کشت قراردادی در استان اردبیل به پایان رسید

سرپرست اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل گفت: میزان کشت قرار دادی در اراضی آبی و دیم استان به پایان رسید.

ودود ایرانیان با بیان اینکه تاکنون هشت هزار و ۴۲۳ قرارداد در قالب ۷۵ هزار و ۲۷۹ هکتار اراضی آبی و دیم، در سامانه ثبت شده است، گفت: در قالب این طرح هر کشاورز با کد ملی و تلفن همراه خود نسبت به عقد قرارداد با شرکت بازرگانی دولتی ایران اقدام کرد.

سرپرست اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل با اشاره به مزایای اجرای طرح کشت قراردادی افزود: خرید محصول تولیدی از کشاورزان توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران موجب کاهش خطر تولید و ثبات درآمد برای کشاورزان است و سود حاصل از اجرای آن نیز صرف تامین امنیت غذایی مردم می‌شود.

به گفته او، در قالب کشت قراردادی به ازای تحویل هر تن محصول به مراکز خرید تضمینی مبلغ ۱۵۰ هزار تومان به عنوان کمک هزینه کرایه حمل محصول به کشاورزان پرداخت خواهد شد.

ایرانیان افزود: در سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ نیز انتظار می‌رود با توجه به اجرای طرح کشاورزی قراردادی در کشت محصولات گندم و دانه‌های روغنی ، شاهد استمرار و ادامه خوداتکایی و دستیابی به رشد تولید روزافزون محصولات اساسی کشاورزی باشیم.

کشت قراردادی، نوعی برنامه تولید در کشاورزی است که بر اساس آن بین کشاورز به عنوان تولید کننده و دولت به عنوان خریدار قراردادی شامل شرایط تولید و بازاریابی خرید محصول منعقد می‌شود و در جریان آن، کشاورزان متقاضی که توان تامین نهاده‌های مورد نیاز را ندارند، بر اساس برنامه اعلام شده به کشت نوع خاصی از محصول که اغلب شامل غلات و دانه‌های روغنی است، می‌پردازند.

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار