توسعه زیرساخت‌ها و کاهش بیکاری، رهاورد دولت برای خراسان رضوی

مهم‌ترین دستاورد دولت سیزدهم برای خراسان رضوی، اجرای طرح‌های متعدد برای توسعه زیرساخت‌ها و زیارت و همچنین کاهش بیکاری بوده است که می‌توان آن را اقداماتی در کارنامه ۲ ساله دولت در خطه خورشید دانست.

خراسان رضوی به سبب وجود مرقد مطهر ثامن الائمه حضرت رضا (ع) و پذیرایی از سالانه ۳۰ میلیون زائر، در سایه توجه ویژه و رویکرد‌های تحول آفرین دولت سیزدهم در کنار مدیریت توسعه محور مسوولان محلی در ۲ سال گذشته و از زمان فعالیت دولت مردمی شاهد تحول در شاخص‌های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بوده است.

بی تردید تشکیل کارگروه ملی زیارت در مشهد را می‌توان بزرگ‌ترین اقدام دولت مردمی خراسان رضوی برای پذیرایی مطلوب از زائران امام رضا (ع) دانست که برکات بسیاری از جمله تامین زیرساخت‌های بخش زیارت را به دنبال داشته و مصوبات آن در سطح مصوبات هیات وزیران است. این کارگروه به دنبال ایجاد شرایط زیارتی آسان، ایمن و ارزان در شهر‌های زیارتی کشور و از همه مهم تر، شهر مشهد و زیارت حضرت رضا (ع) و بارگاه منور رضوی است و ایجاد سایر فرصت‌های زیارتی از جمله وظایف این کارگروه است.

به دنبال آن، در دولت سیزدهم بودجه زیارت نیز به خراسان رضوی تعلق گرفت که بر این اساس با پیگیری‌های انجام گرفته در سال گذشته ۸۰۰ میلیارد ریال در قالب ردیف اعتباری برای بخش زیارت به این استان اختصاص یافت که نیمی از آن تخصیص یافته است.

شاخص‌های اقتصادی استان در ۲ سال گذشته و در دولت سیزدهم به ویژه در حوزه‌های کاهش نرخ بیکاری و اشتغال، رشد چشمگیر و قابل ملاحظه‌ای داشته است، بر اساس آخرین آمار و اطلاعات موجود، نرخ رشد اقتصادی استان از ۲.۴۳ درصد در پایان سال ۱۳۹۸ به ۴.۳۹ درصد در پایان سال ۱۴۰۰ رسید، طبق اعلام مرکز آمار کشور در سال ١۴٠١ میانگین رشد اقتصادی ٣.٣ درصد بود که این میزان در خراسان رضوی بالاتر گزارش شده است.

اعتبارات سال ۱۴۰۱ خراسان رضوی ۳۲ هزار و ۱۰۶ میلیارد ریال و اعتبارات سال ۱۴۰۲ استان ۴۴ هزار و ۴۱۹ میلیارد ریال بود که این نشان می‌دهد بودجه استان در دولت سیزدهم روند افزایشی داشته است.

براساس آمار موجود، ۸۵ هزار و ۷۵۳ شغل جدید در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ در این استان ایجاد شد که از تعهد سالانه استان بیشتر بود. در این راستا براساس آخرین آمار نرخ بیکاری افراد بالای ۱۵ ساله استان در زمستان ۱۴۰۲ در مقایسه با زمستان ۱۴۰۱ با کاهش ۳.۲ واحدی به ۶.۲ درصد رسید.

شاخص نرخ مشارکت اقتصادی خراسان رضوی نسبت به فصل مشابه سال گذشته تنها ۶ دهم واحد کاهش داشت و از ۴۳ درصد در زمستان ۱۴۰۱ به عدد ۴۲.۴ در زمستان ۱۴۰۲ رسید. همچنین افرادی که در استان بیمه بیکاری دریافت می‌کنند، در سال ۱۴۰۲به بیش از پنج هزار نفر کاهش یافتند.

رشد تولید، از صنعت و معدن تا برق

توسعه زیرساخت‌ها و کاهش بیکاری، رهاورد دولت برای خراسان رضوی

افزایش ٣۵٩ مگاواتی تولید برق، رشد ٣.۵ برابری جذب سرمایه گذاری خارجی، احیای ٣۰۸ کارخانه تعطیل شده از شاخص‌های توسعه‌ای خراسان رضوی در ۲ سال گذشته دولت سیزدهم است.

بزرگترین اقدام دولت سیزدهم در ۲ سال گذشته رفع مشکل چندین ساله تامین زمین صنعتی برای سرمایه گذاران در مشهد بوده است که با راه اندازی شهرک صنعتی شماره پنج مشهد (شهرک رضوی) این مشکل برای همیشه رفع شد. در این دولت ۲ هزار هکتار به وسعت شهرک‌های صنعتی استان افزوده شد و جانمایی اولیه نیز برای شهرک فناوری انجام گرفت.

در دولت سیزدهم خام‌فروشی مواد معدنی استان خراسان رضوی به صفر رسید، بسیاری از تولیدات صنعتی رشد چند برابری پیدا کرد که متوسط رشد تولید در صنایع استان به ۲۰ درصد رسیده است و ۱۰ کشور جدید هم به مقاصد صادراتی استان افزوده شده است.

از ابتدای دولت سیزدهم ۸۱۱ فقره واحد صنعتی راکد در خراسان رضوی شناسایی شده است که با عارضه یابی مشکلات آنها و کمک‌های تسهیلاتی، ۳۰۸ واحد، معادل ۴۳ درصد از کل واحدها، دوباره راه اندازی شده که منجر به تثبیت سرمایه به میزان ۱۸۲ هزار میلیارد ریال و حفظ اشتغال به میزان پنج هزار و ۵۸۸ نفر شده است.

در این مدت برای ۱۹۱ واحد صنعتی خراسان رضوی، پروانه صنعتی دانش بنیان صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه در دولت قبل ۴۴ درصد رشد داشته است، طی سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ در خراسان رضوی حدود هزار واحد صنعتی جدید با سرمایه گذاری حدود ۳۳۲ هزار میلیارد ریال راه اندازی شده است.

هرچند به دلیل تغییر شرایط سیاسی کشور افغانستان، برخی اهداف سالانه صادراتی خراسان رضوی در دولت سیزدهم محقق نشد، اما میزان صادرات کالا از این استان به صورت میانگین ۱۱ درصد رشد داشته و مقاصد جدیدی در صادرات کالا یافت شده است.

توسعه زیرساخت‌ها، از پست‌های برق تا گاز و برق‌رسانی به روستا‌ها

یکی از موضوعات مهم در دستور کار شرکت ملی گاز ایران در دولت سیزدهم، به‌ویژه با سرمای بی سابقه‌ای که در سال ۱۴۰۱ خراسان رضوی و برخی نقاط دیگر را درگیر کرد، تقویت زیرساخت‌های گازرسانی در شرق کشور است به نحوی که در طول یک سال گذشته ۲ طرح بزرگ خط انتقال به ارزش ۳۱ هزار میلیارد ریال برای تقویت شبکه گاز استان افتتاح و کلنگ زنی شد.

در این مدت عملیات اجرایی ۵۶۳ طرح گازرسانی به ارزش ۳۹ هزار و ۲۲۰ میلیارد ریال در دولت سیزدهم در این استان آغاز شده یا به بهره‌برداری رسیده است، همچنین گازرسانی به ۳۴ روستای استان انجام گرفت و گازرسانی به ۲۹ روستای دیگر در دست انجام است.

از سال ۱۴۰۰ و آغاز دولت سیزدهم تاکنون ۴۱ روستای بالای ۱۰ خانوار جمعیت در خراسان رضوی برقدار شده اند، همچنین با توجه به تاکید ویژه دولت سیزدهم در خصوص استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر برای تولید برق و توسعه نیروگاه‌های خورشیدی، در این راستا در ۲ سال گذشته در حوزه عملیاتی شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی هزار و ۱۱۵ نیروگاه خورشیدی انشعابی مربوط به مشترکان برق با مجموع ظرفیت ۱۰ هزار و ۳۰۰ کیلووات نصب شده است.

در دولت سیزدهم بود که برای نخستین بار در تاریخ صنعت برق خراسان رضوی ۲ دستگاه ترانس ۳۱۵ مگاولت آمپر برای تامین برق مشهد در مرحله حمل برای نصب قرار گرفت؛ وزارت نیرو به منظور عبور از اوج بار سال ۱۴۰۲، پنج طرح شامل ایجاد چهار دستگاه پست ۱۳۲ کیلوولت و یک دستگاه افزایش ظرفیت پست ۴۰۰ کیلوولت را به شرکت برق منطقه‌ای خراسان ابلاغ کرد که این طرح‌ها در کمترین زمان ممکن اجرا و به بهره برداری رسیده است.

یکی از مهمترین این طرح‌ها افزایش ظرفیت پست ۴۰۰ کیلوولت "ابوطالب" در مشهد است که با اجرای آن قابلیت اطمینان تامین برق و جلوگیری از خاموشی در مشهد با بهره‌برداری از یک دستگاه ترانس با قدرت ۱۳۲/۴۰۰ در پست ۴۰۰ کیلوولت ابوطالب این شهر به میزان قابل توجهی افزایش یافت.

ساخت پست ۱۳۲ کیلوولت شهرک صنعتی "جغتای"، پست ۱۳۲ کیلوولت شهرک صنعتی قوچان و خط تغذیه آن و افزایش ظرفیت پست ۱۳۲ کیلوولت "پارسی"، ایجاد پست ۱۳۲ کیلوولت موبیل "بوژان" در نیشابور، افزایش ظرفیت پست ۱۳۲ کیلوولت "پردیس" (خراسان رضوی)، افزایش ظرفیت پست ۱۳۲ کیلوولت نمایشگاه (خراسان رضوی) از دیگر طرح‌های مهم دولت سیزدهم در استان خراسان رضوی است.

خشکسالی و کاهش سطح آب پشت سد‌های خراسان رضوی بویژه سد "دوستی" و سد‌های اطراف مشهد، این شهر را به مرز بحران کمبود آب سوق داد، اما دولت بدون آنکه زائران و مجاوران حضرت رضا (ع) طعم بی آبی را بچشند، طرح انتقال آب از منابع آبی غرب شهرستان مشهد از (اسلام آباد تا کَوَردِه) و مخزن آب و برق این کلانشهر را به منظور مدیریت بهره‌برداری بهینه و تامین کسری نیاز آبی مشهد و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در خردادماه سال ۱۴۰۱ اجرا کرد و پس از چند ماه به بهره برداری رساند.

بهداشت و سلامت، بهره برداری از بیمارستان‌های جدید

نگاه خاص دولت سیزدهم مبنی بر محرومیت زدایی در حوزه سلامت و نیز توجه ویژه به مناطق محروم، منجر به اقدامات موثری در حوزه بهداشت و درمان خراسان رضوی شده است به طوری که از جمعیت ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری این استان سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر دارای بیمه سلامت هستند که ۲ میلیون و ۵۱۰ هزار نفر از آنان در قالب دهک‌های یک تا پنج و به صورت کاملا رایگان زیر پوشش قرار گرفته اند.

فعال کردن امکانات لازم برای دیالیز در تمامی شهرستان‌ها و بهره مندی کل استان از امکانات دیالیزی، ساخت بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی در حاشیه شهر مشهد، ساخت و تجهیز بیمارستان‌های گلبهار، بیمارستان شهید هاشمی‌نژاد و بیمارستان "ولایت" با هدف کیفی‌سازی خدمات از جمله اقدامات دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای برقراری عدالت درمانی بوده است.

توسعه زیرساخت‌ها و کاهش بیکاری، رهاورد دولت برای خراسان رضوی

راه‌اندازی بیمارستان ولایت به عنوان نخستین بیمارستان تمام الکترونیک کشور در مشهد، راه اندازی نخستین بیمارستان تمام هوشمند و فوق تخصصی ارولوژی کشور با عنوان "ایرانیان" در مشهد، فعال سازی دستگاه فوق پیشرفته آنژیوگرافی سکته‌های مغزی و راه اندازی بخش مگا ICU در بیمارستان قائم (عج) با بهترین تجهیزات و اجرای بسیاری از طرح‌های عمرانی و تجهیزاتی از دیگر دستاورد‌های دولت سیزدهم در حوزه بهداشت و درمان بوده است.

بنا به گفته وزیر بهداشت مبنی بر رشد ۱۱۳ درصدی در عرصه گردشگری سلامت در دولت سیزدهم، در سال ۱۴۰۰، ۴۴ هزار و ۲۲۱ گردشگر سلامت (بیمار غیر ایرانی) به مراکز درمانی مشهد مراجعه کردند که این عدد با رشد ۴۵.۴۱ درصدی در سال ۱۴۰۱ به ۶۴ هزار و ۳۰۵ نفر رسید، قریب به ۸۰ هزار گردشگر سلامت (بیمار خارجی) در مشهد در سال ۱۴۰۲ پذیرش و یا از خدمات درمانی استفاده کرده‌اند که این نشان از شکست رکورد گردشگری سلامت و به دست آوردن بالاترین آمار در ۱۰ سال گذشته است.

از خانه‌دار کردن مردم تا خودکفاسازی محرومان

استان خراسان رضوی با سهم ۱۰ درصد از چهار میلیون واحدی که دولت سیزدهم باید در قالب نهضت ملی مسکن در مدت چهار سال بسازد باید ۴۰۰ هزار واحد مسکونی ایجاد کند. در این راستا تاکنون ساخت ۶۵۱ واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن در شهر‌های کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت (شهر‌های کوچک استان) به اتمام رسیده است و یا مراحل پایانی نازک کاری را می‌گذراند.

اکنون ۱۴۱ هزار واحد نهضت ملی مسکن در خراسان رضوی با پیشرفت‌های فیزیکی مختلف، از اخذ پروانه تا پی‌ریزی (فوندانسیون) و مرحله تحویل به متقاضیان در شهر‌های بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت استان در حال اجرا است. در مجموع افزون بر ۱۰۰ هزار قطعه زمین تاکنون برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در این استان تامین و آماده‌سازی شده است.

دولت سیزدهم و مجلس یازدهم توجه ویژه به اقشار زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) داشته و در این سال‌ها مستمری آنها افزایش قابل توجهی یافته است، با مدیریت موثر و پاسخگویی به روز به متقاضیان در استان در ۲ سال گذشته، پرونده‌های تقاضا برای دریافت کمک‌های معیشتی به محض تکمیل اطلاعات از سوی فرد، رسیدگی و پاسخ داده شده است.

در سال ۱۴۰۲ بیش از پنج هزار مددجوی زیر پوشش کمیته امداد در خراسان رضوی به خودکفایی رسیده‌اند و به این ترتیب بخش قابل توجهی از سهمیه خودکفایی در این استان محقق شده است چرا که براساس سهمیه اعلامی پارسال ۶ هزار و ۴۰۰ مددجوی زیر پوشش در استان باید به خودکفایی و توانمندی اقتصادی می‌رسیدند.

افزایش گردشگران و توسعه ورزشکاران سازمان یافته

عملکرد دولت مردمی در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نشان می‌دهد که با پایان شیوع ویروس کرونا، که چرخ صنعت گردشگری آرام آرام حرکت خود را آغاز کرد، امروز در حال رسیدن به اوج است، رشد فروش و صادرات صنایع دستی و البته تقویت صیانت از میراث فرهنگی در ۲ سال گذشته با تصمیمات موثر، رویکرد مثبت و البته دیدگاه حمایتی دولت از این بخش‌ها محقق شده است.

در ۲ سال گذشته از دولت سیزدهم شاهد ورود شمار فراوانی از گردشگران خارجی هستیم به طوری که در ایام اوج سفر‌ها بین ۷۰ تا ۸۰ درصد ظرفیت واحد‌های اقامتی به ویژه در بخش هتل با حضور این گردشگران تکمیل می‌شود. در کنار آن پرواز‌های خارجی به استان در ۲ سال گذشته ۳۰ درصد افزایش یافته و این امر منجر به افزایش ورود گردشگران خارجی شده است.

در ۲ سال گذشته ۱۴۷ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی به خراسان رضوی جذب شده است که در مقایسه با سال قبل از آن ۳۰ درصد رشد دارد و این سرمایه‌گذاری‌ها را کشور‌های امارات، عراق، عربستان و افغانستان انجام داده اند.

در این مدت به صورت سرجمع ۱۲۵ طرح در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با حجم سرمایه گذاری ۱۵۰ هزار میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است.

جمعیت ورزشکاران سازمان یافته خراسان رضوی به ۲۴۶ هزار و ۶۵۹ نفر در قالب ۵۱ هیات ورزشی رسیده که در ۲ سال گذشته بیشتر از ۱۰۰ اعزام به مسابقات کشوری و ۴۹ میزبانی مسابقات کشوری و بین المللی را تجربه کرده و تعداد ۴۴۳ نشان رنگارنگ در رشته‌های مختلف ورزشی داشته است.

سرانه ورزشی خراسان رضوی در دولت سیزدهم رو به رشد است، هم اینک ۴۲۱ مکان ورزشی در شهر‌های استان و ۴۸۹ مکان ورزشی در بافت روستایی در حال فعالیت است، تکمیل طرح مجموعه ورزشی ثامن الائمه (ع) مشهد به وسعت ۴۰۰ هکتار در دولت مردمی سیزدهم در دست اقدام است. این مجموعه دارای یکی از بزرگترین پیست‌های اتومبیلرانی کشور، پیست سوارکاری، پیست دوچرخه سواری بین المللی، مجموعه‌های آبی و سالن‌های چندمنظوره، سالن ۶ هزار نفری و ورزشگاه فوتبال است.

گسترش زیرساخت‌های حمل و نقل

خراسان رضوی با پنج هزار و ۲۰۰ کیلومتر راه آسفالته اصلی و فرعی، هفت هزار و ۶۰۰ کیلومتر راه آسفالته روستایی و هفت هزار و ۷۶۰ کیلومتر راه غیرآسفالته، از نظر طول راه‌ها جایگاه دوم کشور را دارد. مسوولان شمار زائران بارگاه منور رضوی را سالانه ۳۰ میلیون نفر عنوان می‌کنند که براساس اعلام راهداری ۹۰ درصد از این گروه، خودرو شخصی یا ناوگان حمل و نقل عمومی جاده‌ای را برای سفر به مشهد بر می‌گزینند.

پیش از این مدیران کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان رضوی به صراحت اعلام کرده بودند که بیش از نیمی از راه‌های استان به روکش و ترمیم آسفالت نیاز دارد، اما در دولت سیزدهم میزان روکش آسفالت به ۷۰ درصد از کل راه‌های نیازمند ترمیم استان رسیده است. از ابتدای سال گذشته تاکنون بیش از هزار کیلومتر از راه‌های اصلی و فرعی خراسان رضوی روکش آسفالت و لکه گیری شده است.

توسعه زیرساخت‌ها و کاهش بیکاری، رهاورد دولت برای خراسان رضوی

ساخت ۳۲۰ کیلومتر مسیر بزرگراهی در خراسان رضوی در دولت سیزدهم تسریع شده است که یکی از مهمترین آنها، مسیر جاده‌ای مشهد – سرخس است که تاکنون ۱۳۰ کیلومتر از محور ۱۸۰ کیلومتری مشهد – سرخس به بهره برداری رسیده است.

از مهمترین طرح‌های ریلی خراسان رضوی می‌توان به قطار سریع السیر مشهد - تهران، قطار سریع السیر مشهد - گلبهار و خطوط سوم و چهارم قطار شهری مشهد اشاره کرد که مورد توجه جدی دولت سیزدهم قرار گرفته اند و راه حل‌ها و مسیر‌های اعتباری جدیدی برای آنها تعریف شده است.

در دولت سیزدهم تفاهم نامه برای اجرای قطار سریع‌السیر تهران - مشهد در سفر رییس جمهور به چین نهایی شد، برای راه اندازی قطار حومه‌ای کلانشهر مشهد به شهر جدید گلبهار و چناران نیز که ۳۴ درصد پیشرفت اجرایی دارد، سه هزار میلیارد ریال به استناد بند الف تبصره ۵ قانون بودجه اختصاص یافت.

در خط سه قطار شهری به طول ۲۸.۵ کیلومتر نیز عملیات حفاری تونل به طول ۱۵ کیلومتر و عملیات اجرایی ایستگاه‌ها و در خط چهار قطار شهری به طول ۱۷.۵ کیلومتر عملیات شفت ورودی و مطالعات مرحله دوم طرح در حال انجام است، «تست گرم» بخش اول خط سوم قطار شهری مشهد از میدان شهدا تا پایانه مسافربری این شهر ۲۸ اسفندماه ۱۴۰۲ عملیاتی شد.

در حوزه هوایی نیز در دولت سیزدهم چهار طرح بزرگ و مهم در فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد به بهره برداری رسید که شامل طرح‌های توسعه ترمینال داخلی، توسعه اپرون، سامانه کمک ناوبری آی. ال. اس و ساختمان یگان حفاظت هواپیمایی بود.

ایجاد «شهر فرودگاهی» مشهد در دولت سیزدهم شتاب گرفت، پرواز‌های فرودگاه گناباد که به خاطر نبود تجهیزات هندلینگ به خصوص استارت بادی (ایراستارت) و رمپ پله متوقف شده بود، با پیگیری مسوولان و اختصاص اعتبار دوباره برقرار شد و فرودگاه سبزوار نیز، به عنوان دومین فرودگاه عملیاتی خراسان رضوی و پشتیبان فرودگاه مشهد، پس از چندین ماه فراز و نشیب و توقف پرواز‌ها به بهانه نبود "ایراستارتر"، مجدد به چرخه فعالیت بازگشت و فعالیت پروازی خود را از سرگرفت.

از توسعه تولیدات کشاورزی تا جبران عقب ماندگی‌های آموزشی

حمایت از روستاییان و کشاورزان و در کل بخش روستایی خراسان رضوی در دوران فعالیت دولت سیزدهم با رشد و توسعه همه جانبه همراه بوده، به طوری که شمار شرکت‌های تعاونی، توزیع نهاده‌های دامی، توسعه واحد‌های مکانیزاسیون و خرید تضمینی گندم از کشاورزان افزایش یافته است.

در ۲ سال گذشته خراسان رضوی در تولید اغلب محصولات کشاورزی، پیشتاز بوده و رشد تولید را تجربه کرده است، از جمله آن در تولید گوشت قرمز، شیر، گوشت مرغ، تخم مرغ، پسته، زعفران، گندم، عسل، پیله کرم ابریشم، جوجه ریزی، نهاده‌های دامی، همچنین در پرورش کروکودیل و ماهیان سردابی با افزایش تولید همراه بوده و ۲۲ خط تولید دیگر از آبزیان را نیز راه اندازی کرده است.

در سفر فروردین ماه سال ۱۴۰۱ هیات دولت به خراسان رضوی برای بخش منابع طبیعی و آبخیزداری سه هزار میلیارد ریال اعتبار مصوب شد تا در ۲ بخش بیابان و آبخیزداری و در سه سال تخصیص یافته و جذب شود. از این میزان بخش قابل توجهی تخصیص یافت تا زودتر از سه سال بتوان عملیات بیابان زدایی و آبخیزداری را در استان به انجام رساند.

با برنامه ریزی دولت سیزدهم سالانه ۷۰ هزار هکتار توسعه فضای سبز، عملیات بیابان زدایی و توسعه کیفی مراتع استان محقق می‌شود، همچنین در این دولت یک میلیون هکتار طرح آبخیزداری در خراسان رضوی اجرا شده است، پارسال نیز سه میلیون اصله نهال در قالب طرح «کاشت یک میلیون درخت» همزمان با کشور در این استان کاشته شد.

دست و پنجه نرم کردن با کمبود فضای آموزشی و ورزشی و عقب ماندگی از استانداردها، کمبود معلم و درمان‌های موقت برای جبران آن از جمله افزایش ساعت تدریس، به‌کارگیری معلمان بازنشسته، جذب نیرو‌های حق التدریس و خرید خدمات آموزشی همه و همه از جمله مسائلی است که امروز همزمان با رشد جمعیت و افزایش شمار جمعیت دانش آموزی و البته مهاجرت و تجمع دانش آموزان در مناطق حاشیه‌ای شهر‌های خراسان رضوی، این استان را آزار می‌دهد.

در هفته دولت ۱۴۰۲ خراسان رضوی، هزار و ۱۰۰ کلاس درس و ۲۳۳ طرح در مدارس استان به بهره‌برداری رسید که به مجموع امکانات دانش آموزی این استان اضافه شد، همچنین در ۲ سال گذشته ۴۰ مدرسه مستقل کانکسی از مجموع ۶۰ مدرسه در قالب مصوبه سفر ریاست جمهوری جمع آوری و جایگزین شده است، همچنین برای سال تحصیلی گذشته ۹ هزار نفر آموزگار، معلم و دبیر در استان خراسان رضوی جذب شد.

هم اکنون با احتساب مجموع گستره فضا‌های ورزشی در خراسان رضوی، سرانه فضای ورزشی استان برای هر دانش آموز ۴۱ صدم متر مربع است. با بهره برداری از ۶۰ فضای ورزشی در حال ساخت اعم از استخر، سالن ورزشی و چمن مصنوعی سه صدم متر مربع به سرانه فضای آموزشی استان افزوده می‌شود.

رشد ۱۰۰ درصدی زیرساخت‌های فرهنگ و هنر

تعداد سینما‌های خراسان رضوی از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون ۱۰۰ درصد افزایش یافته، به طوری که تعداد سالن‌های سینما ۷۹ درصد و تعداد صندلی‌های سینما در خراسان رضوی ۵۳ درصد رشد کرده است. سینما‌های استان در سال ۱۴۰۲، بیش از هزار و ۴۱۳ میلیارد ریال فروش بلیت داشته اند.

توسعه زیرساخت‌ها و کاهش بیکاری، رهاورد دولت برای خراسان رضوی

تولیدات نمایشی در خراسان رضوی نیز در دولت سیزدهم رشد قابل ملاحظه‌ای داشته و تئاتر در این استان در مقایسه با گذشته از مخاطب بیشتری برخوردار شده است به طوری که در همین مشهد ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر از جمعیت شهر تئاتر تماشا می‌کنند که این عدد نسبت به شهر‌های دیگر کشور مطلوب است.

طرح اصلاح و نوسازی زیرگذر حرم مطهر رضوی از دیگر طرح‌های مهم عمرانی و زیرساخت فرهنگی بود که برای سهولت زیارت مردم در دولت سیزدهم اجرا شد، این بنا که حدود سه دهه از تاسیس آن می‌گذرد، نیازمند بازسازی و بهسازی بود که در دولت سیزدهم عملیاتی شد.

دستاورد‌های دولت در استان خراسان رضوی در بخش‌های مختلف فرهنگی و هنری بسیار است که می‌توان برپایی نمایشگاه‌های کتاب و قرآن، برگزاری جشنواره‌های مختلف فرهنگی و هنری و بسیاری از موارد دیگر را از آن جمله برشمرد که دولت اهتمام ویژه‌ای نسبت به تعمیق و برگزاری هر چه باشکوه‌تر آن‌ها انجام داده است.

منبع: ایرنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.