برگزاری آزمون تخصصی اخذ پروانه کارگزاران گمرکی در کرمانشاه

ناظر گمرک استان کرمانشاه گفت : آزمون تخصصی اخذ پروانه کارگزاران گمرکی در کرمانشاه با حضور شرکت‌کنندگانی از استان‌های کرمانشاه، کردستان، همدان، ایلام و لرستان در دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار شد.

علی‌اصغر عباس‌زاده، ناظر گمرکات استان کرمانشاه گفت : آزمون تخصصی اخذ پروانه کارگزاران گمرکی در صبح روز جمعه مورخ ۱۷ آذرماه امسال همزمان در کرمانشاه و برخی استان‌های دیگر با توجه به نزدیکی محل زندگی شرکت‌کنندگان برگزار شد.

وی بیان کرد: آزمونی تخصصی اخذ پروانه کارگزاران گمرکی در کرمانشاه با حضور شرکت کنندگانی از استان‌های کرمانشاه، کردستان، همدان، ایلام و لرستان، در سه حوزه امتحانی، یک حوزه خانم‌ها و دو حوزه آقایان در دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار شد.

ناظر گمرکات استان کرمانشاه تعداد شرکت کنندگان از استان‌های ذکر شده در آزمون تخصصی اخذ پروانه کارگزاران گمرکی را ۵۷۱ داوطلب عنوان کرد و افزود: از این تعداد، ۱۳۲ نفر آن را خانم‌ها و ۴۳۹ نفر آن را آقایان تشکیل دادند.

وی یادآور شد: آزمون کارگزاری گمرکی با توجه به اعلام نیاز گمرک جمهوری اسلامی ایران و در راستای اجرای بند (ج) ماده ۱۹۱ آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی توسط سازمان سنجش برگزار شد.

آنگونه که عباس‌زاده می‌گوید؛ شرکت کنندگان در این آزمون با پاسخ گویی به ۱۰۰ سوال تستی در قالب یک دفترچه، شامل قانون امورگمرکی مصوب ۱۳۹۰ و آیین‌نامه اجرایی آن (۴۵ سوال)؛ اصول طبقه بندی کالا (۱۵ سوال)؛ قانون مقررات صادرات و واردات و آیین‌نامه اجرایی آن (۱۱ سوال)؛ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و آیین نامه‌های اجرایی مربوطه (۷ سوال)؛ اینکوترمز ۲۰۲۰ (۶ سوال)؛ کنوانسیون‌های بین‌المللی استانبول، TIR و تجدیدنظرشده کیوتو (۶ سوال)؛ اصطلاحات گمرکی به زبان انگلیسی (۵ سوال) و قوانین و مقررات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی (۵ سوال) با هم به رقابت پرداختند. قبولی در این آزمون یکی از شرایط لازم برای فعالیت در عرصه ترخیص کالا از گمرک و انجام امور مربوط به ترخیص کالا است .

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.