رئیسی:

مشارکت‌دهی مردم در امر تولید نیازمند «طرحی نو» است

رئیسی با جمعی از مسئولان، صاحب‌نظران و حلقه‌های میانی عرصه تولید و اقتصاد مردمی به گفتگو پرداخت.

 سید ابراهیم رئیسی در آخرین نشست از دیدار‌های رمضانی خود، با جمعی از مسئولان، صاحب‌نظران و حلقه‌های میانی عرصه تولید و اقتصاد مردمی به گفتگو پرداخت.

در این دیدار رئیسی بعد از شنیدن سخنان صاحب‌نظران و فعالین اقتصادی عرصه مردمی‌سازی اقتصاد، جهت رفع موانع، مشکلات و دغدغه‌های پیش روی این فعالان اقتصادی دستوراتی صادر کرد.

رئیس جمهور در این جلسه، با تأکید بر اینکه محقق کردن منویات حکیمانه رهبر انقلاب اسلامی مبنی بر مشارکت‌دهی مردم در امر تولید نیازمند «طرحی نو» و اقدامی تحولی است، همگرایی و هم‌افزایی فعالان حلقه‌های میانی عرصه تولید و اقتصاد مردمی را از جمله اقدامات موثر در این زمینه برشمرد و بر عزم دولت برای توانمندسازی این تشکل‌ها و فعالان 

رئیسی با امیدآفرین خواندن گزارش‌های ارائه شده از سوی نهاد‌ها و تشکل‌های مردمی در حوزه مردمی‌سازی اقتصادی، از صاحب‌نظران و فعالان اقتصادی حاضر در جلسه و همچنین نمایندگان حلقه‌های میانی فعال در اقتصاد مردمی خواست، تجربیات و تحقیقات خود در زمینه بهره‌گیری بهینه از ظرفیت مردم در امر تولید و اقتصاد را در اسرع وقت جهت استفاده در برنامه عملیاتی دولت در این زمینه، ارائه کنند.

رئیس جمهور همچنین با تأکید بر ضرورت تلاش مضاعف برای گفتمان‌سازی فراگیر و نهادینه کردن مشارکت مردم در تولید و اقتصاد، دستور داد کارگروهی متشکل از مسئولان دولت و فعالان عرصه تولید و اقتصاد مردمی تشکیل شود تا در مدت حداکثر ۱۰ روز، ساز و کار‌های اجرایی و عملیاتی کردن مشارکت مردم در امر تولید را در دستگاه‌ها و نهاد‌های دولتی تعیین کنند.

«برگزاری مستمر جلسات حل مسئله برای رفع موانع و مشکلات فعالین این بخش»، «ایجاد سامانه ملی جهت ثبت اقدامات و مشکلات فعالان اقتصاد مردمی و پیگیری و حل این مشکلات از سوی مسئولان»، «توجه ویژه به ظرفیت و نقش بانوان در تولید»، «ایجاد بازار برای عرضه کالا‌های تولیدی و صنایع دستی در استان‌ها»، «بهره‌گیری از تجربیات موفق و ظرفیت بسیج در مشارکت بیشتر مردم در فعالیت‌های اقتصادی»، «تأکید بر جبران کم توجهی‌های گذشته به بخش تعاون به عنوان بستری مهم برای حضور و مشارکت مردمی در اقتصاد» و «تأکید بر ضرورت نقش‌آفرینی همه اقشار جامعه و افراد موثر در فعال‌سازی مشارکت‌های مردمی» از دیگر نکاتی بود که رئیس جمهور ناظر به سخنان برخی از حاضرین در این نشست به آنها اشاره کرد.

 رئیسی در ادامه با تأکید بر توجه ویژه به مدیریت زمان در رفع نیاز‌های کشور، تصریح کرد: اگر اقتصاد مقاومتی مورد تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی به موقع و به درستی اجرا می‌شد امروز اقتصاد ما در مواجهه با تکانه‌ها مقاوم‌تر بود.

رئیس جمهور همچنین یکی از شروط موفقیت مشارکت دهی مردم در امر تولید را جلوگیری از فعالیت بخش‌های غیرمولد عنوان کرد و افزود: به همان میزان که مسئله تولید مورد توجه قرار گرفته است به همان میزان نیز باید از میدان‌داری بخش‌های اقتصادی غیرمولد و سوداگرانه جلوگیری و نقدینگی را به سمت اقتصاد مولد هدایت کنیم.

رئیسی در پایان با بیان اینکه جهش تولید در کشور به ایجاد نشاط اجتماعی، خلق ثروت و رفع بسیاری از چالش‌ها و آسیب‌های اجتماعی منجر خواهد شد، اظهار داشت: بدون تردید با کار جهادی و تلاش مضاعف از سوی دولت و حلقه‌های میانی عرصه تولید و اقتصاد مردمی و همچنین اتکای به ظرفیت‌های مردمی خواهیم توانست شعار سال را محقق و جهش تولید را به حد قابل قبولی برسانیم.

پیش از سخنان رئیس جمهور سید احمد عبودتیان دستیار رئیس جمهور در امر مردمی‌سازی دولت گزارشی از تدوین راهکار‌های مشارکت‌دهی مردم در امر تولید و اقتصاد ارائه کرد.

همچنین حجت‌الاسلام مادرشاهی دبیر گروه پژوهشگاه فقه نظام، عباس جهان‌بخشی مدیرعامل اندیشکده زیست‌شهر اسلامی، محمدرضا حسین‌زاده مدیرعامل بانک رسالت، سعید حسینی مدیرعامل مجمع نوشت‌افزار ایرانی- اسلامی ایران‌نوشت، علی مومنی مدیرعامل شهرک صنعتی سدید، علیرضا یوردخوانی مدیرعامل شرکت تعاونی عشایری گرمسار، روح‌الله ایزدخواه نماینده مجلس و مدیرعامل اندیشکده توسعه منطقه‌ای فن‌آوران، مهدی ربانی رئیس شورای روستای نگارخاتون، سید صدیقه حسینی موسس آکادمی آواوید، محسن مقصودی تهیه کننده تلویزیونی، حجت‌الاسلام سیدحسین موسوی از فعالان حلقه میانی اقتصاد مردمی، مصطفی صالحی کارآفرین، حجت‌الاسلام حمزه معلی دبیر مجمع عالی اقتصاد مقاومتی، حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان استاد حوزه و دانشگاه، سردار تقی‌زاده رئیس بنیاد تعاون بسیج، حجت‌الاسلام محمدرضا زارعی کارآفرین، محمدعلی غفوریان مدیر مرکز تعاون و حکمرانی مردمی، حمیدرضا آرامی مسئول کارگروه شهرسازی اسلامی مرکز تحقیقات مجلس، علی عسگری مدیرعامل شهرک تولید کفش هیدج و نادعلی‌زاده کارآفرین به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.

ضرورت اصلاح ساختار‌های نظام پولی و بانکی، جبهه‌سازی دولت برای فعالیت مردم در بخش اقتصاد، ضرورت به‌رسمیت شناختن نهاد‌ها و تشکل‌های مردمی از سوی دستگاه‌های دولتی برای تحقق مشارکت مردم در امر تولید، بررسی امکان ایجاد واگذاری زمین به فعالیت‌های تولیدی مردمی، ایجاد رقابت در دستگاه‌های دولتی در امر مشارکت مردمی در اقتصاد، آزادسازی منابع عمومی برای فعالیت مردم در امر اقتصاد، واگذاری بنگاه‌های دولتی و شبه دولتی به آحاد مردم با محوریت حلقه‌های میانی، توجه به کارکرد‌های تشکل‌های دینی در جذب و مشارکت مردم از جمله ایجاد مشاغل خانگی، مهارت‌آموزی و ایجاد شبکه و زنجیره تولیدکنندگان، تبدیل الگو‌های موفق مردمی‌سازی تولید به روش‌های اجرایی در دستگاه‌های دولتی، مساعدت و یاری دولت در زمینه صادرات محصولات تولیدی مردمی و پیگیری گزارش‌ها و نظارت‌های مردمی در زمینه فساد و ترک فعل‌های احتمالی مسئولان از جمله نکاتی بود که از سوی مسئولان، صاحب‌نظران و حلقه‌های میانی عرصه تولید و اقتصاد مردمی در دیدار با رئیس جمهور مطرح شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۴۵ ۲۱ فروردين ۱۴۰۳
حاج آقا پناهیان هم جزو مسئولین و صاحب نظران حلقه تولید و اقتصاد هستن؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۴ ۲۱ فروردين ۱۴۰۳
یعنی با طرحی نو پیش میره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۲۴ ۲۱ فروردين ۱۴۰۳
عجب پناهیان صاحب نظر اقتصادی جلسه دولت دعوت اش کردن ؟!!!! فقط جای صدیقی کنار پناهیان کم بود!! توهین به پیامبر و امام علی گنده کبیره قابل بخشش نیست دولت با دعوت پناهیان به جلسه دولت پیش،مردم از قبل ارزش خودش کمتر کرد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۲۲ ۲۱ فروردين ۱۴۰۳
طرحی نـــو !!! کل کشور/اقتصاد/مردمان آن ! هم کن فیکون شوند ! تا اعتماد جمعی شکل نگیرد چنین چیزی غیر ممکن است! چنین امری هم کم کم و در زمان طولانی شکل می گیرد و یک شبه ایجاد نمی شود! مشت نمونه خروار است الان در خانواده ها هم افراد در زمینه اقتصادی به سختی به همدیگر اعتماد دارند!! ( اقتصاد در شکل ساده آن : زمین و تجهیزات و سازه + نیروهای ساده و فنی و متخصص + سرمایه : زیر سایه ایده های عالی)
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۰۱ ۲۱ فروردين ۱۴۰۳
سال 99 سهام ایران خودرو 800 تومان الآن 300 تومان واقعا این اقتصاده یا کوره پول سوزی طرف اگه سال 99 تک سهم ایران خودرو باشه همین الآن هم بیش از 70 درصد در زیانه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۵۶ ۲۱ فروردين ۱۴۰۳
عادت داریم همه چی را پیچیده کنیم اقتصاد یک مساله ساده هست پیچده کنی به نتیجه نمی رسی! کافیه بازار سهام به ارزش واقعی آن برسه ارزش دلاری بورس سال 99 معادل 478 میلیارد دلار بود الآن با خروج 320 میلیارد دلار از بازار سرمایه طی 4 سال ارزش دلاری آن به 158 میلیارد دلار رسیده اگه برگرده به سال 99 با اون پول شکوفایی تاریخی اقتصاد را شاهد خواهیم بود سود شرکت ها به شکل معجزه آسایی افزایش خواهد یافت سرمایه در گردش شرکت ها چندین برابر خواهد شد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۰۸ ۲۱ فروردين ۱۴۰۳
لعنتی سهامداران بور از وقتی که اومدی یه روز خوش ندیده اند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۰۴ ۲۱ فروردين ۱۴۰۳
تو مملکتی که دلار هميشه پیروز میدانه سهامداری در بورس یعنی زیان محض
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۴۶ ۲۱ فروردين ۱۴۰۳
سال قبل اردیبهشت ماه وقتی اخبار گفت مثل این که اعتماد به بازار سهام برگشته سهام خریده ام الآن بیش از 47 درصد در زیان هستم واقعا انصافه سرمایه گذار اینطوری ببازه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۴۴ ۲۱ فروردين ۱۴۰۳
از سال 99 سهامدار بورس موندم هنوز هم در زیان سنگین هستم همه فامیل مسخره ام می کنند تو را خدا کاری کنید من جرات این کار را نداشته باشتند سرمایه ام از بین رفته دیگه ارزش واقعی خود را نداره
Iran (Islamic Republic of)
منصور
۱۱:۳۸ ۲۱ فروردين ۱۴۰۳
فکنم // یه نقشه جدید برا خالی کردن جیب مردم کشیدن // مثل بورس و بانکهای غیر مجاز
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۵ ۲۱ فروردين ۱۴۰۳
این چه حرفیه اعتماد کن این روحانی احمدی صدیقی یا مثل بقیه نیست رییس جمهوره
آخرین اخبار