تلاش برای کمک به آزادی یکصد محکوم مالی در گلستان؛ افزایش هیئت‌های صلح

رئیس کل دادگستری گلستان از آغاز تلاش‌ها برای کمک به آزادی یکصد زندانی مالی در استان خبر داد.

حیدر آسیابی امروز یکشنبه ۱۹ آذر در جلسه ستاد صبر استان گفت: در حاضر یکصد محکوم مالی با بدهی کمتر از ۲۰ میلیون تومان به علت ناتوانی در پرداخت بدهی خود در زندان‌های استان هستند که در قالب پویش بخشایش فاطمی تلاش برای آزادی آن‌ها آغاز شده است.

آسیابی افزود: برای آزادی این افراد در مجموع ۲ میلیارد تومان نیاز است که امیدواریم با کمک خیران و گذشت شاکیان این افراد به زودی آزاد شوند.

رئیس کل دادگستری گلستان به راه اندازی هئیت‌های صلح به منظور دسترسی راحت‌تر مردم به خدمات قضایی هم اشاره کرد و گفت: تاکنون ۶۰ هیئت صلح در مناطقی که دسترسی مردم به محاکم قضایی سخت‌تر است، فعال شده است و تا پایان سال ۱۰ هیئت دیگر هم راه اندازی می‌شود.

آسیابی افزود: با تلاش‌ها و همت اعضای شورای حل اختلاف استان و صلح یاران میانگین صلح و سازش پرونده‌ها در گلستان ۴۶ درصد است که ۴ درصد بالاتر از میانگین کشوری است.
آسیابی افزود: در قالب پویش‌هایی هم که از ابتدای امسال در استان برگزار شد تاکنون ۱۱ فقره سازش در پرونده‌های قصاص با اعلام رضایت اولیای دم و تلاشی که صلح یاران داشتند، صورت گرفت.

وی گفت: در نیمی از این‌پرونده ها، اولیای دم از اهل سنت استان هستند که در قالب پویش‌هایی که حول محور اهل بیت شکل می‌گیرد، رضایت می‌دهند.

وی تاکید کرد: در قالب ستاد صبر فقط در پرونده‌های مددجویانی پادرمیانی می‌کنیم که جرایم خشن مرتکب نشده باشند و قصد قبلی هم برای ارتکاب جرم نداشته اند.

وی، کسب رتبه اول در بخش فرهنگ و رسانه و کسب رتبه دوم مدل تعالی را از دیگر موفقیت‌های شورا‌های حل اختلاف استان عنوان کرد.

احمد جعفری رئیس مرکز توسعه حل اختلاف گلستان در جلسه ستاد صبر گلستان گفت: تاکنون ۴۵۰ نفر از ریش سفیدان و معتمدان اقوام و مذاهب استان شناسایی و پس از آموزش به عنوان صلح یار در استان فعالیت می‌کنند.

احمد جعفری با بیان این که صلح یاران پل ارتباطی ما با مردم هستند افزود: هر جا اختلافی رخ داد، صلح یاران پیش از تشکیل پرونده ورود می‌کنند و طرفین را سازش می‌دهند.
جعفری گفت: برای ترویج فرهنگ صبر و گذشت نیز به زودی با مشارکت آموزش و پرورش، دانش آموزان به عنوان همیاران صلح فعال می‌شوند.

فهیمه حسن پور مسئول ستاد صبر استان هم در این جلسه گفت: در همه حوزه‌های قضایی یک هیئت صلح فعال داریم و بنا داریم در اصنافی که بیشترین پرونده را در محاکم دارند نیز هیئت‌های صلح را فعال کنیم.

حسن پور از فعالیت صلح یاران سیار هم خبر داد و گفت: این صلح یاران هم بنا به نوع پرونده‌ها به حوزه‌های قضایی برای پادرمیانی اعزام می‌شوند.

برچسب ها: هیئت صلح ، دادگستری
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.