آبیاری فضای سبز با آب شرب ممنوع

وزیر نیرو گفت: در این شرایط تنش آبی نباید به هیچ عنوان اجازه آبیاری فضای سبز با آب شرب داده شود و با جدیت با این موضوع برخورد می شود.

علی اکبر محرابیان وزیر نیرو در نشست بررسی طرح‌های اضطراری تأمین آب مشهد ضمن اشاره به روند کاهش بارندگی‌ها در استان خراسان رضوی، اظهار کرد: اجرای به موقع و دقیق پروژه‌ها از جمله اولویت‌های اصلی وزارت نیرو برای رفع این مشکل است.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات مهم برای مدیریت شرایط موجود، بحث مدیریت منابع و مصرف آب و استفاده از امکانات و ابزار‌های کاربردی همچون سیستم تله متری و پایش در آبفای مشهد است. اجرای دقیق و به موقع پروژه‌ها نیز از دیگر اقدامات اساسی و مهم است.

وزیر نیرو با تأکید بر اهمیت فرهنگ‌سازی در جامعه برای مصرف بهینه انرژی و آب، افزود: یک بازوی مهم در گذر از شرایط تنش و بحرانی آب، همراهی و مشارکت مردم است، که میزان اثربخشی آن ممکن است از انجام اقدامات و پروژه‌ها نیز بیشتر باشد.

وی با تاکید بر مدیریت آب در عرصه مصرف به ویژه آبیاری فضای سبز گفت: در این شرایط ویژه و تنش آبی، نباید به هیچ عنوان اجازه آبیاری فضای سبز با آب شرب داده شود و با جدیت با این موضوع برخورد می شود.

وی ادامه داد: فرهنگ‌سازی، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مردم باید بدون ایجاد نگرانی و اضطراب در جامعه انجام شود و صرفا همراهی مردم را در اصلاح الگوی مصرف به دنبال داشته باشد.

محرابیان در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص موضوع تأمین اعتبار پروژه‌های اضطراری تامین آب مشهد نیز گفت: مجموع اعتباراتی که به هر نحوی برای این مهم اختصاص یافته نسبت به سال‌های گذشته بسیار بیشتر است چرا که شرایط این کلانشهر به دلیل حضور میلیونی زائران و داشتن چندین پیک مصرف در سال با دیگر نقاط کشور بسیار متفاوت است.

وی افزود: تخصیص اعتبارات از سوی وزارت نیرو تقریبا ۱۰۰ درصد است و دولت نیز یک مصوبه ویژه برای آبرسانی به مشهد تصویب کرده است.

وزیر نیرو با بیان اینکه خط انتقال سد شوریجه هر چه زودتر باید آغاز شود، افزود: به هر میزانی که آب گیری در این سد انجام شود از آن استفاده خواهیم کرد.

وی همچنین در خصوص وضعیت طرح انتقال آب از هزار مسجد برای شهر مشهد نیز گفت: سرعت عملیات اجرای این پروژه خوب است و اعتبار خوبی هم برای آن پیش بینی شده است.

محرابیان در خصوص پروژه بزرگ انتقال آب از غرب مشهد نیز اظهار کرد: این پروژه هم جزء پروژه‌های اولویت دار بوده که فاز اول آن به موقع اجرا شده و می‌بایست هرچه سریع‌تر خط برگشت پروژه مذکور اجرا شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار