آغاز عملیات اجرایی ساخت نخستین شناور لایروب هاپر بارج کشور در مازندران

مدیر کل بنادر و دریانوردی مازندران از آغاز عملیات اجرایی ساخت نخستین شناور لایروب هاپر بارج موتوردار لایروبی ۱۰۰۰ متر مکعبی بندر نوشهر خبر داد.

سعید کیا کجوری مدیر کل بنادر و دریانوردی مازندران در حاشیه مراسم آغاز به کار عملیات اجرایی ساخت یک فروند هاپر بارج موتوردار لایروبی ۱۰۰۰ متر مکعبی بندر نوشهر در مجتمع کاسپین (شرکت صنعتی دریایی ایران- نکا) گفت: با توجه به این که یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های بنادر شمالی بویژه بندر نوشهر، موضوع لایروبی است با حمایت‌های سازمان بنادر و دریانوردی، پس از انجام مطالعات و اخذ مجوز‌های لازم و اکران مناقصه، از حدود ۱۸ ماه پیش طراحی و ساخت یک فروند بارج لایروبی ۱۰۰۰ متر مکعبی برای بندر نوشهر در دستور کار قرار گرفت و خوشبختانه امروز عملیات ساخت این پروژه توسط شرکت صدرا آغاز شده است.

او افزود: لایروب ۱۰۰۰ مترمکعبی بندر نوشهر با مشخصات فنی (جنس بدنه از فولاد دریایی، طول ۶۹ متر، عرض ۱۲/۶ متر، آبخور ۳/۷ متر، سرعت ناوبری ۸ گره دریایی، حجم هاپر؛ ۱۰۰۰ متر مکعب، امکان زیست؛ ۱۲ نفر، مجهز به دو بیل مکانیکی و سیستم رانش، شافت و پروانه) با اعتبار ریالی به مبلغ ۶۰۰ میلیارد ریال و ارزی به مبلغ ۳ میلیون و ۵۸۴ هزار یورو از منابع داخلی سازمان بنادر و دریانوردی طراحی و ساخته خواهد شد.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر گفت: این شناور قابلیت انجام عملیات لایروبی در همه مناطق دریای خزر را خواهد داشت و بهره برداری از آن نقش مؤثری در کاهش مشکلات مربوط به رسوب گذاری و لایروبی حوضچه و کانال دسترسی بنادر نوشهر و فریدونکنار خواهد داشت.

کیا کجوری افزود: یکی از ویژگی‌های مهم این لایروب، اجرای عملیات نامحدود لایروبی در داخل و بیرون حوضچه بندر نوشهر به شکل بسیار مطلوب است و از همه تکنیک‌ها و دانش‌های لایروبی در آن استفاده شده است.

این پروژه که نخستین لایروب هاپر بارج چند منظوره ساخت داخل کشور به شمار می‌رود طی ۲ سال اجرایی خواهد شد و همه مراحل طراحی و ساخت شناور لایروب با بهره گیری از ظرفیت‌های کاملاً بومی و اتکا به دانش فنی داخلی در شمال کشور انجام خواهد شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار