هر شهرستان خراسان رضوی امسال میزبان حداقل یک نمایشگاه کتاب بوده است

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت:هر یک از ۳۲ شهرستان استان با هدف تقویت حوزه کتاب، امسال حداقل میزبان یک نمایشگاه کتاب بوده است.

سیده فاطمه حسینی روز دوشنبه در مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب سرخس با بیان این که گاه ناشران تهرانی نیز در این نمایشگاه‌ها حضور یافته اند افزود: با توجه به پایین بودن آمار کتابفروشی‌ها در برخی از شهرستانها، این نمایشگاه‌های کتاب زمینه دسترسی بهتر مردم به کتاب را در طول سال فراهم می‌کنند.

حسینی افزود: راه اندازی کتابفروشی در شهرستان‌های فاقد کتابفروشی با حمایت این اداره کل در دستور کار قرار گرفته است و این مهم در راستای ایجاد عدالت فرهنگی صورت می‌گیرد و دولت از امکانات خود برای ایجاد کتابفروشی بهره خواهد گرفت.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: راه اندازی کتابفروشی در شهر‌های کوچک، صرفه اقتصادی ندارد لذا دولت با هدف افزایش سطح فرهنگ در شهرستان‌ها پیگیر این طرح است تا فضا و امکانات در اختیار افراد علاقه‌مند قرار دهد.

حسینی افزود: نمایشگاه کتاب یک باشگاه یا جشنواره فرهنگی است که شاعران و صاحبان قلم در آن با یکدیگر دیدار و شب شعر و محفل ادبی برگزار می‌کنند و در طول برگزاری این رویداد، نشست‌های نقد و بررسی کتاب و کارگاه آموزشی داستان نویسی نیز تدارک دیده شده است.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سرخس نیز در این مراسم گفت: بیستمین نمایشگاه کتاب سرخس با حضور ۵۰ ناشر از سراسر کشور و پنج هزار عنوان کتاب در حوزه‌های دفاع مقدس، تاریخ، رمان، روانشناسی و کودک گشایش یافته است.

رضا نظام نامی افزود: برپایی این نمایشگاه با همکاری پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد انجام گرفته است و ناشران از آن استقبال خوبی کردند و به مدت ۱۰ روز در ۲ نوبت صبح از ساعت ۸ تا ۱۲ و عصر ۱۶ تا ۲۰ فعال است.

حجت الاسلام محمد بختیاری، امام جمعه سرخس نیز در این مراسم گفت: نمایشگاه کتاب نباید صرفا کتابفروشی باشد، انجام فعالیت‌های فرهنگی و گفتمان فرهنگی لازمه این نمایشگاه است و جبهه حق باید با جهاد تبیین وارد میدان شود و یکی از مصادیق جهاد تبیین برگزاری نمایشگاه کتاب در قالب گفتمان فرهنگی و عرضه کتاب‌های با محتوای هویتی به خصوص برای نسل جوان است.

در حاشیه این مراسم از کتاب مجموعه اشعار "امیر ختوانه"، شاعر آیینی سرخس با عنوان "حدیث دل" رونمایی شد.

"حدیث دل" شامل ۲ هزار بیت شعر از مجموعه اشعار امیر ختوانه است که با ۳۵۶ صفحه و شمارگان هزار نسخه توسط نشر "چارپاره" روانه بازار کتاب شده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.