رئیس مرکز خشکسالی گفت: با توجه به خشکسالی سال های اخیر و منابع آبی، مدیریت یکپارچه مصرف آب در بخش کشاورزی اعمال می شود.

احد وظیفه گفت: بنابر آمار از ابتدای زمستان تاکنون متوسط بارش کشور ۲۷ میلی متر بوده که نسبت به متوسط ۳۰ سال  قبل ۴۷ درصد کاهش داشته است. همچنین از ابتدای سال ۶۱ میلی متر بارش داشتیم که نسبت به دوره نرمال ۴۵ درصد کاهش داشته است.

به گفته او، از ابتدای سال آبی بارش در استان های شمال غرب، شمال مازندران، گلستان، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کرمانشاه نرمال یا در حد نرمال هستند و در مقابل بارش در استان های تهران، البرز، قزوین، فارس، بوشهر، سیستان و بلوچستان بشدت کمتر از نرمال هستند.

وظیفه ادامه داد: کاهش ذخایر برف نسبت به دوره نرمال بدان معناست که ذخیره برفی برای فصل گرمای پیش رو نداریم که در نتیجه این امر منجر به کاهش منابع آب های سطحی کمتر از نرمال، رودخانه های کم آب و برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی خواهد شد.

رئیس مرکز خشکسالی افزود: با توجه به کاهش ذخایر آبی و بارش نسبت به دوره نرمال به احتمال زیاد، کم بارشی ها در باقی مانده سال جبران نخواهد شد که براین اساس مدیریت یکپارچه استفاده از منابع آبی در بخش های مختلف باید اتفاق بیفتد.

به گفته او، با توجه به آنکه بخش کشاورزی بیشترین مصرف آب را دارد، از این رو با محدودیت بیشتری روبرو می شود که براین اساس باید حداکثر بهره وری از منابع موجود را داشت.

این مقام مسئول گفت: گرچه تغییر نوع کشت در کوتاه امکان پذیر نیست، اما بدلیل کمبود آب کشت بهاره با محدودیت های زیادی روبرو می شود که مسئولان وزارت جهاد و وزارت نیرو اطلاع رسانی خواهند کرد به طوریکه یکی از اقدامات مهم طرح نکاشت برخی محصولات در استان ها اجرایی می شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار