دامپزشکی مانع تخلیه بیش از ۲۷۰ تن ذرت آلوده بندر امیرآباد شد

مدیرکل دامپزشکی مازندران گفت: حجم ذرت‌های آلوده بندر امیرآباد بیش از ۲۷۰ تن بود که دامپزشکی مانع تخلیه بار حتی برای مصارف دامی شد.

دکتر حمزه آقاپور کاظمی مدیرکل دامپزشکی مازندران با بیان اینکه نمونه برداری و نظارت بر واردات نهاده‌های خوراک دام و طیور در بنادر استان تشدید شده است، گفت: در نظارت شبانه و بررسی میدانی درحال تخلیه ذرت وارداتی در بندر امیرآباد به دلیل بوی گندگی و نتیجه مثبت آلودگی، اجازه تخلیه بخشی از این محموله که بیش از ۲۷۰ تن بود صادر نشده است که طبق بررسی‌های انجام گرفته نفوذ آب و رطوبت سبب کندگی بخشی از این محموله شده است.

او با اشاره به میزان نهاده وارد شده تویظ این کشتی، افزود: حجم نهاده حمل شده توسط این کشتی ۴۷۰۰ تن بوده که از این بین با جدا سازی بخش‌های قابل استفاده و غیر قابل استفاده اجازه تخلیه باقی نهاده‌ها صادر گردید و نسبت به نمونه گیری و آزمایشات مورد نیاز اقدام شد.

آقاپور کاظمی از افزایش ۱۹۳ درصدی تعداد صدور مجوز ترخیص نهاده‌هایی مانند جو، درت دامی، و کنجاله پنبه توسط دامپزشکی از بنادر سه گانه استان از ابتدای سال تا کنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: با توجه به اینکه ساماندهی و نظارت کیفی و بهداشتی برای تولید خوراک دام و طیور و صدور مجوز ترخیص محموله‌های وارداتی نهاده‌های دامی جهت مصرف در مراکز پرورش و صدور مجوز برای ترانزیت فرآورده‌های خام دامی و نهاده‌های دامی از وظایف مهم سازمان دامپزشکی است.

او افزود: از این رو با حضور کارشناسان ناظر بهداشتی در سه بندر استان شبانه روزی برای ارایه خدمات مجوز واردات و نظارت بهداشتی در سال ۱۴۰۲ به میزان ۲۴۰ درصد رشد داشته است.

آقاپور کاظمی همچنبن از ادامه فرآیند نظارت تا زمان ترخیص کامل نهاده‌ها در انبار‌های بنادر خبر داد و گفت: در صورتی که محموله‌های پس از تخلیه از کشتی‌ها به دلایل مختلف از بنادر ترخیص نشوند همکاران مستقر با نظارت و آزمایش‌های دوره‌ای ۴۵ روزه این نهاده‌ها را در حجم‌های مختلف بررسی می‌کنند و در صورتی که این آزمایش‌ها مشکلی به لحاظ سلامتی برای این نهاده‌ها رخ دهد از ترخیص جلوگیری خواهد شد و جهت طی کردند روند‌های قانونی به مراجع ذی صلاح ارجاع خواهد شد.

او به اهمیت توجه ویژه به سلامت بهداشتی محموله‌های وارداتی به خصوص نهاده‌های دامی اشاره کرد و افزود: در صورتیکه نظارت‌های لازم این قبیل محموله‌ها صورت نگیرد و وارد صنعت خوراک دام شوند به دلیل قارچ و سم‌های آفلاتوکسین که در آن وجود دارد می‌تواند بهداشت و فرآورده‌های خام دامی نظیر گوشت قرمز و شیر و ... تحت تاثیر قرار دهد و در نهایت با استفاده انشان از این فرآورده‌ها دچار بیماری‌های شدید گوارشی، کبدی و خدای نکرده سرطان‌های متعدد گردد و به همین دلیل سلامت خوراک دام تضمین کننده سلامت انسان محسوب می‌شود

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۵۲ ۰۴ اسفند ۱۴۰۲
احسنت به ایشون
Iran (Islamic Republic of)
حمید
۱۶:۰۷ ۰۴ اسفند ۱۴۰۲
چرا معدوم نکردید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۵۹ ۰۴ اسفند ۱۴۰۲
باید بره کارخونه های پودر غذای دام
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۱۴ ۰۴ اسفند ۱۴۰۲
برای دام هم مضر است.
آخرین اخبار