ضرغامی در آیین افتتاحیه هفته پژوهش:

پژوهش خط قرمز ندارد/ پژوهش بلای جان افراط و تفریط است

وزیر میراث‌فرهنگی گفت: مجموعه‌ای از نظام مسائل مختلف در وزارتخانه وجود دارد که پژوهشگران باید به آن ورود کرده و با صراحت واقعیات را برای مردم روشن کنند.

سید عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در مراسم افتتاحیه هفته پژوهش و فناوری که امروز صبح یکشنبه ۱۹ آذرماه ۱۴۰۲ در موزه ملی ایران برگزار شد، ضمن قدردانی از خدمات شایسته دست‌اندرکاران فعلی و سابق پژوهشگاه موزه ملی و همکاری شایسته آن‌ها با وزارتخانه، گفت: فرصت مناسبی است که از تلاش‌های یکسال گذشته پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری تشکر کنم.

او با بیان اینکه پژوهش از جنس آگاهی و بیداری است و همانند یک نورافکن به نقاط تاریک نور می‌افکند، افزود: پژوهش درست انسان‌ها را از نگرانی‌های بی‌مورد و بی‌مبنا نجات می‌دهد.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با تاکید بر اینکه ویژگی پژوهشگر این است که باید شجاع باشد و آدم ترسو پژوهشگر نیست، اظهار کرد: پژوهش خط قرمز ندارد و در هر موضوعی می‌تواند راه را نشان دهد. پژوهشگر باید پرتوافکنی کند و حقیقت را بگوید.

او همچنین خطاب به پژوهشگران، گفت: کاری که شما در نشست «کوروش، از افسانه تا واقعیت» انجام دادید، بی‌نظیر بود و من مشابه این موضوع را با این صراحت ندیدم. شما با افراط و تفریط مقابله کردید. چرا که پژوهش بلای جان افراط و تفریط است. البته که در افتادن با افراط و تفریط سخت است. زیرا قدرتمند است و تریبون و منافع دارد.

ضرغامی ادامه داد: یک عده کوروش را قبول ندارند. در مقابل برای هفتم آبان ماه برخی‌ها می‌گویند باید یک هفته بزرگداشت برگزار کنیم! همین نشست به ما با شجاعت می‌گوید کوروش چه کسی بود؟!

وزیر میراث‌فرهنگی با تاکید بر اینکه کار پژوهشگران وقتی بین افسانه تا واقعیت روشنگری می‌کنند، بسیار تاثیرگذار است، افزود: در این حوزه کار زیادی دارید و با مسائل متنوعی مواجه هستید. در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز شما دارای مسئولیت هستید و در حوزه میراث ناملموس نیز وظیفه بزرگی دارید.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در بخشی دیگر از سخنانش اظهار کرد: متأسفانه ما هنوز نتوانستیم مدل مناسبی از شادی را ارائه کنیم. اگر پیرمردی در بازار شادی می‌کند و شعر محلی می‌خواند، با او برخورد می‌شود.

ضرغامی با بیان اینکه وزارت میراث فرهنگی در پهنه وسیع فرهنگ غوطه ور است، ادامه داد: ما باید میراث فرهنگی را در بستر فرهنگ چندهزار ساله سیر کنیم و پژوهشگران باید به راه‌های طی نشده و پیموده نشده ورود کنند. برای مثال ما دپارتمان زبان داریم. در این بخش باید ببینیم این زبان پس از ترجمه، که خودش یک دانش ارزشمند است، چه گفته است؟ اینکه چه چیزی در یک لوح گفته شده برای ما ارزشمند است و ترجمه صرف پایان کار نیست.

انجام ۱۲ طرح پژوهشی با همکاری پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری در موزه ملی ایران

جبرئیل نوکنده رییس موزه ملی ایران، در مراسم افتتاحیه هفته پژوهش با تبریک و گرامیداشت این هفته گفت: افتخار داریم به مناسبت هفته پژوهش در کنار پژوهشگاه در موزه ملی ایران به عنوان یک مرکز علمی گردآمده و میزبان شما پژوهشگران ارزشمند هستیم.

او افزود: در یک سال گذشته موزه ملی یکی از مراکز پویا در ارائه خدمات پژوهشی به پژوهشگران بوده و در سال پژوهشی جاری ۱۲۶ نفر از ۵۲ مرکز تحقیقاتی داخلی و خارجی در ۱۶ رشته دانشگاهی برای انجام طرح‌های پژوهشی و پایان نامه‌ها از خدمات موزه ملی ایران بهره‌مند شدند.

رییس موزه ملی ایران با اشاره به اینکه در سال پژوهشی جاری ۱۲ طرح پژوهشی مشترک با پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری در حوزه‌های باستان‌شناسی، زبان و گویش و حفاظت و مرمت در این مرکز انجام شده تصریح‌کرد: در سال پژوهشی جاری ۸۸ نفر از ۱۵ مرکز تحقیقاتی در ۱۴ رشته دانشگاهی در موزه ملی کارورز دوره خود را سپری کرده‌اند.

نوکنده در ادامه از برگزاری ۱۳ نمایشگاه در سال پژوهشی گذشته در موزه ملی ایران خبر داد که ۲ نمایشگاه بصورت مشترک با پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری برپا شده است و افزود: همچنین طی این زمان، مجله تخصصی موزه ملی ایران و موزه‌نامه منتشر شده است.

او با بیان‌اینکه در این مدت ۱۹۱ شی در موزه ملی مرمت شده و همکاران باستان‌شناس در این موزه در سه پروژه میدانی کاوش و بررسی باستان‌شناسی همراه پژوهشگران پژوهشگاه بوده‌اند اظهارکرد:موزه ملی تلاش کرده در مقام یک مرکز پژوهشی خود را با استاندار‌های یک مرکز پژوهشی نزدیک کند و همکاری تنگاتنگی با پژوهشگاه داشته باشد.

نوکنده با اشاره به ارتباط تنگاتنگ موزه ملی ایران از ابتدای تشکیل با مرکز باستان‌شناسی و قطع این ارتباط در دهه ۶۰ خورشیدی و ضرر‌هایی که این مرکز علمی به دلیل این قطع این ارتباط در انجام فعالیت‌های علمی متحمل شد تصریح کرد: احیای موزه ملی ایران نیازمند تأمین نیروی انسانی کارآمد در تراز هیأت علمی است از اینسو پیشنهاد تشکیل گروه پژوهشی موزه ملی ایران زیر نظر پژوهشگاه ارائه شده تا بتوانیم هیأت علمی جذب کنیم که امیدواریم با حمایت وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سال بعد شاهد این اتفاق باشیم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار