اولین دادگاه علنی برخط (آنلاین) در کرمان برگزار شد

معاون فناوری اطلاعات و برنامه ریزی دادگستری کل استان کرمان از برگزاری اولین دادگاه علنی برخط (آنلاین) در استان کرمان خبر داد.

حسن سلطانی نژاد در حاشیه برگزاری این دادگاه گفت: هم اکنون قریب به ۱۰۰ درصد اوراق قضایی در استان کرمان به صورت الکترونیکی ابلاغ می‌شوند که طرفین پرونده می‌توانند در سامانه‌ها وضعیت پرونده خود را مشاهده کنند.

وی با بیان اینکه طبق اصل ۱۶۵ قانون اساسی تاکید بر برگزاری دادگاه‌ها به صورت علنی است؛ مگر منافی عفت عمومی یا مخل نظم عمومی جامعه باشد، افزود: جلسات رسیدگی دادگاه‌ها چند سالی است که به صورت علنی برگزار می‌شود؛ ولی آن چیزی که امروز برای اولین بار در استان کرمان برگزار شد دادگاه علنی برخط بود که افراد جامعه به خصوص دانشجویان حقوق، وکلا و علاقه‌مندان به مسائل و مباحث حقوقی و قضایی می توانند در دادگاه‌ها شرکت کنند.

معاون قضای دادگستری کل استان کرمان بیان داشت: از مزایای برگزاری دادگاه علنی آنلاین می‌توان به موضوع شفافیت آرای صادره، فراهم شدن امکان نظارت مردم، اقناع افکار عمومی، افزایش اعتماد مردم به دستگاه قضایی، آشنایی دانشجویان حقوق و عموم مردم با جلسات رسیدگی و همچنین آشنایی مردم با حساسیت و سختی کار قضا اشاره کرد. 

وی تصریح کرد: افرادی که تمایل برای حضور در جلسات رسیدگی دادگاه‌های آنلاین برخط دارند از طریق لینکی که روابط عمومی دادگستری کل استان کرمان منتشر می‌کند می‌توانند در این جلسات شرکت کرده و نظرات خود را در همان لحظه در قالب پیام و کامنت به اشتراک بگذارند.

سلطانی نژتاد با بیان اینکه در قوه قضائیه تلاش بر این است که خدمات به صورت الکترونیکی ارائه شود تا از مراجعه حضوری مردم به سیستم قضایی کاسته شود، افزود:هم اکنون  کلیه دادخواست‌ها از طریق دفاتر خدمات قضایی ثبت می شود که این امر موجب شده است تا هزینه‌های مردم کاهش یافته و از مراجعه مردم به دستگاه قضایی جلوگیری شده است.

در ادامه محمد فاضل آبیار، دادرس شعبه ۱۰۷ محاکم کیفری دو شهر کرمان در مورد پرونده‌ای که در اولین جلسه علنی برخط رسیدگی شد، تصریح کرد: این پرونده مطرورحه در شعبه کیفری ۱۰۷ کرمان در خصوص تخریب عمدی خودرو از طریق اسید پاشی در دست بررسی و رسیدگی است.

وی بابیان اینکه دادگاه موظف است پس از اتمام جلسه رسیدگی تا نهایتا ۷ روز رای را صادر کند، افزود: قانون گذار اصل را بر علنی بودن جلسات دادگاه گذاشته است؛ مگر در جرائم قابل گذشت به درخواست اصحاب پرونده و در این جلسه با وجود قابل گذشت بودن جرم، اصحاب پرونده تقاضای علنی نبودن را نداشتند، به همین دلیل دادگاه به صورت علنی برگزار شد.

آبیار این رویکرد جدید قوه قضائیه در برگزاری علنی دادگاه‌ها به صورت آنلاین را به فال نیک گرفت و بیان داشت: فضای جدیدی است که مخاطبین می‌توانند اظهارات خود را بیان کنند و قاضی پرونده می‌تواند از نظارت متخصصین در کشف پرونده استفاده کند که این امر می‌تواند باعث احقاق حقی یا مانع از تضییع حقوق شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار