تمدید ممنوعیت بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی در مختاران تا ۵ سال دیگر

به دلیل افت سطح آب زیرزمینی و کسری حجم مخزن در محدوده مطالعاتی مختاران، ممنوعیت توسعه بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی این محدوده تا ۵ سال دیگر تمدید شد.

مدیر مطالعات شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت: برای جلوگیری از افزایش روند افت سطح آب زیرزمینی، ممنوعیت بهره‌برداری از محدوده مطالعاتی مختاران تا ۱۸ آذر ۱۴۰۷ به مدت پنج سال تمدید شد.

 فاطمه شهابی‌فرد افزود: این ممنوعیت به موجب ماده ۴ قانون توزیع عادلانه آب، ممنوعیت حفر چاه عمیق، نیمه عمیق و احداث قنات و یا هرگونه افزایش بهره‌برداری از منابع آب (به استثنای موارد مندرج در آیین‌نامه اجرایی قانون الحاق یک ماده به قانون وصول برخی از درآمد‌های دولت و مصرف آن در موارد معین و ماده ۵۷ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب سال ۸۴ و در حد سقف تخصیص آب ابلاغ شده) در دشت مذکور، تمدید شد.

مدیر مطالعات شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی مساحت آبخوان مختاران را ۴۹۷ کیلومتر مربع اعلام کرد و افزود: این دشت از مهر ماه سال ۱۳۶۵ تا مهر ماه سال ۱۴۰۲ به طور متوسط سالانه ۳۲ سانتی متر با افت سطح آب زیرزمینی مواجه شده به گونه‌ای که افت مستمر سطح آب زیرزمینی سبب فرونشست دشت شده است.

وی مجموع اضافه برداشت از آبخوان مختاران در بازه زمانی مذکور را برابر با ۲۳۵ میلیون متر مکعب دانست و گفت: برای بهبود وضعیت آبخوان‌های استان و سازگاری با کمبود منابع آب سطحی و زیرزمینی، سند سازگاری با کم آبی استان از اسفندماه سال ۱۳۹۹ در کارگروه ملی سازگاری با کم آبی تصویب و ابلاغ شد.

شهابی‌فرد گفت: این سند با همکاری استانداری خراسان جنوبی، شرکت آب منطقه‌ای، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، سازمان جهاد کشاورزی، دانشگاه بیرجند، شرکت آب و فاضلاب، سازمان صنعت، معدن و تجارت، اداره کل منابع طبیعی و سازمان محیط زیست استان در این سند در تمامی آبخوان‌های استان همکاری و مشارکت دارند.

به گفته وی میزان صرفه جویی برای رسیدن به آب قابل برنامه‌ریزی با هدف بهبود وضعیت آبخوان‌های استان ذکر شده لذا انتظار می‌رود با همکاری مسئولان استان و بهره برداران، این سند عملیاتی شده و از تشدید روند افت سطح آب زیرزمینی جلوگیری به عمل آید.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار