اجرایی شدن طرح آبخیز تا جالیز در چهارمحال و بختیاری

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: طرح آبخیز تا جالیز در شهرستان‌های مختلف استان با هدف پایداری و افزایش آب‌دهی حوزه آبخیزداری در این استان وارد فاز اجرایی شده است.

اصغر احمدی گفت: طرح آبخیز تا جالیز براساس تفاهم بین قرارگاه امام حسن مجتبی (ع)، استانداری، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان برای انجام طرح‌های آبخیزداری و تولید نهال در قالب طرح مردمی کاشت یک میلیارد نهال تعریف و اجرا می‌شود.

وی اظهار داشت: برای اجرای طرح آبخیز تا جالیز در چهارمحال و بختیاری ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برای یک دوره سه ساله پیش‌بینی شده است که ۳۰ درصد این اعتبار از محل اعتبارات قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) و ۷۰ درصد نیز از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تامین می‌شود.


بیشتر بخوانید


وی ادامه داد: براساس برنامه‌ریزی انجام شده قرار است در طرح آبخیز تا جالیز ۵۷ طرح مکانیکی، بیولوژیکی و بیومکانیکی شامل بند‌های خاکی، سازه‌های سنگی ملاتی، خشکه چین، کنترل سیلاب، آبخوان داری، پخش سیلاب و گابیونی که پیامد آن کاهش تخریب سیل، ذخیره سازی آب و تغذیه سفره‌های زیرزمینی است در سطح ۷۵۰ هزار هکتار انجام شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: در طرح آبخیز تا جالیز این اداره کل به عنوان ناظر و ارائه دهنده پروژه‌های مرتبط به شمار می‌رود.

احمدی اضافه کرد: چهارمحال و بختیاری از نظر موقعیت جغرافیایی و توپوگرافی به طور عام دارای ساختار تپه ماهوری و کوهستانی است به همین دلیل برون رفت و یا خروج آب‌های روان فصلی در این استان به لحاظ شیب جغرافیایی اجتناب ناپذیر است.

وی ادامه داد: به همین منظور اجرای طرح‌های مختلف آبخیزداری به پیشگیری از هدررفت آب‌های فصلی، فرسایش خاک و تخریب پوشش مراتع پیشگیری و موجب تقویت آبخوان‌ها، دشت‌ها، افزایش پوشش گیاهی وتغذیه سفره‌های زیرزمینی می‌شود.

احمدی یادآور شد: با توجه به اینکه به طور معمول حوزه‌های آبخیز در بالادست زمین‌های کشاورزی قرار دارد اجرای طرح‌ها آبخیز کمک موثری به زمین‌های کشاورزی در زیردست حوزه از حیث تامین آب می‌کند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.