انجام ۷۳۵ مورد تعمیرات و پشتیبانی خطوط لوله در نفت و گاز گچساران

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران از انجام ۷۳۵ مورد ماموریت موفقیت‌آمیز در قالب ایمن‌سازی، تعمیرات غیرمترقبه و اصلاحیه‌های مهندسی از ابتدای امسال خبر داد.

غلامرضا کمالی، با اشاره به این‌که این شرکت از نظر حوزه فعالیت از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، افزود: این شرکت تعمیرات و پشتیبانی بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ کیلومتر خط لوله را که بخش قابل توجهی از آن در مناطق سخت‌گذر است، بر عهده دارد.
 
وی تصریح کرد: بخشی از خطوط لوله شرکت گچساران به دلیل فرسودگی در مواردی با مشکلاتی روبه‌رو شد که اداره‌ نگهداری و تعمیرات خطوط لوله با تلاش فراوان در کمترین زمان ممکن و با هدف صیانت از تولید، همچنین حفظ محیط زیست، این خطوط را به مدار عملیات بازگرداند.
 
مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران اظهار کرد: در زمینه ایمن سازی خطوط روزمینی و زیرزمینی در سایزهای مختلف از ۴ تا ۵۶ اینچ و در نقاط پراکنده در مجموع به متراژ ۲۶۰ کیلومتر ایمن سازی شد.
 
کمالی از انجام موفقیت‌آمیز فرآیند طراحی، خرید و نصب آند فداشونده آلومینیوم در مخازن فرآیندی و ذخیره واحدهای نمک‌زدایی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران از ابتدای سال تاکنون خبر داد.
 
وی گفت: پیاده‌سازی روش‌های اصولی و استاندارد برای حفاظت سطوح داخلی مخازن و تجهیزات در واحدهای نمک‌زدایی از مهمترین اقدام‌های بازدارنده از بروز آسیب و تخریب گسترده سطوح داخلی این مخازن است.
 
مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران افزود: اکنون با توجه به اینکه مخازن نفتی در نیمه دوم عمر مفید خود به سر می‌برند شاهد روند افزایشی و شدید حجم آب و رسوبات همراه نفت خام هستیم و به همین دلیل لزوم نمک‌زدایی از نفت خام به منظور تولید و صادرات نفت خام مطابق کیفیت استاندارد تعریف شده بیش از پیش ضروری شد.
 
کمالی با بیان اینکه به دلیل قدرت خورندگی بسیار بالای آب و رسوبات همراه نفت خام و با وجود اعمال پوشش‌های مقاوم به خوردگی در مخازن و تجهیزات واحدهای نمک‌زدایی، بعضا شاهد بروز خوردگی‌های داخلی شدید در سطوح داخلی برخی از این مخازن به‌ویژه مخازن ائتلاف‌کننده ثقلی، کف گیر و نمک‌گیرهای برقی هستیم، تصریح کرد: همچنین به‌منظور تلاش برای حداقل رساندن احتمال بروز خوردگی داخلی در مخازن هدف در واحدهای نمک‌زدایی، کارشناسان اداره بازرسی فنی و خوردگی فلزات پس از بررسی‌ها و ارزیابی‌ها، تصمیم به نصب آندهای فدا شونده از جنس آلومینیوم در سطوح داخلی مخازن مورد نظر گرفتند.
 
وی با بیان اینکه ابتدا به طراحی و محاسبه مقدار و تعداد آندهای مورد نیاز برای مخازن هدف اقدام و خرید آنها در دستور کار قرار گرفت، اضافه کرد: پس از خرید آندهای آلومینیوم مورد نیاز، در زمان تعمیرات اساسی هر کدام از مخازن مورد نظر در واحدهای نمک زدایی، نصب آنها در مخازن در دستور کار قرار گرفت که اکنون در برخی از مخازن در واحدهای نمک‌زدایی گچساران ۳، رگ سفید ۲، بی بی حکیمه ۱و۲ این اقدام انجام شده و برای دیگر مخازن در واحدهای نمک‌زدایی مختلف نیز در زمان تعمیرات اساسی آنها در دستور کار قرار دارد .
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.