ذوالجودی:

به دنبال حقابه هامون هستیم

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت حقآبه هامون باید از افغانستان وارد هامون ایران شود.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه حقآبه هامون باید از افغانستان وارد هامون ایران شود، اظهارکرد: متاسفانه حقآبه هنوز تامین نشده البته رایزنی‌هایی با دولت افغانستان انجام شده است.

مجتبی ذوالجودی درباره آخرین وضعیت تالاب هامون اظهار کرد: درسال‌های اخیر به دلیل اجرای سیاست‌های آبی از سوی افغانستان از ساخت سدها و آب‌بندها گرفته تا اقدامات انجام شده برای هدایت و انحراف آب هیرمند به داخل افغانستان، دریافتی ایران از هیرمند خیلی کم شده و خشکسالی و کم‌بارشی مشکل هامون را دو چندان کرده است. از این رو باید با مدیریت خیلی کامل‌تری داشته باشیم و اقداماتی در این زمینه انجام شده است.

وی ادامه داد: دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست برنامه مدیریت زیست بومی تالاب هامون را تدوین کرد. در کنار آن برای تامین حقآبه ایران از رودخانه‌های مرزی قراردادی از قبل وجود داشته است البته از دیدگاه کارشناسان سازمان محیط زیست این قرارداد فقط در زمینه تامین آب شرب است این در حالیست که افغانستان به عنوان یکی از کشورهای عضو کنوانسیون تنوع زیستی مکلف به حفظ محیط‌های آبی است بنابراین حقآبه‌هایی که موجب حفظ تنوع زیستی و جلوگیری از آسیب کمتر به آن می‌شود را باید رعایت کند ولی این اتفاق نیفتاده است حقآبه‌ای که سازمان محیط زیست درصد تامین آن است، فراتر از آب شرب است.

ذوالجودی با بیان اینکه مشکل اصلی حقآبه‌ای است که باید از آن افغانستان وارد ایران شود، اظهارکرد: متاسفانه نه تنها حقآبه محیط زیستی تامین نمی‌شود بلکه حقآبه آب شرب مردم هم تامین نشد. در این شرایط نیاز به اقدامات دیپلماتیک است. به‌قطعاً و با توجه به دستور رییس جمهوری، پیگیری این موضوع به‌طور مستقیم بر عهده وزارت امور خارجه است. ما هم در این زمینه همراهی می‌کنیم و امیدواریم شرایط به‌گونه‌ای شود که حقآبه محیط زیستی را رها کنند، هرچند قول‌های اولیه‌ای را در این زمینه داده‌اند.‌ علاوه بر آن امیدواریم در سیستان و بلوچستان بارش‌ها در حد نرمال باشد چون به بهبود وضعیت هامون کمک می‌کند.

وی با اشاره به وظایف سازمانی در زمینه حقآبه‌ها گفت: سازمان محیط زیست وظیفه نظارت را بر عملکرد دستگاه‌ها عهده دارد. وزارت نیرو بیشتردر مسائل مربوط به تامین حقآبه‌ها دخیل است که امیدواریم این ارتباط بهتر باشد. در این راستا جلساتی با وزارت نیرو برگزار کرده‌ایم.

 معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست درباره آخرین رایزنی‌های انجام شده برای تامین حقآبه هامون اظهارکرد: در جلسه‌ای که با مقامات افغانستانی داشتیم قول مساعد دادند که در صورت بارش مناسب و ذخیره مناسب آب در پست سدها، حقآبه ایران رها شود و موکول شد به یک جلسه‌ای که مقامات محیط زیستی افغانستان در ایران حضور پیدا کنند و آقای ملا برادر هم گفتند خودشان مستقیم دستور می‌دهند که این سفر از طریق مقامات محیط زیستی افغانستان انجام بشود.

وی ادامه داد: وزارت امور خارجه ایران نیز این موضوع را دنبال می‌کند تا از طریق مکانیزم این نهاد و بحث‌های حقوقی مرتبط این نشست برگزار شود و شاهد حضور مقامات محیط زیستی افغانستان در کشور باشیم. در کنار آن وزارت نیرو در چارچوب وظایف خود عمل می‌کند و مجموعه این عوامل کمک می‌کند که ما امیدوار باشیم . هرچند واقعاً شرایط سخت است و باید در این زمینه بیشتر کار کرد ولی دولت تمام توانش را برای حل این موضوع به کار بسته‌ است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
مهران
۱۶:۴۳ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
بشین تا بگیریی ... میگیریم اما در خواب ناز مسولین زحمتکش
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۲۴ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
ده میلیون افغانی رو بندازید کشورشون، صد تا هامون صرفه جویی میشه.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۵۲ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
افغانها هیچ وقت قابل اعتماد نبودند و نیستند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۴۸ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
شما تا می توانید باج به طالبان ها بدهید و اطمینان داشته باشید که انها دست شما را خوانده اند و‌هر کدام از انهاهزاران مار خورده اند تا افعی شده اند و هرگز به شما هیچ امتیازی نخواهند داد چه طبق قراداد باشد و چه نباشد چون از اول در برابر انها کوتاه امده اید و آنها دندانهای شما کوتوله های ایران را شمرده اند و با باید بابد کردن نه داخل و نه خارجی ها برای شما تره هم خرد نمی کنند.
اگر با باید باید کردن اوضاع مملکت درست می شد اکنون ایران تنها ابرقدرت جهان هستی در طول تاریخ بود نه ذلیل ترین کشور دنیا در طول تاریخ!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۵۵ ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
افغان‌ها نمک به حروم حتی حرمت نون و نمکی که از ایران میخورن رو نگه نمیدارن اینا حتی بخاطر لطفی ایران در حق مهاجران افغانی و تامین مواد غذایی از سوی ایران میشه رو حاضر به تلافی از بابت حق آیه انجام نمیدن ایکاش این بیگانه‌ها اخراج بشن