موسوی:

آمریکا باعث تمام آتش افروزی های دنیاست

دستیار وزیر امور خارجه ایران گفت: دلیل و باعث تمام آتش‌هایی که امروز در دنیا بر افروخته شده آمریکاست.

سید رسول موسوی، مدیرکل آسیای جنوبی وزارت خارجه ایران در واکنش به اظهارات "نیکی هیلی"، نامزد انتخابات درون حزبی جمهوری خواهان آمریکا مبنی بر اینکه «امروز جهان به خاطر خروج افتضاح آمیز آمریکا از افغانستان در آتش است»، در صفحه شخصی خود نوشت: این نیست که فقط خروجتان از افغانستان افتضاح بود بلکه ورودتان، جنگ تان، اشغالگری تان و فرارتان هم افتضاح بود.

وی در ادامه نوشت: ولی یک چیز را نادانسته راست گفتی، دلیل و باعث تمام آتش‌هایی که امروز در دنیا بر افروخته شده آمریکاست. 

هیلی روز شنبه در ایالت کارولینای شمالی در میان حامیانش گفت که جهان به‌دلیل ناکامی کشورش در افغانستان در حال سوختن است.

او افزود: جهان به‌معنای واقعی کلمه در حال سوختن است. در اروپا جنگ جریان دارد. در خاور میانه جنگ جریان دارد. کره شمالی راکت‌های بالستیک بین قاره‌ای را آزمایش می‌کند که توان اصابت در آمریکا را دارد. چین حمله‌های سایبری را بر زیرساخت‌های ما انجام می‌دهد. روسیه ماهواره‌ها را کور می‌کند تا ما نتوانیم ببینیم که آن‌ها چه کار می‌کنند. اگر ما در افغانستان آن ناکامی را نمی‌داشتیم، هیچ کدام از اینها اتفاق نمی‌افتاد.

طرح خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، در زمان دولت ترامپ و توافق دولت وقت آمریکا با طالبان امضا شد و بر اساس آن توافق، واشنگتن تعهد داد که در یک بازه زمانی مشخص، تمام نیروهای خود و ناتو را از افغانستان خارج کند. 

اما با پایان ریاست جمهوری ترامپ، جو بایدن به این تعهد عمل کرد و نیروهای آمریکایی در 30 اوت 2021 از افغانستان به طور کامل خارج شدند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار