بزودی با تامین اعتبار و حمایت دولت کار بازسازی واحدهای خسارت دیده از سیل آغاز خواهد شد

نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سفر به چابهار گفت: تلاش می شود در کوتاه ترین زمان واحدهای خسارت دیده ساخته شود تا مردم بتوانند در منازل خود اسکان داشته باشند.

 حجت الاسلام والمسلمین روحانی نژاد گفت : بنیاد مسکن در بازسازی تجربیات فراوانی در سیل  دارد و همزمان با وقوع سیل  اقئدام به براورد خسارات کرده است .

  بیک مداح مدیرکل بنیاد مسکن استان   در ستاد مدیریت بحران شهرستان چابهار با حضور  وزیرکشور برگزار  شد با اشاره به مشارکت فعال ماشین آلات عمرانی بنیاد مسکن استان درساعات اولیه وقوع سیل و امدادرسانی به مناطق خسارت دیده از بارندگی در چابهار ، دشتیاری ، نیکشهر و قصرقند گفت :  هم اکنون تیم های ارزیاب بنیاد مسکن استان در مناطق سیلزده حضور دارند و تا کنون 300 واحد مسکونی تخریب شده و 1500 واحد مسکونی نیازمند  تعمیر شناسایی شده است.

  مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود : اقدامات پیشگیرانه بنیاد مسکن استان و احداث دایک و سد حفاظتی در برابر سیل در برخی از روستاها از جمله عارف اباد ، نوبندیان و کلانی در سال ۱۴۰۰ ، در بارندگی اخیر ، مانع از پیشروی سیلاب در این روستاها شده است که نشان از اهمیت توجه به توسعه و ساخت سیل بند های مناسب در جنوب استان است.

 وی گفت : پست بودن مناطق جنوب استان و همترازی با سطح دریا ، ریسک وقوع سیل در این مناطق را با هر بارندگی به شدت افزایش داده است و تعریف کد های ارتفاعی متناسب با این شرایط را برای ساخت و سازهای روستایی ضروری ساخته است*

 وی اضافه کرد : سال گذشته اعتبارات مناسب را در جهت بهسازی و ایمن سازی 70 هوتک در جنوب استان جذب کردیم . وی افزود سازماندهی و مدیریت این هوتک ها به عنوان ابزار ذخیره آّ در مقیاس عظیم و برنامه ریزی برای هدایت مناسب آبهای سطحی و بارش هابه هوتک ها ، ضمن جلوگیری از هدر رفت بارش ، امکان هدایت سیلات را به صورت بهینه میسر میسازد*

 
 وی همچنین با اشاره به اقدامات بنیاد مسکن استان در بهسازی گرگروک های حادث شده از سیل سال ۹۸ و تجربه موفق روستاهای  غلام محمد بازار و بل شمل ، گفت :  وقوع بارندگی اخیر به پیشرفت فرایند فرسایش خندقی در دشتیار ی منجر شده است*

  وی در پایان ، مطالعات مکانیک خاک در این مناطق توسط پژوهشکده سوانح طبیعی کشور را بسیار با اهمیت دانست و گفت : این مطالعات باید  پیش نیاز هر اقدام عمرانی در جنوب استان باشد.

 

    

 

برچسب ها: سیلاب ، بنیاد مسکن
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار