بارندگی‌ها افزایش یافت، ورودی آب به سد‌های مشهد تغییر نکرد!

فرماندار مشهد گفت: با افزایش حجم بارش‌ها در چند روز اخیر حجم بارش‌ها افزایش یافته و کار سد‌ها کنترل و جمع آوری روان آب‌ها و سیلاب‌ها است، اما ورودی آب سد‌ها تغییر چشمگیری نداشته است.

محسن داوری در بیست و سومین جلسه قرارگاه آب شهرستان مشهد که امروز در محل شرکت آب و فاصلاب شهرستان مشهد برگزار شد، اظهار کرد: شاهد بارش رحمت الهی در این چند روز اخیر به ویژه در شهر مشهد بوده ایم که بارقه امیدی برای مدیریت مساله مهم آب در این شهر است و با توجه به بارش‌ها باید پاکسازی مسیر‌های منتهی به سد‌های تامین آب مشهد به ویژه دو سد ارداک و کارده به صورت جدی در دستور کار باشد. داوری ضمن اشاره به تفاوت آمار بارندگی در سال گذشته و امسال تشریح کرد: آمار و بازدید‌های میدانی نشان دهنده افزایش حجم بارش‌ها در چند روز اخیر در شهر مشهد نسبت به مدت مشابه سال گذشته است و این سوال مطرح می‌شود چرا علی رغم اینکه حجم بارش‌ها افزایش یافته و کار سد‌ها کنترل و جمع آوری روان آب‌ها و سیلاب‌ها است، اما ورودی آب سد‌ها تغییر چشمگیری نداشته است، بنابراین برای رسیدن آب به سد‌ها باید مشکلات و موانعی که در مسیر وجود دارد بر طرف شود.

فرماندار مشهد صرفه جویی و کمک مردم در عبور از مشکل کم آبی در تابستان پیش رو را ضروری دانست و گفت: استفاده از همه ظرفیت‌های تبلیغاتی در شهر مشهد برای پای کار آمدن مردم ضروری است و اگر مردم و حتی صاحبان کسب و کار به نحو صحیح با ضرورت این مساله آشنا باشند به صورت خودجوش موج صرفه جویی در مصرف آب ایجاد خواهد شد و هنوز هم هر چه بیشتر می‌توان از فضا‌های موجود در مساجد و مدارس، فضا‌های تبلیغات محیطی و سایر سرمایه‌های اجتماعی این شهر در مدیریت همه جانبه منابع آبی به نحو صحیحی استفاده کرد. گفتنی است ارائه گزارش اقدامات قرارگاه آب در سال ۱۴۰۲ و بررسی نتیجه ۱۱ مصوبه جلسه گذشته از دیگر برنامه‌های این جلسه بود. در ۲۲ جلسه برگزار شده سال گذشته قرارگاه آب حدود ۱۳ سازمان و نهاد مشارکت داشته اند که ماحصل آن تصویب و اجرای ۲۴۰ مصوبه در این جلسات بوده است. تامین مالی پروژه هزار میلیارد تومانی انتقال آب از زاک به مشهد، جلوگیری از برداشت غیرمجاز ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب از طریق پر شدن چاه‌های غیرمجاز، شناسایی و توقیف ۱۵۱ دستگاه ادوات حفاری غیر مجاز در بازه سال‌های ۹۷ تا ۱۴۰۲، انسداد ۲۵ حلقه چاه غیر مجاز در حوضه آبریز سد کارده، انسداد ۱۱ حلقه چاه غیر مجاز در حوضه آبریز سد ارداک، انسداد ۳۹ حلقه چاه غیرمجاز در حوضه آبریز سد طرق در سال گذشته و بازگشایی و اعاده ۶۹۵ هکتار از بستررودخانه‌های شهر مشهد و مسیل‌ها به وضعیت اولیه از دیگر مباحث مطرح شده در بیست و سومین جلسه قرارگاه آب شهرستان مشهد بود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.