رئیس مرکز مدیریت راه‌های کشور خبر داد:

۲ هزار سامانه به سامانه‌های هوشمند جاده‌ای کشور افزوده می شود

فخاران گفت: به منظور هوشمندسازی و ارتقای ایمنی، دو هزار سامانه جدید به سامانه‌های موجود مرکز مدیریت راه‌ها در راه‌های ارتباطی کشور افزوده خواهد شد.

رئیس مرکز مدیریت راه‌های کشور گفت:در حاشیه سفر به استان همدان در گفتگویی با اشاره به اینکه اکنون در سطح راه‌های کشور حدود ۶ هزار سامانه نظارت تصویری، ثبت تخلف و ترددشمار فعال است، گفت: اگر سامانه‌های ردیاب ماشین آلات راهداری را هم به این تعداد اضافه کنیم حدود ۱۶ هزار سامانه هوشمند جاده‌ای فعال در کشور وجود دارد.

منصور فخاران گفت:سهم استان همدان از این تعداد در حال حاضر ۵۸۰ سامانه است که در سفری که به استان همدان داشتیم قرار شد ۱۱۰ سامانه به این تعداد سامانه اضافه شود.

او گفت: برنامه سازمان راهداری این بوده است که در سال ۱۴۰۲ در طول راه‌های کشور ۲ هزار سامانه جدید اضافه کند که انشاالله این برنامه در سال ۱۴۰۳ تداوم پیدا خواهد کرد.

رئیس مرکز مدیریت راه‌های کشور گفت:با توجه به وسعت و گستردگی کشور و موقعیت جغرافیایی که دارد و همچنین بیش از ۹۰ درصد حمل بار و مسافری که از طریق جاده انجام می‌شود، طبیعتا یکی از برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استفاده از فناوری و هوشمند کردن محور‌های مواصلاتی کشور است.

فخاران گفت: خوشبختانه استان همدان با توجه به اینکه در کریدور شرق به غرب کشور قرار گرفته و یکی از استان‌های مهم ما در کریدور مذکور است، و همچنین نقشی که در حوزه جابجایی زائران اربعین حسینی دارد و با توجه به تعداد ناوگان حمل و نقل عمومی که در استان بوده و راه‌های عبوری که از این استان به سمت غرب کشور در جریان است از اهمیت ویژه‌ای برای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای برخوردار است.

او گفت: طبیعتا در حوزه مرکز مدیریت راه‌های کشور هم این استان مورد توجه ویژه قرار گرفته است و انشاالله در برنامه‌ای که ما در طی دو سال آینده در استان خواهیم داشت، در تلاش هستیم، تعداد سامانه‌های این استان را افزایش دهیم.

این مسئول گفت: بحث توسعه بیشتر مرکز مدیریت راه‌های استان نیز از دیگر برنامه هاست که انشاالله با مساعدتی که استان انجام می‌دهد قرار بر این است که این مرکز را هم بیشتر از قبل توسعه دهیم که این مهم در سال ۱۴۰۳ عملی خواهد شد.

استفاده از هوش مصنوعی در ارائه خدمات به کاربران جاده‌ای

فخاران همچنین استفاده از هوش مصنوعی در ارائه خدمات به کاربران جاده‌ای را مهم برشمرد و تاکید کرد: مرکز مدیریت راه‌های کشور در راستای تسهیل عبور و مرور، خدماتی به کاربران جاده‌ای در قالب سایت ۱۴۱، اپلیکیشن و سیستم پاسخگویی ۱۴۱ ارائه می‌کند در آینده نزدیک و با استفاده از هوش مصنوعی کاربران جاده‌ای می‌توانند از آخرین وضعیت راه‌ها با دقت و صحت بیشتری برای مدیریت سفر خود استفاده کنند.

او گفت: علاوه بر این در طول سال و ایام خاص و به ویژه در مواقع بحرانی از جمله برف، سیل، زلزله و همچنین در حمل بار، حمل مسافر و خرابی‌های جاده‌ها مردم به سامانه‌های مرکز مدیریت راه‌ها بیشتر مراجعه می‌کنند و برنامه ما در مرکز مدیریت راه‌های کشور این است که بتوانیم از هوش مصنوعی در این زمینه استفاده کنیم.

رئیس مرکز مدیریت راه‌های کشور گفت: برنامه‌ای کوتاه مدت در این زمینه در دستور کار داریم که انشاالله قبل از فرا رسیدن عید نوروز چند رونمایی در این حوزه خواهیم داشت و در سال ۱۴۰۳ نیز بیش از ۸۰ درصد خدمات ارائه شده به مردم را از طریق هوش مصنوعی استفاده خواهیم کرد.

راه اندازی سامانه‌های هوشمند در تونل‌های کشور 

رئیس مرکز مدیریت راه‌های کشور در ادامه از راه اندازی سامانه‌های هوشمند در تونل‌های کشور خبر داد و گفت: در طول راه‌های مواصلاتی کشور تونل‌هایی را داریم که قطعا برای اینکه بتوانیم، در عملکرد تونل و ایمن سازی عبور و مرور مردم نظارت داشته باشیم قطعا نیاز داریم که آن‌ها را به سامانه‌های نظارت تصویری مجهز کنیم.

فخاران گفت: یکی از برنامه‌ها در سال ۱۴۰۳ مجهز کردن تمامی تونل‌های کشور به سامانه هوشمند است که در سال اول حدود ۳۰۰ تونلی که در مرحله نخست داریم مجهز به سامانه نظارت تصویری خواهیم کرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار