۴۵ درصد اراضی کشور سنددار شده‌اند

رئیس سازمان امور اراضی گفت: اکنون ۶۳ درصد اراضی کشور رفع تداخل و ۴۵ درصد سنددار شده است.

رضا افلاطونی رئیس سازمان امور اراضی کشور با بیان اینکه زمین بستر و رکن تولید و پیشران توسعه کشور است، گفت: برای اجرای بهتر امور باید یک دستگاه به عنوان متولی زمین و مدیریت آن تعیین شود.

به گفته او، تثبیت مالکیت اراضی و اجرای کامل طرح آمایش سرزمین یک ضرورت است.

افلاطونی ادامه داد: با برنامه‌ریزی و تلاش‌های انجام شده، هم اکنون ۶۳ درصد اراضی کشور رفع تداخل و ۴۵ درصد نیز سنددار شده است.

رئیس سازمان امور اراضی کشور یکی از چالش‌های حوزه زمین را تغییر کاربری اراضی کشاورزی اعلام کرد و افزود از ۱۸.۵ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی، فقط پنج میلیون هکتار آن درجه یک و ۲ است که باید با همه توان از آن حفاظت و حراست کرد.

 او افزود: هم‌اکنون رصد و پایش هوشمند اراضی کشاورزی در ۳۰ استان کشور در حال انجام است.

افلاطونی با تاکید بر ضرورت ارتقای ساختار و جایگاه مدیریت امور اراضی استان‌ها، ضمن تشکر از پیگیری‌های وزیر جهاد کشاورزی در این زمینه گفت: برای تحقیق حجم بالای وظایف و ماموریت‌های حساس در حوزه مدیریت زمین، نیازمند ارتقا و اصلاح ساختار و استقلال مدیریت امور اراضی استان‌ها هستیم.

او افزود: همه فعالیت‌ها و خدمات حوزه مدیریت زمین مکان‌محور است و باید از طریق سامانه‌ها انجام شود.

ساخت و سازهای غیرمجاز در اراضی کشاورزی باید آسیب‌شناسی شود

کاظم خاوازی، قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی هم گفت: باید از ظرفیت مراکز تحقیقاتی، دانشگاه‌ها و انجمن‌های مرتبط با حوزه زمین برای تهیه طرح و برنامه‌ای جامع در راستای حفظ کاربری اراضی کشاورزی در کشور استفاده شود. ساخت وسازهای غیرمجاز در اراضی کشاورزی نیازمند آسیب‌شناسی و کار جامعه‌شناسی است.

خاوازی با اشاره به ضرورت بازنگری در آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها در حوزه زمین، گفت: باید با تشکیل کارگروه‌های کارشناسی درباره تناسب اراضی و نقشه خاک‌ها بررسی و تحقیق انجام شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار