۲۲۸ زندانی جرائم غیر عمد فارس چشم انتظار کمک خیران

در نشست رئیس کل دادگستری فارس و مدیرکل زندان‌های این استان با مدیرعامل ستاد دیه کشور بنا شد تا اقداماتی برای راه‌اندازی پویش «آزادشدگان یگانه منجی عالم» به منظور جلب کمک خیران برای آزادی ۲۲۸ زندانی جرائم غیرعمد این استان در نیمه شعبان انجام شود.

مدیرعامل ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند کشور به منظور دیدار با اعضای هیئت مدیره ستاد دیه استان فارس، دیدار با مدیرعامل و کارکنان این ستاد و بررسی عملکرد و اقدامات کلان ستاد دیه در راستای رسیدگی به امور زندانیان جرام غیرعمد با استقبال رسمی مدیر کل زندان‌های فارس به شیراز سفر کرد.

در اولین برنامه این سفر، جلسه هیئت مدیره ستادیه استان فارس با حضور رئیس کل دادگستری استان، دادستان کل فارس، مدیر کل زندان‌ها و رئیس ستاد دیه استان در محل اداره‌کل زندان‌ها تشکیل شد.

در آغاز این نشست، مدیرکل زندان‌ها و رئیس ستاد دیه فارس، این استان را از حیث داشتن زندانیان جرائم غیر عمد، با وجود نزدیک به هزار نفر زندانی دارای بیشترین آمار این قشر از جمعیت کیفری معرفی کرد.

اسحاق ابراهیمی گفت: با اینکه در سال جاری بیش از ۶٠٠ زندانی جرائم غیر عمد با کمک خیرین، ستاد دیه مرکز، اخذ رضایت از شکات و معاضدت‌های حقوقی قضایی مراجع قضایی از زندان آزاد شده‌اند، اما به سبب شرایط اقتصادی، خشکسالی و تبعات آن بر اقتصاد خاص استان و سایر عوامل، این آمار در زندان‌های استان وجود دارد که باید برای آنان و همچنین پیشگیری‌های اجتماعی از ورود این تعداد از جمعیت کیفری، اتخاد تصمیم میدانی صورت گیرد.

رئیس کل دادگستری فارس نیز در این نشست گفت: علی‌رغم شرایط اجتماعی و اقتصادی استان که عامل پیدایش زندانیان جرائم غیر عمد است، دستگاه قضایی فارس کنترل و کاهش جمعیت کیفری خصوصا در ارتباط با زندانیان جرائم غیر عمد را در اولویت دارد و برای کنترل و کاهش این تعداد از زندانیان تمهیدات متعددی از جمله پذیرش اعسار زندانیان و توصیه‌های مستمر و موکد به مراجع قضایی به‌منظور اتخاذ تمهیدات میدانی به ویژه در حوزه صلح و سازش بین طرفین دعاوی و سایر راهکار‌های قانونی را در دستور کار قرار داده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید کاظم موسوی ادامه داد: در حوزه پیشگیری‌های اجتماعی هم از طریق ستادیه مرکز و فعالیت‌های رسانه‌ای در کل کشور و هم تعیین برنامه فرهنگی منطقه‌ای برای اقصا نقاط کشور متناسب با اسباب به‌وجود آورنده پرونده‌های غیر عمد، که بتواند تاثیرگذاری اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرائم غیر عمد را موجب شود، باید بر اساس نقشه راه، اقدامات مؤثر فرهنگساز و پیشگیرانه را انجام داد.

علی شمس، مدیرعامل ستاد دیه کشور نیز در این نشست، گفت: هم‌افزایی موجود موجب اقدامات و دستاورد‌های ارزشمند و قابل تحسینی در حوزه رسالت‌های خداپسندانه و نوع دوستانه ستاد دیه در استان فارس شده است و این ستاد ضمن تایید و حمایت اقدامات جاری، آمادگی همکاری‌های لازم را در ستاد دیه مرکز داراست.

در ادامه این نشست مقرر شد برای راه‌اندازی پویش «آزاد شدگان یگانه منجی عالم» به‌منظور جلب کمک خیران برای آزادی تعداد ۲۲۸ زندانی جرائم غیر عمد استان اقدامات اجتماعی، رسانه‌ای و فرهنگ‌ساز انجام شود تا بتوان جشن آزادی این تعداد زندانی را در سالروز ولادت امام عصر (عج)، در نیمه شعبان برگزار کرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار