بیش از ۲۵ میلیون تن محصولات باغی در کشور تولید می‌شود

معاون وزیر جهاد گفت: از حدود ۳ میلیون هکتار باغات کشور بیش از ۲۵ میلیون تن انواع محصولات باغی تولید می‌شود.

محمدمهدی برومندی، معاون وزیر جهاد در کارگاه اولیه پروژه بهبود تولید و صادرات پسته از طریق استقرار مدیریت همه جانبه و تلفیقی محصول گفت: همه بازارهای جهانی از محصول باکیفیت پسته ایران از گذشته تاکنون استفاده کرده اند و تداوم تولید، دسترسی به این محصول و سلامت آن برای ما و جهان مهم است.

او سطح باغات پسته در کشور را ۵۰۰ هزار هکتار اعلام کرد و افزود: ارتقای کیفیت پسته از دغدغه‌های ما و بخش غذا و داروی کشور است و برای پایداری و سلامت این محصول باید از دانش روز جهان بهره‌مند شویم.

برومندی با بیان اینکه فائو به عنوان یک سازمان تخصصی در خدمت امنیت غذایی است، گفت: همه کشورها و بخش‌های تولید غذا در جهان از خدمات فنی ارزشمند این سازمان بهره‌مند هستند.

او بخش باغبانی را از حوزه‌های مهم در امنیت غذایی کشور دانست و گفت: سطح باغات کشور نزدیک به ۳ میلیون هکتار است و بیش از ۲۵ میلیون تن انواع محصولات باغی از این سطح تولید می‌شود. علی رغم آنکه ۲۰ درصد از خاک کشاورزی در بخش باغبانی است، اما ۳۷ درصد اشتغال در این بخش است. حدود ۵۰ درصد درآمد ارزی حاصل از صادرات محصولات مازاد بر مصرف بخش کشاورزی در اختیار حوزه باغبانی است.

در ادامه این نشست، مدیرکل دفتر امور بینالملل و سازمان‌های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی نیز گفت: مذاکرات با سازمان فائو برای اجرای پروژه بهبود تولید و صادرات پسته از طریق استقرار مدیریت همه‌جانبه و تلفیقی محصول از سال گذشته آغاز شد و امروز کل کارهای مقدماتی این پروژه انجام شده است.

هومن فتحی تولید، فرآوری و آزمایش‌‌ها را سه رکن اساسی در حوزه محصول پسته برشمرد و گفت: بررسی این سه رکن به حل مشکلات پسته کشور کمک می‌کند. در حوزه آزمایشها، رعایت استانداردها و همخوانی آن با استانداردهای کشورهای وارد کننده از جمله مواردی است که در این پروژه دیده شده است. مشارکت همه دستگاه‌ها به موفقیت این پروژه کمک خواهد کرد و از سازمان فائو می‌خواهیم به این پروژه اهمیت دهد و از تیمهای برجسته علمی برای آن استفاده کند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار