مرادی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

فعالیت امنا منعی ندارد/ سامان‌دهی فعالیت جبهه‌ها در سال آینده

دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گفت: جبهه‌هایی که تشکیل‌دهنده ائتلاف امنا هستند جبهه‌های قانونی هستند و ما چیزی را در خصوص امنا منع نکردیم.

عبدالله مرادی، دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب و مدیرکل امور سیاسی وزارت کشور در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درباره دبیرکلی همزمان یک نفر بر حزب و جبهه گفت: قانون می‌گوید یک فرد صرفا عضو موثر یک حزب می‌تواند باشد. عضو موثر یعنی اینکه عضو شورای مرکزی، دبیرکل و بازرس باشد، اما ممکن است که همین فرد در یک جبهه دیگر هم عضو باشد که آن منع قانونی ندارد، اما یک فرد نمی‌تواند در دو حزب دبیرکل باشد.

وی درباره نبود نام دبیرکل برخی احزاب در فهرست احزاب دارای پروانه فعالیت وزارت کشور اظهار کرد: هر مجموعه حزبی سه سال پیاپی فرصت زمانی برای پست دبیرکلی دارند و وقتی مجمع عمومی حزبشان برگزار می‌شود افراد جدیدی را معرفی می‌کنند و این موضوع باید در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب مطرح شود.

دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب ادامه داد: برخی افراد که در لیست منتشر شده احزاب دارای پروانه فعالیت، نامشان در مقابل حزبشان نیست به این معناست که ممکن است در آن بازه زمانی مجمع خود را برگزار نکرده باشند یا اینکه برگزار کردند و هنوز فرآیند بررسی آن در کمیسیون برگزار نشده لذا دبیرکل قبلی امکان حضور در آن پست را ندارد و دبیرکل جدید هم مشخص نشده است.

مدیرکل امور سیاسی وزارت کشور درباره مهلت فعالیت جبهه‌ها تصریح کرد: در قانون ذکر شده که جبهه شکل گرفته از احزاب قانونی است و فرآیند قانونی بیشتری برای جبهه‌ها در قانون پیش‌بینی نشده که مهلت فعالیتشان چند ساله باشد.

مرادی افزود: کمیسیون ماده ۱۰ احزاب در گذشته یک رویه داشت که بر مبنای درخواستی که واصل می‌شد درخواستشان انجام می‌شد مثلا جبهه‌هایی بودند که درخواست داشتند بازه زمانی‌شان نامحدود و گستره فعالیتشان ملی باشد. در دوره اخیر به جهت اینکه در موضوع جبهه‌ها و جزئیات کار آن‌ها مباحث حقوقی پیش آمد جمع‌بندی بر این شد که امسال به جبهه‌ها مجوز یک ساله بدهیم تا در سال آتی با آیین‌نامه قانون احزاب موضوع جبهه‌ها را سامان‌دهی و به لحاظ حقوقی جزئیات کارشان را مشخص کنیم.

وی درباره ابهاماتی در خصوص مجوز نداشتن ائتلاف امنا بیان کرد: امنا متشکل از جبهه‌هایی است و جبهه‌هایی که تشکیل‌دهنده فهرست امنا هستند جبهه‌های قانونی هستند و ما چیزی را در خصوص امنا منع نکردیم.

دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب اظهار کرد: قرار شد در کمیسیون با توجه به فرصت انتخابات این موضوع بررسی شود، اما نکته این است که جبهه تلاشگران و جبهه شریان که عضو امنا هستند می‌توانند فعالیت کنند همچنین می‌توانند عنوان فهرست خود را عوض کنند مثلا شورای ائتلاف یک جبهه قانونی است و در حال فعالیت است، اما عنوانی که برای فهرست خود می‌گذارد یک نام دیگر است مثلا نامش ایران سربلند است که قرار نیست ایران سربلند مجوز داشته باشد، چون شورای ائتلاف مجوز دارد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۱۱ ۰۴ اسفند ۱۴۰۲
امنا رو خوب می آیید کلمه ای که آدم رو میخندونه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۵۶ ۰۳ اسفند ۱۴۰۲
برای اقتدار کشور رأی می دهیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۳۸ ۰۳ اسفند ۱۴۰۲
همه با هم برای ایران
آخرین اخبار