معاون وزیر صمت گفت: سامانه هوشمندسازی فرایند‌های نظارتی در اختیار اصناف قرار می‌گیرد و از این پس فرایند‌ها توسط اتاق اصناف هوشمندسازی خواهد شد.

حسین فرهید زاده معاون وزیر صمت و رئیس سازمان حمایت در ابتدای نشست اتاق اصناف اظهار داشت: با توجه به اینکه تنظیم بازار یکی از دغدغه‌ها و الویت‌های اصلی دولت سیزدهم محسوب می‌شود بنابراین در برنامه‌های دولت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

وی افزود: متصدی نظارت بر بازار کشور، بر عهده چندین دستگاه ناظر بود که حسب دستور رئیس‌جمهور به منظور متمرکز شدن نظارت و بازرسی در قیمت کالا‌ها و خدمات و پرهیز از موازی کاری مسئولیت هماهنگی و تنظیم گری کالا‌های اساسی به سازمان حمایت مصرف کننده تفویض گردید.

 رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان با تاکید بر اینکه تفویض اختیارات رافع هیچ مسئولیتی نیست و باید از تمامی ظرفیت‌های موجود برای ارتقای شرایط استفاده کنیم خاطرنشان کرد: در حوزه تنظیم بازار دو موضوع تامین کالا‌های اساسی و نظارت باید به شکل توأمان دنبال و پیگیری شود و اگر عرضه و تقاضا با هم هماهنگ و متناسب نباشد و عوامل حوزه عرضه و تقاضا مدیریت نشود تنظیم بازار با چالش و مشکل روبرو می‌شود.

فرهیدزاده متذکر شد: برای اجرای سیاست‌های تنظیم بازار و دستیابی به اهداف مورد نظر در این زمینه می‌طلبد تا نهاد‌ها و دستگاه مرتبط در بحث تامین کالا‌ها و سازمان حمایت در بحث نظارت و تنظیم گری بازار با هماهنگی و همگرایی با یکدیگر، بازار را مدیریت کنند.

وی همچنین به تفاهم‌نامه سه جانبه همکاری فی مابین سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، اتاق اصناف ایران و معاونت تجارت و خدمات وزارت صمت در امر تنظیم بازار اشاره کرد و گفت: بنابر دستور ریاست محترم جمهور مبنی بر حضور و مشارکت بیشتر اصناف و اتحادیه‌ها در حوزه تنظیم بازار بنابراین لازم است اصناف در برنامه‌ریزی و سیاستگذاری‌های مرتبط با بازار ایفای نقش نمایند.

 وی به دیگر مفاد این تفاهم‌نامه در راستای افزایش سطح همکاری‌ها اشاره داشت و افزود: بر اساس این تفاهمنامه سامانه هوشمندسازی فرایند‌های نظارتی در اختیار اصناف قرار می‌گیرد و ان‌شاءالله از این پس فرایند‌ها توسط اتاق اصناف هوشمندسازی خواهد شد.

معاون وزیر صمت در پایان یادآور شد: بنابر سیاست رئیس محترم جمهور مبنی بر اینکه نظارت بر بازار باید توسط خود مردم انجام شود و نظارت و کنترل مستمر بازار به منزله نظارت مردم بر مردم است تفاهمنامه همکاری به امضاء رسید و بر اساس آن طرفین حد اعلای تلاش خود را در جهت گسترش همکاری‌ها در دستور کار قرار خواهند داد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار