلودگیهای هوا هستند)هم ترجیح میدن از این خودرو ها بخرن!اینجوری به صورت خودکار مثل اینه که بخش خصوصی خرد اومده و در حمل و نقل شهری سرمایه گذاری کرده،بدون اینکه اتوبوس یا مترویی اضافه شده باشه!اینجوری گناه قتل ملت هم ب گردنتون نمیافته
United States of America
ناشناس
۲۰:۰۲ ۱۵ آذر ۱۴۰۲
فوت سالانه ۳۰۰ هزار نفر بر اثر بیماری های قلبی و عروقی ۱۴ درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال دچار دیابت هستند اخبار امروزم دقیقا همینو گفت
آخرین اخبار