حسینی:

کردستان از لحاظ تعداد صلح‌یاران رتبه ممتازی در کشور دارد

رئیس‌کل دادگستری کردستان گفت: استان کردستان از لحاظ تعداد صلح‌یاران رتبه ممتازی در کشور دارد و از معاونت حل اختلاف استان انتظار می‌رود تا ارجاع پرونده‌ها به صلح‌یاران ضابطه‌مند شود.

حجت‌الاسلام سیدحسین حسینی امروز در دومین همایش استانی ستاد صبر کردستان اظهار داشت: اگر مردم گرایش به صلح و سازش داشته باشند، قسمت اعظم هزینه‌های مادی و روحی که بر اثر اختلاف و تنازع میان آن‌ها وارد می‌شود، کاسته می‌شود.

وی گفت: استان کردستان از لحاظ تعداد صلح‌یاران رتبه ممتازی در کشور دارد و از معاونت حل اختلاف استان انتظار می‌رود تا ارجاع پرونده‌ها به صلح‌یاران ضابطه‌مند شود.

رئیس‌کل دادگستری استان کردستان خطاب به صلح‌یاران بیان کرد: در حرفه و عمل خود حساسیت زیادی به خرج دهید و با جدیت و در جهت ایجاد صلح و سازش در جامعه تمام تلاش خود را بکار گیرید.

وی ریشه و منشا تشکیل پرونده‌های قضائی در جامعه را سه عامل مشکلات اقتصادی، کم‌کاری دستگاه‌های اجرایی در انجام وظایف محوله و همچنین تنزل و افت ارزش‌های اسلامی و آموزه‌های اخلاقی در جامعه بیان کرد.

حسینی افزود: باید تلاش شود تا ریشه و منشا تشکیل پرونده در جامعه خشکانده شود چرا که اگر این مسئله حل نشود در صورتی که امکانات و نیروی انسانی قوه قضائیه نیز چند برابر شود، باز هم ورودی پرونده‌ها به دادگستری کاهش نخواهد یافت.

بهادر اسدی معاون حل اختلاف استان کردستان نیز از ارجاع ۴ هزار پرونده در سال جاری به صلح‌یاران خبر داد و اظهار داشت: ۶۰ درصد از این تعداد پرونده‌ها منجر به صلح و سازش میان طرفین دعوی شده است.

وی همچنین از فعالیت ۱۵۰۰ صلح‌یار و تشکیل ۴۰ هیات صلح در استان خبر داد و افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۲ نفر از محکومین به قصاص نفس در استان با پادرمیانی صلح یاران و متنفذین از دار مجازات رهایی یافته‌اند.

در این مراسم همچنین از صلح‌یاران برتر در حوزه‌های مختلف تجلیل شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.