پنجمین روز از مسابقات بین‌المللی قرآن کریم؛

از اعلام جزئیات اختتامیه مسابقات تا رونمایی از کوچک‌ترین قرآن چاپی

کوچک‌ترین قرآن چاپی دنیا اول اسفندماه در پنجمین روز برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن ایران رونمایی شد.

 مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران در بخش آقایان و پسران در رشته‌های قرائت تحقیق، قرائت ترتیل و حفظ کل طی ۲۷ بهمن تا ۱ اسفندماه، بعد از ظهرها از ساعت ۱۵ تا ۲۱ و در بخش بانوان و دختران در رشته‌های قرائت ترتیل و حفظ کل قرآن طی ۲۸ تا ۳۰ بهمن صبح‌ها ساعت ۹ تا ۱۲ برگزار شد.

همزمان با برگزاری چهلمین دوره مسابقات قرآن کریم در سالن اجلاس سران قاریان ملی و بین المللی از اقصی نقاط جهان رسانه ملی پوشش رسانه‌ای ویژه‌ای را از برنامه‌های این دوره با دعوت از مسئولین و داوران بخش‌های مختلف پخش کرد.

 آیین اختتامیه این دوره، چهارشنبه ۲ اسفند ماه ساعت ۱۵ با حضور متسابقین و شخصیت‌های ملی و بین المللی قرآنی از اقصی نقاط جهان برگزار خواهد شد و به صورت زنده از شبکه رادیویی قرآن تقدیم شنوندگان می شود.

مراسم اختتامیه و اعلام نفرات برتر دوم اسفندماه با حضور رئیس‌جمهور از ساعت ۱۵ تا ۱۷ در همین محل برگزار شده و روز پنجشنبه، سوم اسفندماه، متسابقان به همراه اعضای هیئت داوران این دوره به محضر رهبر معظم انقلاب می‌رسند.

براساس برنامه ریزی ها، تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، صلوات خاصه، اجرای تواشیح و همچنین سخنرانی آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور از جمله برنامه‌های اختتامیه مسابقات است.در آیین اختتامیه چهلمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم حجت الاسلام سید مهدی خاموشی رییس سازمان اوقاف و امور خیریه و رضا مراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش حضور خواهند داشت.

قاری قرآن

روز گذشته همزمان با افتتاح نخستین شبکه اینترنتی تلاوت تحقیق قرآن از کوچکترین قرآن خطی با ۱۵۰ سال قدمت رونمایی شد.

عقیل رفیعی، دارنده این قرآن در حاشیه چهارمین روز مسابقات بین‌المللی قرآن ایران گفت: این قرآن کریم را حدود ۲۰ سال قبل از پدرم هدیه گرفته‌ام، ایشان هم این کتاب را از عموی خودشان هدیه گرفته بودند. در گذشته به کسانی که سواد قرآنی داشته‌اند، ملا خطاب می‌شده است. این افراد سواد خواندن و نوشتن نداشتند، اما می‌توانستند قرآن را بخوانند یا اصطلاحاً سوادقرآنی بوده‌اند. 

رفیعی ادامه داد: این قرآن از نسل‌ها قبل به دست من رسیده و از حدود بیست سال قبل از آن مراقبت می‌کنم. بر اساس تشخیص کارشناسان این قرآن ۱۵۰ سال قدمت دارد. بر اساس آنچه شنیده شده است از این کتاب ۱۰ نسخه در مصر چاپ شده و در حال حاضر تنها نسخه موجود همین قرآن است که قرار است، رونمایی شود. این قرآن از قدیم الایام در یک محفظه فلزی نقره‌ای محفوظ بوده و یکی از دلایلی که تا کنون محفوظ مانده و ورقه‌های آن سالم مانده است نگهداری در همین محفظه است. البته جلد این قرآن موجود نیست. 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار