سقف اقساط تسهیلات نهضت ملی مسکن کاهش یافت

مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن گفت: از اقدامات موثر برای کمک به متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن تعیین سقف ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی برای باز پرداخت اقساط است.

 

ابوالفضل نوروزی مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن در برنامه تلویزیونی با موضوع نقش دستگاه ها در تأمین مالی طرح نهضت ملی مسکن تصریح کرد: از اقدامات موثر برای کمک به متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن تعیین سقف ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی برای بازپرداخت اقساط در دو سال اول است که پیش از این مبلغ اقساط بیشتر بود.

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن با اشاره به اینکه عملکرد بانک ها در ۶ ماه گذشته نسبت به قبل با برگزاری جلسات شورای مسکن و تأکید رئیس جمهور بر پرداخت تسهیلات مسکن اصلا قابل مقایسه نیست، بیان کرد: بانک پاسارگاد، بانک خاورمیانه، بانک سامان و بانک اقتصاد نوین در ۶ ماه اول سال ۶۰۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردند که سهم مسکن تقریبا هیچ بود.

وی ادامه داد: شبکه بانکی در طول ۲ سال منتهی به فروردین ماه ۱۴۰۲ کلا ۲۰۰ هزار قرارداد پرداخت تسهیلات مسکن منعقد کرده بودند، ولی در ۶ ماه گذشته با پیگیری‌های ویژه‌ای که صورت گرفته و دستورات رئیس جمهور حدود ۶۴۰ هزار قرارداد عموما در بانک‌های دولتی منعقد شده است.

نوروزی با تأکید بر لزوم همراهی کل شبکه بانکی کشور به ویژه برخی بانک‌های خصوصی که تا الان متأسفانه عملکردی نداشته اند، اظهار کرد: پرداخت تسهیلات مسکن طبق ماده چهار قانون جهش تولید مسکن تکلیف قانونی لازم الاجرا است در حالی که برخی بانک‌های خصوصی پرداخت تسهیلات دارند که نشان از توان مالی آنها است اما به بخش‌های خارج از حوزه مسکن پرداخت می کنند.

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن اذعان کرد: در ۶ ماه اول امسال ۶۰۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک های پاسارگاد، بانک خاورمیانه، بانک سامان و بانک اقتصاد نوین پرداخت شده است که نشان از توان مالی آنها است اما سهم مسکن در این تسهیلات تقریبا هیچ بوده است. در حالی که طبق قانون ۲۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک ها باید به بخش مسکن اختصاص یابد.

وی اضافه کرد: اگر این بانک‌ها قدرت پرداخت وام ندارند نباید به هیچ بخشی تسهیلات بدهند واگر تسهیلات می‌دهند باید طبق قانون یک پنجم آن را به بخش مسکن بدهد؛ خواهش می‌کنیم این بخش اصلاح شود و به نهضت ملی مسکن هم تسهیلات بانکی در بانک‌های خصوصی پرداخت شود، قانون مصوب مجلس در ماده چهار قانون جهش تولید مسکن هم مشخص است و این تکلیف خارج از توان نیست.

نوروزی پرداخت تسهیلات به طرح نهضت ملی مسکن را حمایت از دهک‌های پایین جامعه برشمرد و به ذکر مصدایق نسبت تسهیلات مسکن به کل وام های پرداختی بانک ها در کشورهای مختلف اشاره کرد و گفت: پرداخت تسهیلات مسکن حمایت از تولید و اشتغال است مثلا در کشور آلمان هم اکنون ۱۸ درصد تسهیلات پرداختی نظام بانکی مربوط به بخش مسکن است و هلند ۱۹ درصد، آمریکا ۲۳ درصد و سوئیس ۵۰ درصد.

وی توضیح داد: با توجه به اهمیت موضوع و اجرای قانون، جرایم مالیاتی برای بانک هایی که اقدام به پرداخت تسهیلات مسکن نمی کنند در نظر گرفته شده است و رئیس جمهور دستور صدور برگه تشخیص دادند تا از آنها مالیات ستانی انجام شود.

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: در ماه های گذشته اتفاقات خوبی با ابلاغ و اجرایی شدن افزایش مبلغ تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن به ۵۵۰ میلیون تومان در سراسر کشور اعم از شهرهای کوچک و کلانشهرها و پرداخت۳۵۰ میلیون تومانی تسهیلات مسکن روستایی با نرخ سود ۵ درصد انجام شده است.

وی افزود: حدود ۳۷۳ هزار فقره وام مسکن روستایی پرداخت شده و یا در حال پرداخت است که بخشی از این تسهیلات ۳۵۰ میلیون تومانی است.

نوروزی اعلام کرد: حدود صد هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی طرح نهضت ملی مسکن تاکنون پرداخت شده است و حدود دو برابر این مبلغ آورده های متقاضیان است که با جمع آوری منابع خرد مردمی می‌تواند اثرات بسیار مثبتی در حوزه کنترل تورم، نقدینگی و بازارهای موازی مسکن باشد. این منابع مالی وارد تولید مسکن شده است که با بیش از ۱۲۰ رشته کاری مرتبط است و با ساخت هر ۱۰۰ متر مربع واحد مسکونی یک شغل مستقیم و یک و نیم شغل غیرمستقیم ایجاد و احیاء می شود.

وی در پایان اذعان کرد: تسهیلات بانکی و آورده‌های متقاضیان، در طرح نهضت ملی مسکن وارد بخش تولید می‌شود و می‌تواند تحولی جدی مثبتی را در حوزه اقتصاد رقم بزند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۶:۴۰ ۲۴ دی ۱۴۰۲
این وام باید و باید قرض الحسنه باشه نه با سود 18درصد که نصف آن قسط پول ربا هست . مردم را گول نزنید لعنت خدا بر ربا خوار . ربا خورها اگر وام قرض‌الحسنه باشه که نیازی نیست که واسه قسطش مردما با زبون بازی گول بزنید که قسط نزولی بدند . با قرض الحسنه کردن این وام نصف این مبلغ اقساط اعلامی شما را را مردم بدون منت شما باید قسط بپردازند نه با ربا و منت شما . چجوریه که دولت ارزشیها و انقلابیها و مردمی نباید پاسخگو چیزهای به این سادگی باشد کجا رفته آن ادعاهای قبل انتخاباتشونکه گوش فلکا باهاش کر مکردند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۵۰ ۲۳ دی ۱۴۰۲
این وام باید و باید قرض الحسنه باشه نه با سود 18درصد که نصف آن قسط پول ربا هست . مردم را گول نزنید لعنت خدا بر ربا خوار . ربا خورها اگر وام قرض‌الحسنه باشه که نیازی نیست که واسه قسطش مردما با زبون بازی گول بزنید که قسط نزولی بدند . با قرض الحسنه کردن این وام نصف این مبلغ اقساط اعلامی شما را را مردم بدون منت شما باید قسط بپردازند نه با ربا و منت شما . چجوریه که دولت ارزشیها و انقلابیها و مردمی نباید پاسخگو چیزهای به این سادگی باشد کجا رفته آن ادعاهای قبل انتخاباتشونکه گوش فلکا باهاش کر مکردند .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۲۶ ۲۲ دی ۱۴۰۲
خدا را شکر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۴۰ ۲۲ دی ۱۴۰۲
در این خبرت نوشته شده که وام مسکن در شهرها ۵۵۰ میلیون تومنه که این دروغ آشکار مسئولین هست من از بجنورد همین هفته پیش در خواست وام مسکن خودمالکی دادم تمام بانکها پرسیدم گفتند که ۳۵۰ میلیون هست
Iran (Islamic Republic of)
آزاد
۲۲:۱۸ ۲۲ دی ۱۴۰۲
مردم بدبخت رو با خودتون مقایسه میکنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۵۰ ۲۲ دی ۱۴۰۲
من کم نمیتوانم این قسط رو پرداخت کنم حقوقم کفاف نمیده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۴۶ ۲۲ دی ۱۴۰۲
من خودم یک کارمندم که ده میلیون دریافتیمه
چطور میتونم ۵/۵۰۰/۰۰۰قسط بدم؟
تا وام ربوی باشه این مشکل حل نمیشه
وام صفر یا نهایت چهاردرصد از صندوق ذخیره بمردم بدین،این راه درسته
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۴۰ ۲۲ دی ۱۴۰۲
آدم سرمایه دار که تسهیلات مسکن نمیگیرد مردم عادی و کارگران می‌گیرند
آخرین اخبار