مشاهده سهره سر سیاه در قزوین

رییس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست قزوین گفت: اولین مشاهده سهره سر سیاه در استان قزوین تایید و ثبت شد.

سیاوش رضا زاده رییس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست قزوین گفت: یکی از اهالی شهر قزوین یک فرد پرنده گنجشکسان که وارد منزل شخصی او شده بود را زنده گیری وبرای شناسایی به اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش مراجعه کرد.

رضا زاده ادامه داد: پس از تحویل گرفتن این پرنده، گونه سهره سر سیاه با نام علمی Pyrrhula توسط کارشناسان این اداره کل تشخیص داده شد.

وی بیان کرد: بر اساس فهرست موجود گونه‌های ثبت شده استان، این گونه تاکنون در استان قزوین مشاهده و ثبت نشده بود.

رضا زاده ضمن اعلام اینکه این پرنده پس از شناسایی با حضور تحویل دهنده آزادسازی شد، ادامه داد: از خانواده سهره‌ها در ایران ۱۸ گونه تاکنون ثبت و مشاهده شده و در استان قزوین هم با مشاهده سهره سر سیاه تعداد گونه‌های مشاهده شده سهره به ۹ گونه شامل سهره معمولی (طلایی)، سهره جنگلی، سهره سینه سرخ، سهره گلی (سرخ)، سهره پیشانی سرخ، سهره نوک بزرگ، سهره خاکی، سهره دمگاه سفید و سهره سر سیاه رسید.

رییس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست قزوین ضمن اشاره بر اینکه نر و ماده این گونه متفاوت هستند، گفت: این پرنده در مناطق مختلف خاورمیانه نیز از پراکندگی خوبی برخوردار است از جمله جنگل‌های شمال ایران و گاهی در جنوب تا نواحی فارس و بلوچستان نیز آن‌ها را می‌توان دید، ولی این نخستین باری است که در قزوین مشاهده شده است.

برچسب ها: حیات وحش ، محیط زیست
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.