الحاق پهپادهای کرار مسلح به پدافند هوایی شرق کشور

پهپادهای کرار مسلح به "موشک هوا به هوای مجید" به یگان‌های عملیاتی نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منطقه شرق کشور ملحق شد.

آیین الحاق  پهپادها روز چهارشنبه با حضور استاندار خراسان جنوبی، شماری از فرماندهان نظامی و انتظامی و مسئولان استان در پدافند هوایی منطقه شرق کشور برگزار شد.

فرمانده پدافند هوایی شرق کشور در این آیین گفت: نیروی پدافند هوایی ارتش با هدف گذاری افزایش و توسعه کاربردهای پهپاد مانند کشف و مراقبت، جمع آوری اطلاعات، شناسایی و تعقیب، رهگیری هواپایه و رزم هوایی نسبت به حفظ و ارتقای آمادگی دفاعی خود در حراست مقتدرانه از آسمان کشور اقدام می‌کند.

امیر سرتیپ دوم ستاد ارسلان پرویز با اشاره به اینکه طرح رسول با ویژگی رهگیری و درگیری علیه پرنده هوایی متخاصم با بهره گیری از پهپاد در دستور کار پدافند هوایی ارتش است افزود: از همین رو در کنار ۲ روش مرسوم پدافند هوایی در جهان که شامل پدافند زمین پایه و هواپایه با سرنشین است مفهوم جدیدی از پدافند هوایی با عنوان «هواپایه بدون سرنشین» را به جهان معرفی کرده‌ایم.

وی گفت: این دستاورد و ابتکار خلاقانه ضمن نشان دادن عزت، قدرت، اقتدار و صلابت در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به ویژه نیروی پدافند هوایی، نوید بخش روحیه خودباوری، اعتماد به نفس، عزت و عزم راسخ ملی برای کشور است.

فرمانده پدافند هوایی منطقه شرق کشور با اشاره به اینکه نیروهای پدافند هوایی اولین بار در ایران به عنوان پنج کشور اول دارای این فناوری موفق به اجرای سامانه پهپادی شده‌اند ادامه داد: موفقیت تست عملیاتی طرح رسول و دستیابی به پهپاد مسلح با قابلیت رزم هوایی به عنوان دست بلند به طور چشمگیری توان رمزی پدافند هواپایه را ارتقا داده و تاثیر مستقیم بر افزایش قدرت بازدارندگی دارد.

وی ارتقای ظرفیت پدافند تاکتیکی، انعطاف تغییر فضای درگیری پدافند از سکوی زمینی ثابت به سکوی هوایی متحرک و افزایش قابلیت تحرک و جابه‌جایی مولفه‌های توان رزمی پدافندی را از مزایای طرح رسول و پهپاد رزمی مسلح عنوان کرد و گفت: با اجرای این طرح، تعریف جدیدی از قواعد و شیوه‌های نبرد هوایی، کاهش خطر انسانی در اجرای ماموریت و خنثی شدن تحریم‌ها در دستیابی به فناوری‌های پیشرفته هوانوردی را شاهد هستیم.

امیر پرویز با بیان اینکه ارتقای توان رزمی و افزایش قدرت بازدارندگی از دیگر مزایای پهپاد رزمی مسلح است ادامه داد: دستیابی به دانش و فناوری پیشرفته پهپادهای مسلح، ارتقای برد عملیاتی و تقویت اصل دفاع در عمق پدافند هوایی، افزایش سرعت پاسخگویی به تجاوزهای احتمالی، امکان فریب دشمن و ایجاد فضای ابهام و نبود قطعیت از دیگر مزایای استفاده از این پهپادهاست.

وی یادآور شد: دستاورد عملیاتی رسول مبتنی بر پهپاد کرار و موشک مجید در یک اقدام مشترک بین نپاجا و وزارت دفاع تعریف شد و متخصصان و دانشمندان هر ۲ بخش در رزمایش بزرگ پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران طرح را با موفقیت مورد ارزیابی و بهره برداری قرار دادند.

فرمانده پدافند هوایی شرق کشور عنوان کرد: از همین رو با توجه به تدابیر سلسله مراتب فرماندهی مبنی بر استفاده از این سامانه‌ها در یگان‌های عملیاتی و سرپنجه‌های نیرو، امروز مجموعه بزرگی از پهپادهای کرار مسلح به موشک مجید در قالب طرح رسول به سازمان رزم منطقه هوایی شرق کشور ملحق شد.

همچنین استاندار خراسان جنوبی و هیات همراه از توانمندی و تجهیزات پدافند هوایی شرق کشور بازدید کردند.

برچسب ها: پهپاد ، پدافند هوایی
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.