سید صالحی: تجربه کم سپاهانی‌ها باعث حذف از آسیا شد/ فوتبال ایران از برنامه‌ریزی به دور است

کارشناس فوتبال درباره شکست تیم فوتبال سپاهان برابر تیم الهلال عربستان و حذف از لیگ قهرمانان آسیا توضیحاتی را بیان کرد.

سید مهدی سید صالحی کارشناس فوتبال درباره باخت تیم فوتبال سپاهان برابر تیم الهلال عربستان و حذف از لیگ قهرمانان آسیا اظهار کرد: تیم الهلال نسبت به بازی رفت خود در اصفهان  یک تغییر داشت و ساویچ بود که پشت فوروارد بازی می‌کرد و میشل  به جای او در ترکیب قرار گرفت. مالکوم هم سعی می‌کرد پشت میتروویچ بازی کند. تیم سپاهان هم  از دابو در خط دفاعی به جای دانشگر بازیکن محروم  استفاده کرد. آریا یوسفی در سمت راست و زکی پور هم در سمت چپ بازی می‌کردند و سپاهان از  اعرابی، احمد زاده و کریمی، امید نورافکن و شهریار مغانلو استفاده کرد تا بتوانند با سیستم ۴-۵-۱ بازی کنند.

او افزود: تیم سپاهان اوایل بازی بسته بازی کرد و عمق و کناره‌ها را بسته بود و یک مقدار شرایط طوری رقم خورد که سعی کردند در میانه زمین مدافعان و هافبک‌های الهلال را پرس کنند تا از اشتباهات آن‌ها استفاده کنند که در همین حین موقعیت‌های خوبی هم نصیب سپاهان شد. دقایقی از بازی به خاطر عقب نشستن سپاهان و بازی مالکانه‌ای که تیم الهلال انجام می‌داد، الهلالی‌ها  سعی می‌کردند با کار‌های ترکیبی از هر ۲ طرف مخصوصا سمتی که میشل بود بتوانند حملاتی روی دروازه سپاهان خلق کنند که ۲، ۳ موقعیت خوب هم داشتند، اما نتوانستند استفاده کنند.

بازیکنان سپاهان بدنشان تحلیل رفته بود  

سید صالحی گفت:  تیم سپاهان در نیمه دوم بازی بالاتر بازی کرد و ترسشان به خاطر بازی خوبی که در نیمه اول انجام داده بودند ریخته بود و بالاتر آمد و توانستند به گل برسند. بعد از گل،  امید به سپاهان برگشت  و با زدن یک گل دیگر می‌توانستند بازی را به تساوی بکشانند، اما به نظرم یک اشتباه بچگانه در خط دفاع سپاهان از سوی  یوسفی و تعللی که داشت باعث شد که مهاجم الهلال توپ را بگیرد و سیاوش یزدانی مجبور شد  بر روی بازیکن حریف خطا کند  و کارت قرمز گرفت و اخراج شد. بعد از ۱۰ نفره شدن طبیعی بود که بازیکنان سپاهان به علت دوندگی زیاد یک مقدار بدنشان  تحلیل برود و گل تساوی را دریافت کردند و بعد از آن گل دوم و سوم را خوردند و از لیگ قهرمانان آسیا حذف شدند.

تیم سپاهان نیاز به دفاع داشت اما مورایس نخرید 

کارشناس فوتبال درباره اینکه  سپاهانی‌ها اشتباهات بازی رفت را در بازی برگشت هم انجام دادند و اخراج مدافعان این تیم در ۲ بازی رفت و برگشت تکرار شد، گفت: در زمان نقل و انتقالات طبیعی بود که تیم سپاهان نیاز به دفاع داشت و اینکه مورایس دفاع نخرید و وینگر گرفت و از وینگر غنایی هم ۱۰ دقیقه در این بازی استفاده کرد و نمی‌دانم خرید چنین بازیکنی چه کارآمدی برای سپاهان داشت. از همه مهم‌تر تجربه بازیکنان سپاهان در خط حمله نسبت به بازی‌های قبل کمتر شده بود و اعرابی تجربه آسیایی آن چنانی نداشت. به نظرم بعد از زدن گل اول، سپاهان می‌توانست تعویض‌های بهتری داشته باشد، اما زمانی که ۱۰ نفره شدند، بازی برابر الهلال که بازیکنان بزرگی دارد کار دشواری است.

سپاهان قبل از اخراج یزدانی هوشمندانه بازی کرد 

او افزود:  مورایس و باشگاه سپاهان باید  پاسخگو باشند و آن‌ها می‌توانستند بازیکن خارجی خوبی  در خط دفاع در نقل و انتقالات بگیرند تا برای سپاهان کارآمد باشد.  در هر صورت این اتفاق افتاد، اما از بازی خوب سپاهان مخصوصا قبل از اخراج یزدانی نمی‌توانیم بگذریم و هوشمندانه بازی کردند، اما در مقابل تیم‌های بزرگ و حرفه‌ای در صورتی که اشتباه کنید شدیدا تنبیه می‌شوید.

