باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

حرم شمس الشموس غرق در نور و شادی عید بندگی

نوید فرارسیدن ماه شوال، جوش و خروشی در مشهدالرضا و به ویژه بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) به پا کرده است.

نوید فرارسیدن ماه شوال جوش و خروشی در گوشه و کنار جهان به ویژه در بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) به پا کرده تا مراسم عید فطر باشکوه هر چه تمام برگزار شود.

مضجع شریف امام رضا ع به عنوان قبله دلدادگان اهل بیت (ع) در مشهد الرضا ع است و امسال هم مانند سال‌های گذشته بزرگترین کانون برپایی نماز عید سعید فطر است.

همزمان با عید سعید فطر اقشار مختلف مردم به شکرانه یک‌ماه روزه‌داری و برای برپایی اقامه نماز در صحن و سرای ولی نعمت خود به حرم امام رضا (ع) مشرف شده اند.

مومنان پس از سی روز روزه داری و نیایش خالصانه در عید بزرگ بندگی برای رهایی از هوای نفس با خالق هستی عهد می‌بندند.

عید فطر

حال و هوای متفاوت حرم مطهر رضوی در این ایام مملو از کتیبه‌های شادباش و گل‌های تازه شده است.

همه خادمان بهشت هشتم در بخش‌های مختلف حرم در تکاپوی برگزاری مراسم باشکوه نماز عید فطر و میزبانی شایسته از زائران و مجاوران در این عید مبارک مسلمانان هستند.

به مناسبت فرارسیدن عید فطر، صحن پیامبر اعظم (ع) و سرای رضوی با ریسه‌های رنگی چراغانی شده که در شب عید جلوه ویژه‌ای به صحن داده است.

پرچم‌های سبز در تمام صحن‌ها به ویژه در صحن پیامبر اعظم (ص) در اهتزاز است و دور تا دور صحن‌ها با پارچه‌های سبزرنگ عمودی مزین به عبارت‌های عیدتان مبارک و اسعدالله ایامکم آذین شده است.
عید فطر
حرم مطهر رضوی میزبان خیل عظیمی از نمازگزارانی ست که به شکرانه توفیق یک ماه بندگی و عاشقی سر بر آستان کبریایی دوست نهاده و با به جا آوردن رسم بندگی نماز عید سعید فطر را اقامه می‌کنند.

فرش آرایی حداکثری صحن و سرای حرم مطهر

علاوه بر گل‌آرایی و زیباسازی ورودی‌ها و صحن‌های این حریم کبریایی و نصب کتیبه‌های عیدانه بر سر در ایوان‌ها یکی از اقداماتی که برای پذیرایی از خیل زائران و مجاوران در روز عید سعید فطر انجام می‌شود مفروش کردن و فرش‌آرایی حداکثری صحن‌های مرکزی و پیرامونی، بست‌ها و حریم حرم است تا فضای کافی برای اقامه نماز برای خیل نمازگزاران عید سعید فطر وجود داشته باشد.

توزیع ۱۵۰ هزار بسته پذیرایی عیدانه در بین نمازگزاران

توزیع ۱۵۰ هزار بسته پذیرایی عیدانه شامل کیک، شیر و فرآورده‌های کنجدی رضوی در بین نمازگزاران و فعال بودن چایخانه‌های حرم مطهر رضوی برای پذیرایی چای از دیگر اقداماتی است که برای میزبانی از خیل زائران و مجاوران در روز عید سعید فطر انجام می‌شود.

فعالیت بیش از ۳۰ دفتر امانات

همچنین بیش از ۳۰ دفتر امانات وسایل و امانات نقدی و اشیای ارزشمند حرم مطهر رضوی طبق ضوابط موجود در روز عید سعید فطر آماده ارائه خدمات به زائران و مجاوران است. دفاتر امانات وسایل نیز در ورودی‌های اصلی و فرعی سطحی و زیرسطحی حرم مطهر از جمله پارکینگ یک و سه، آماده خدمات‌رسانی به دلدادگان دور و نزدیک امام هشتم (ع) و دریافت وسایل آنان اعم از کیف، چمدان و سایر موارد است.


عید فطر
دفاتر امانات نقدی و اشیای ارزشمند نیز در مبادی ورودی اصلی و صحن‌های مرکزی انقلاب اسلامی، آزادی و جمهوری اسلامی و رواق دارالحجه حرم مطهر، آماده دریافت و استرداد وجوه نقد، طلاجات، مدارک و سایر اشیای ارزشمند زائران و مجاوران است. ارائه خدمت شارژ تلفن همراه، یکی دیگر از خدمات این دفاتر به شمار می‌آید.

ارائه خدمات صندلی چرخدار و زائربر

بخش صندلی چرخدار و زائربر حرم مطهر رضوی نیز در روز عید سعید فطر آماده خدمات‌رسانی به زائران و مجاوران سالمند و کم‌توان حضرت رضا علیه‌السلام در راستای تسهیل تشرف آنان به حرم مطهر است. خدمات صندلی چرخدار این بخش در دو حوزه «گشت سیار» با بهره‌گیری از ظرفیت خادمیاران و حوزه «امانی» ارائه می‌شود.

زائران برای استفاده از خدمات حوزه امانی می‌توانند به ۸ دفتر تحویل صندلی چرخدار امانی واقع در ورودی‌های باب الرضا (ع)، باب الجواد (ع)، غدیر، شیخ طوسی، شیخ طبرسی، نواب صفوی و پارکینگ‌های یک و سه مراجعه کنند.

زائربر‌های برقی نیز متناسب با پیک جمعیت در شش محور باب الرضا- صحن کوثر، باب الجواد - صحن غدیر، خیابان آیت‌الله واعظ طبسی، رینگ شیخ طوسی، رینگ شیخ طبرسی و رینگ شهید نواب صفوی در حرم مطهر به زائران و مجاوران خدمت می‌کند.

همچنین پنج دفتر پیداشدگان علاوه بر خدمات مذکور، ارائه خدمات ویژه مادر و کودک اعم از امکان استراحت و شیردهی به کودک، تعویض لباس و تعویض پوشک کودک را به بانوان زائر و مجاور این آستان مقدس برعهده دارند. این خدمات در حال حاضر در دفاتر صحن‌های انقلاب اسلامی، آزادی، کوثر، شیخ طوسی و باب الرضا (ع) ارائه می‌شود.

عید فطر
پاسخگویی دفتر مرکزی پیدا شدگان

دفتر مرکزی اشیای پیدا شده حرم مطهر رضوی واقع در ابتدای ورودی باب الجواد (ع) در صحن پیامبر اعظم (ص) نیز در باجه‌های مختلف آماده پاسخگویی به صاحبان اشیای گمشده در روز عید سعید فطر در این آستان کبریایی است.

اشیا و وسایل شخصی زائران و مجاوران که ممکن است در گوشه و کنار این آستان مقدس همچون صحن‌ها، رواق‌ها و وضوخانه‌ها جا بماند، توسط خادمان یا زائران به این دفتر تحویل داده می‌شود. سپس این وسایل توسط کارشناسان بخش نگهداری اشیای پیدا شده بررسی و طبقه‌بندی شده و اطلاعات آنها در سیستم‌های مربوطه ثبت می‌شود.

از تنظیف مستمر تا تهیه اقلام مصرفی

با توجه به حضور پرشور زائران و مجاوران در مراسم عید سعید فطر خدمات تنظیف و بهداشتی بارگاه ملکوتی حضرت ثامن الحجج (ع) نیز توسط خادمان این بارگاه نورانی انجام می‌شود و تمهیدات لازم در خصوص تأمین و توزیع سایر اقلام مصرفی همچون لیوان یکبار مصرف، مُهر نماز و صابون مایع نیز در این آستان مقدس اتخاذ شده است.

در روز عید سعید فطر خادمان بارگاه نورانی حضرت علی بن موسی الرضا (ع) دست در دست هم می‌دهند تا زائران این حریم ملکوتی در فضایی آرام و ملکوتی نماز عید فطر را اقامه کنند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
United States of America
ناشناس
۱۴:۱۶ ۲۲ فروردين ۱۴۰۳
السلام‌ علیک یا امام رضا ????
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۰۰ ۲۲ فروردين ۱۴۰۳
السلام علیک یا علی بن موسی الرضا علیه السلام و رحمة الله و برکاته
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۲ ۲۲ فروردين ۱۴۰۳
سبحان الله عید مبارک
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۳ ۲۲ فروردين ۱۴۰۳
آقاجان با اینکه سه روزه از مشهد برگشتم ولی همچنان دلم پر میزنه برای حرم تو رو بجان جوادت هیچ بنده ای رو دست خالی از درگاهت برنگردان ...آقاجان روزی هرسالمون دیدار رو قرار بده که من هرچی دارم از کرم شما دارم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۰۰ ۲۲ فروردين ۱۴۰۳
اغنیا مشهد روند فقرا. جائی ندارند جان به قربان تو شاها که با فقرا قهر هستی سلام صلوات بر امام رضا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۶ ۲۲ فروردين ۱۴۰۳
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۴۴ ۲۲ فروردين ۱۴۰۳
السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا المرتضی علیه السلام