ضرورت صرفه‌جویی گاز در سردترین روز‌های ایران

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران از محدودیت گازرسانی به ادارات دولتی و صنایع استان تهران تا اطلاع ثانوی خبر داد.

مصرف گاز در بخش خانگی پایتخت‌نشینان و استان‌هایی نظیر سمنان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و... طی هفته جاری در حالی افزایش پیدا کرده که پیشتر مسئولان شرکت ملی گاز و همچنین صنعت برق پیش‌بینی کرده بودند با استقرار یک جبهه هوای سرد و ورود دو سامانه بارشی از غرب و جنوب غرب به کشور، مصرف گاز در بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده، 100 میلیون مترمکعب افزایش پیدا کرده و مصرف در بخش خانگی تا ۶۵۰ میلیون مترمکعب در روز نیز خواهد رسید.

به گفته «سعید عقلی»، بالاترین مصرف گاز (50 درصد بالاتر از تولید) به بخش خانگی تعلق داشته و در بخش تجاری و عمومی روزانه حدود ۵۰ میلیون مترمکعب گاز و در بخش صنایع غیرعمده نیز حدود ۶۰ میلیون مصرف می‌شود. در چنین شرایطی، مردم باید با مدیریت مصرف انرژی، از طریق استفاده از تجهیزات گرمایشی با بازدهی بالا، رعایت دمای مناسب محیط و جلوگیری از هدررفت انرژی بویژه در بخش‌های خانگی و تجاری، نقشی پراهمیت در حفظ جریان پایدار گاز در همه بخش‌ها بویژه در نقاط انتهایی شبکه برعهده گرفته و با تنظیم دمای محیط کار و یا منزل روی ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد قدمی مؤثر در صرفه‌جویی مصرف گاز بردارند.

تداوم شبکه گازرسانی در  پایتخت
«حامد یزدی‌مهر» مدیرکل مدیریت بحران استان تهران با اشاره بر ضرورت خاموشی موتورخانه ادارات و صنایع مستقر در استان گفت: محدودیت در مصرف گاز از سوی صنایع و ادارات ضروری است و چنانکه این محدودیت اعمال نشود، جریان گاز‌رسانی در بخش‌های مربوطه با قطعی روبه‌رو خواهد شد.

وی همچنین نسبت به حداقل رساندن مصرف گاز صنایع پرمصرف نیز هشدار داد و افزود: پایداری و تداوم در شبکه گازرسانی به بخش خانگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و انتظار از صنایع این است که در این بخش نهایت همکاری را داشته باشند. مدیرکل مدیریت بحران استان تهران در اشاره به اهمیت مصرف گاز در صنایع، از شهروندان تقاضا کرد تا با صرفه‌جویی در مصرف گاز، گام مهمی در جلوگیری از آسیب به اشتغال و صنعت استان بردارند.

گاز ادارات خراسان شمالی قطع شد
با شدت گرفتن برودت هوا و افزایش 14 درصدی مصرف گاز خانگی در خراسان شمالی، دستور قطع گاز ادارات و حضور دستگاه‌های اجرایی، نهادها و بانک‌ها با یک‌سوم کارکنان از سوی استاندار صادر شد. «محمدرضا حسین‌نژاد» استاندار خراسان شمالی گفت: برای پیشگیری از افت فشار گاز کلیه دستگاه‌های اجرایی و نهادها و بانک‌ها قطع و از سیستم گرمایشی جایگزین استفاده شود. وی در ادامه از شهروندان خواست برای پیشگیری از افت فشار گاز و قطع احتمالی آن، نهایت صرفه‌جویی در مصرف گاز را به عمل آورند.

افت فشار گاز در استان خراسان شمالی در حالی شدت می‌گیرد که پیشتر «هاشمی» مدیرعامل شرکت گاز خراسان شمالی گفته بود میزان مصرف گاز در روز ششم اسفندماه به ۶ میلیون و ۴۸۳ هزار متر مکعب و در روز هفتم اسفندماه به ۷میلیون و ۳۵۰ هزار مترمکعب رسیده و پیش‌بینی می‌شود که در صورت عدم رعایت صرفه‌جویی‌های لازم، میزان مصرف گاز به بیش از ۲۰ درصد رسیده و شهروندان با افت فشار گاز مواجه شوند.

افزایش مصرف گاز خانگی در خراسان جنوبی
در همین حال، مصرف گاز شبانه در استان خراسان جنوبی به دلیل سردی هوا، نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰.۶۹ درصد افزایش پیدا کرده و به پنج میلیون و ۷۰۰ متر مکعب رسید. «رحمان محمودی» مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی، با بیان اینکه بیشترین مصرف گاز در استان به بخش خانگی تعلق دارد، گفت: تعداد مشترکان خانگی اکنون ۳۱۷ هزار و ۷۲۱ مشترک، عمومی هفت هزار و ۷۶۱ و تجاری ۱۴ هزار و ۹۳۶ مشترک است. وی افزود: از آنجایی که خراسان جنوبی در انتهای شبکه گازرسانی قرار دارد باید برای مقابله با اُفت فشار احتمالی آمادگی لازم توسط همه دستگاه‌های مرتبط حاصل شود. وی تأکید کرد: برای اینکه روند افزایشی مصرف گاز در خراسان جنوبی ادامه نیابد و شاهد افت فشار یا قطعی نباشیم، نیازمند همراهی مردم برای کاهش مصرف هستیم.

مدیریت مصرف گاز در سمنان
همزمان با بارش برف و باران در استان سمنان، دمای هوا به‌صورت نسبی کاهش یافته و سبب افزایش مصرف سوخت در سطح استان شد. بر این اساس، طبق مصوبه ستاد مدیریت بحران‌ استانداری سمنان و به‌منظور مدیریت و لزوم صرفه‌جویی در مصرف گاز، فعالیت تمامی مراکز آموزشی، بانک‌ها، ادارات و دستگاه‌های اجرایی و دولتی استان سمنان از روز گذشته تا آخر هفته با یک ساعت تأخیر آغاز شد. طبق گفته «سیدجمال وزیری» مدیرکل آموزش‌وپرورش استان سمنان، با هدف صرفه‌جویی در مصرف گاز فعالیت کودکستان‌ها، مدارس و تمامی ادارات آموزش‌وپرورش استان تا پایان هفته، با یک ساعت تأخیر آغاز خواهد شد.

منبع: روزنامه ایران

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۵۱ ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
به همسایگان پاکستانی هم بگین صرفجویی کنند ایران یهو سرد شده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۳۴ ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
با سلام ما تهران زندگی میکنیم خدا گواه بر خود حرام کردیم که شعله گازو زباد کنیم بجاش پتو استفاده میکنیم چون انتهای خطوط گاز هموطنانمان گازشان قطع بشه برای ما اگه رعایت نکنیم گناه داره.
آخرین اخبار