مورایس می توانست زودتر تعویض کند 

سید صالحی درباره اینکه مورایس در این بازی خیلی دیر اقدام به تعویض بازیکنان کرد، گفت: بله، به نظرم مورایس می‌توانست زودتر تعویض کند و بعد از گل اول که خوردند تعویضی انجام نشد و تعویض‌ها از دقیقه ۸۳ به بعد اتفاق افتاد و به نظرم این تعویض‌ها  بعد از اینکه تیم ۱۰ نفره شد تاثیری نداشت. معتقدم که مورایس می‌توانست رضاییان را یک خط عقب ببرد و یک وینگر تازه نفس مثل رضا شکاری یا کاوه رضایی را بیاورد و رضا اسدی را به ترکیب اضافه می‌کرد و اعرابی را بیرون می‌کشید و سعی می‌کرد از قوای جسمانی این  بازیکنان بهره ببرد  و  آن‌ها در زمین حریف توپ را  حفظ کنند، اما تفکرات مواریس به این شکل بود.

تعویض های سپاهان دیر و کارآمدی نداشت 

کارشناس فوتبال تصریح کرد: در مجموع تعویض‌های سپاهان دیر و کارآمدی نداشت. حتی  در بازی رفت تعویض‌هایی که  سپاهان انجام داد قدرت تهاجمی تیم از بین رفت و تیم سپاهان عقب‌تر نشست مخصوصا بعد از تعویض رضا شکاری، شهریار مغانلو و فرشاد احمد زاده و آمدن اعرابی، اسدی و عیسی  یک مقدار قدرت سپاهان کمتر شد. مخصوصا بعد از اینکه اسدی تعویض شد، سپاهان نتوانست بازی مالکانه انجام بدهد و نیاز بود که به بازی مستقیم روی بیاورد و در این شیوه بازی اسدی بیرون بود و بازیکنانی مثل عیسی و اعرابی که قدرت جسمانی کمتری داشتند نتوانستند توپ را حفظ کنند و یکی از عواملی بود که سپاهان عقب‌تر نشست و دقیقه ۹۴ و ۹۷ گل‌های دوم و سوم را خورد.

فوتبال دنیا در حال حرفه ای شدن است به جز فوتبال ایران 

سید صالحی درباره اینکه تیم سپاهان در ۲ بازی رفت و برگشت برابر تیم الهلال از VAR ضربه خورد، گفت: به نظرم نه تنها سپاهان بلکه سایر تیم‌های ایرانی هم به خاطر اینکه بازیکنانشان تجربه آسیایی ندارند نمی‌توانند به موفقیت برسند. دانشگر و یزدانی در تیم ملی فوتبال نبودند که بگوییم در جام ملت‌های آسیا بازی کردند و تا حدودی با VAR آشنا شدند. کمک داور ویدیویی تا زمانی که در فوتبال کشورمان نباشد همیشه مشکل داریم. داوران ما فقط یک بازی در جام ملت‌ها انجام دادند و برگشتند و علت این امر به خاطر کم تجربه بودن در قضاوت با VAR بود و این نشان دهنده این است که فوتبال دنیا در حال حرفه‌ای شدن هستند به جز فوتبال ایران.

سپاهان در صورت داشتن ۲ بازیکن طراز اول جهانی می توانست برنده بازی شود 

او درباره حذف هر ۳ نماینده کشورمان در لیگ قهرمانان آسیا اظهار کرد: فوتبال آسیا رو به پیشرفت است و  رسیدن تیم‌های ایرانی در سال‌های بعد  به مراحل حذفی کار دشواری خواهد بود، اما بازیکنان ایرانی نشان دادند که سطح فوتبالشان بالا است، اگر امکانات و تفکر خوبی پشت کار باشد می‌توانند در مقابل این تیم‌ها حرفی برای گفتن داشته باشند. اگر سپاهان در این بازی یکی، ۲ بازیکن طراز اول جهانی و بین المللی داشت به طور حتم می‌توانست عملکرد بهتری داشته باشد، اما تجربه الهلالی‌ها  باعث شد که سپاهان نتوانست برنده بازی شود و و تنها نماینده ما مقابل تیم الهلالی بازی کرد که متمول بودند و و یکی از قدرت‌های آسیا است و آن ها تیمی هستند که فکر پشتشان است و برنامه دارند و برای هدفی برنامه ریزی می‌کنند و این نشان می‌دهد که فوتبال ما از آن برنامه ریزی به دور است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
حمید محروقی
۲۰:۴۳ ۰۴ اسفند ۱۴۰۲
ما این همه کارشناس پیشکسوت و درجه یک داریم چرا سید صالحی باید همش تو باشگاه خبرنگاران جوان باشه چرا باید عکس خوشتیپ ایشون همه جا باشه خودش مارکتینگ می‌کرد انقدر موفق نبود .
فقط گزارش بازیو در کارشناسی هایی که از ایشون میزارید می‌بینیم چیزی به ما اضافه نشد جز دیدن زود به زود ایشون
آخرین اخبار