تسریع در خانه‌دار شدن کارگران با مشارکت صاحبان صنایع و معادن

نماینده مجلس گفت: صاحبان صنایع و معادن جهت تسریع در ساخت مسکن کارگری در فراهم آوردن مصالح ساختمانی اقدام و ماهیانه از حقوق کارگران کسر کنند.

 محمد صالح جوکار نماینده مردم یزد در مجلس با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی برای حل مشکل مسکن اقشار مختلف جامعه، راهکار‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در نظر گرفته، گفت: «قانون جهش تولید مسکن»، به عنوان راهکار بلند مدت برای حل مشکلات زیرساخت این حوزه، به تصویب رسید تا زمینه قانونی ساخت یک میلیون مسکن در سال فراهم شود؛ این قانون، تحول جدی در حوزه قوانین مسکن بود و زمینه‌ساز تحقق وعده دولت سیزدهم، جهت ساخت چهار میلیون مسکن در طول چهار سال را فراهم آورده است.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس با بیان اینکه «قانون جهش تولید مسکن» در مهرماه، سال ۱۴۰۰ ابلاغ شد، افزود: دولت از همان زمان (مهرماه سال ۱۴۰۰) درصدد این بر آمد، که با اختصاص زمین به صورت الحاق به شهر و الحاق به روستا در قالب «طرح هادی» یا به صورت شهرک، موضوع ساخت مسکن را تحقق بخشد. 

نماینده مردم به پیشرفت استان یزد در زمینه تعیین پهنه‌های مسکونی اشاره کرد و گفت: در شهرستان یزد چهار پهنه در نظر گرفته شد؛ یکی از این پهنه ها، قطعه۳۷۷ هکتاری پردیس زندگی است که پیشرفت بسیار خوبی نیز داشته، همچنین زیرساخت‌های آن با پیگیری و اقدامات نهاد‌های خدمات رسان، فراهم شده است.

جوکار در ادامه به ساخت منزل ویلایی در استان یزد اشاره و اضافه کرد: چهار سال پیش، طرح واگذاری زمین را ارائه دادم که با مخالفت عده ای، با استدلال اینکه کمبود زمین داریم، روبروشد هر چند این مشکل در سطح کشور برای برخی شهر‌ها وجود دارد؛ ولی ما در استان یزد، مشکل کمبود زمین مسکونی نداریم.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس عنوان کرد: طرح ساخت واگذاری آپارتمان خوب است؛ اما مشکل اصلی این است که جوانان، برای پرداخت اقساط آن با مشکلات بسیار زیادی مواجه بوده و قادر به پرداخت آن نیستند؛ فلذا در استان یزد تصمیم بر واگذاری زمین و ساخت خانه‌های ویلایی گرفته شد و علی رغم مخالفت‌های اولیه ازسوی وزارت، نهایتا مصوبه ساخت ویلایی اخذ گردید. ضمنا در استان، مسکن کارگری و مسکن ویژه افراد تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام (ره) و سازمان بهزیستی در حال ساخت است.

او با بیان اینکه مسکن در استان یزد به صورت مشارکتی و نیمه‌ساز به متقاضیان تحویل می‌شود، اذعان داشت: با آورده اولیه از سوی افراد و ارائه تسهیلات بانکی به وی، واحد مسکونی به صورت نیمه ساز تحویل و پس از آن، مالک می‌تواند به صورت مرحله‌ای، اقدام به تکمیل آن کند.

نماینده مردم مهم‌ترین مشکلات موجود در استان یزد را افزایش اجاره بهای مسکن دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به صنعتی ومعدنی بودن استان و مهاجر پذیر بودن، بامشکل افزایش قیمت مسکن و اجاره بها روبرو هستیم، که با اجرای «طرح ملی مسکن»، امیدوار به کاهش قیمت مسکن و اجاره بهای آن هستیم.

جوکار با اشاره به اینکه تسهیلات مسکن در سال ۱۴۰۳ افزایش خواهد داشت، اظهار داشت: برابرقانون صندوق ملی مسکن نیز درراستای تقویت توان حمایتی مسکن تشکیل شد و استان یزد نیز توانست با هماهنگی نمایندگان مجلس ومسئولین استان اعتبارات خوبی را برای زیرساخت‌های مسکن در استان جذب کند، که البته بازهم پیگیر افزایش این اعتبار هم خواهیم بود.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس به اثرات مثبت مشارکت صاحبان صنایع و معادن در استان یزد، جهت تسریع در ساخت مسکن کارگری استان یزد اشاره کرد و گفت: به طور قطع اگر صاحبان صنایع و معادن در فراهم آوردن مصالح ساختمانی اقدام و ماهیانه از حقوق کارگران کسر کنند، در ساخت مسکن کارگری تسریع خواهد شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.