در دیدار با وزیر خارجه ونزوئلا؛

امیرعبداللهیان: ایران از حق انتخاب ملت ونزوئلا بدون مداخله خارجی حمایت می‌کند

وزیر امور خارجه ایران در دومین روز سفر خود به ژنو با «ایوان خیل پینتو» همتای ونزوئلایی خود دیدار و رایزنی کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دومین روز سفر خود به ژنو جهت شرکت در پنجاه و پنجمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با «ایوان خیل پینتو» همتای ونزوئلایی خود دیدار و رایزنی کرد.

وزیران امور خارجه ایران و ونزوئلا در این دیدار در مورد روابط دو جانبه و آخرین پیگیری جهت اجرای توافقات صورت گرفته بین روسای جمهور دو کشور در پی سفر خردادماه رئیس‌جمهور ایران به ونزوئلا و همچنین آخرین تحولات منطقه و عرصه بین‌المللی رایزنی و گفتگو کردند.

در این دیدار امیرعبداللهیان با اظهار خرسندی از پیشرفت‌های حاصله در روابط دو کشور به ویژه پس از دو دیدار رؤسای جمهور دو کشور در تهران و کاراکاس، به امضای ۱۹ سند همکاری از جمله سند همکاری‌های بلندمدت ۲۰ ساله دو کشور اشاره کرد و بر ضرورت پیگیری و تلاش مشترک به منظور اجرای مؤثر این اسناد تاکید نمود.

امیرعبداللهیان ضمن تاکید بر اهمیت همکاری‌های نیرومندتر میان دو کشور، مداخلات آمریکا در امور داخلی ونزوئلا به ویژه در مسائل مرتبط با انتخابات این کشور را محکوم کرد و گفت ایران از حق انتخاب ملت ونزوئلا بدون مداخله خارجی حمایت می‌کند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به فرصت‌های متنوع همکاری‌های دوجانبه، گفت حوزه انرژی یکی از زمینه‌های خوب همکاری میان دو کشور است و جمهوری اسلامی ایران از تقویت همکاری‌ها میان بخش‌های مختلف اقتصادی و تجاری دو کشور استقبال می‌کند.

امیرعبداللهیان با اشاره به تحولات فلسطین و وضعیت فاجعه بار انسانی در نوار غزه و تلاش رژیم اسرائیل برای کوچاندن فلسطینیان به کشور‌های همجوار و حمایت آمریکا از جنایات رژیم صهیونیستی، بر ضرورت تداوم تلاش قویتر جامعه جهانی با هدف توقف جنایات جنگی و نسل‌کُشی علیه ملت فلسطین تاکید کرد.

ایوان خیل پینتو، وزیر خارجه ونزوئلا نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، نسبت به روند پیشرفت روابط دو جانبه اظهار خرسندی کرد و بر آمادگی کشورش برای پیشبرد روابط مبتنی بر سند همکاری‌های ۲۰ ساله و اجرای کامل اسناد مشترک همکاری تاکید کرد.

وی دیدار‌های رؤسای جمهور دو کشور و توافقات حاصله را بسیار مهم دانست و گفت مسیر همکاری‌های دو کشور هموارتر از گذشته است و ونزوئلا تقویت همکاری‌های اقتصادی دو کشور را در راستای منافع مشترک دو ملت می‌داند.

وزیر خارجه ونزوئلا از همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های بین‌المللی نیز ابراز خرسندی کرد و گفت آماده تقویت این همکاری‌ها هستیم.

وی همچنین به موضع مشترک دو کشور در خصوص فلسطین اشاره کرد و بر موضع قوی کشورش در ضرورت توقف فوری جنگ علیه فلسطینیان تاکید کرد. وزیر خارجه ونزوئلا همبستگی ونزوئلا با ملت فلسطین در مقاومت علیه اشغال را اعلام داشت.

در این دیدار برخی دیگر از موضوعات مورد اهتمام مشترک در حوزه دو جانبه و بین‌المللی مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان از همتای ونزوئلایی جهت سفر به ایران دعوت کرد که با استقبال همتای ونزوئلایی مواجه شد و قرار شد در زمان مناسب انجام شود.

وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه نیز با وزیران امور خارجه ویتنام، اندونزی، کویت، اردن، فنلاند و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ دیدار و رایزنی کرد.

امیرعبداللهیان روز گذشته علاوه بر سخنرانی در پنجاه و پنجمین نشست شورای حقوق بشر در دو نشست خلع سلاح و فلسطین نیز که در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو برگزار شده بود، شرکت کرد.

منبع: ایسنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار