نگاه امیدوارانه به توسعه گردشگری زنجان

آمارهای نوروز امسال نشان می‌دهد که شمار بازدید کنندگان از آثار تاریخی، گردشگری و صنایع دستی زنجان نسبت به کشور در سطح خوبی بوده است.

استان زنجان در منطقه شمال غرب کشور واقع شده است و دارای ظرفیت های بی بدیل و منحصر به فرد در بخش های مختلف به خصوص در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است که به گفته کارشناسان و متولیان امر، سرمایه گذاری برای توسعه آن آثار و نتایج مطلوبی به دنبال خواهد داشت.

طبق آمارهای اعلام شده بیش از ۲ هزار اثر تاریخی و طبیعی در استان شناسایی شده که از این تعداد ۹۲۵ اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

از طرفی استان زنجان دارای آثار باستانی فراوان و ارزشمندی مانند گنبد سلطانیه به عنوان بزرگترین گنبد آجری جهان و بازار زنجان یکی از طولانی ترین بازارهای سرپوشیده ایران است.

همچنین وجود ۶ مرد نمکی با قدمت ۲ هزار و ۷۰۰ سال، کاروانسرای سنگی دوره صفویه، غار کتله خور هفت طبقه خدابنده با قدمت ۱۲۰ میلیون سال، کوه های رنگی ماهنشان به عنوان جاذبه‌ طبیعی، پل ها، آرامگاه ها، حمام و مساجد تاریخی همچنین صنایع دستی های فاخر از دیگر ظرفیت های گردشگری این استان است.

بنا به گفته مسوولان اداره کل میراث فرهنگی استان زنجان در تعطیلات نوروزی سپری شده با وجود تقارن آن با ماه مبارک رمضان بخش گردشگری استان وضعیت خوبی را سپری کرد که در صورت توجه و سرمایه گذاری مسوولان می‌توان بیش از گذشته به توسعه این صنعت امیدوار بود.

نگاه امیدوارانه به توسعه گردشگری زنجان

افزایش ۱۰ درصدی بازدید کنندگان از موزه و پایگاه ملی و جهانی زنجان

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان زنجان با بیان اینکه ترویج و اطلاع رسانی در خصوص سفرهای استانی با تمهیدات لازم، کار جمعی و اشتراکی، مبتنی بر تعامل و همکاری های بین دستگاهی انجام می شود، گفت: به همین جهت در کشور ستاد هماهنگی خدمات سفر تشکیل می شود که ۲۷ وزارتخانه و دستگاه اجرایی عضو آن هستند.

سید سعید صفوی افزود: ستاد اجرایی خدمات سفر استان نیز کار خود را از دی ماه سال قبل آغاز کرد و مقدماتی در قالب برگزاری رویدادها، شرکت در نمایشگاه های ملی و بین المللی و تمهیداتی نیز برای معرفی ظرفیت های استان انجام شد.

وی با بیان اینکه اسفند سال گذشته ستاد خدمات سفر به ریاست استاندار زنجان تشکیل شد اظهار داشت: در این راستا ۲۷ دستگاه در قالب ۱۲ کمیته فعالیت های خود را " از ۲۴ اسفند سال قبل تا ۲۵ فروردین ۱۴۰۳" انجام دادند.

این مسوول با اشاره به اینکه طی این مدت ورودی و تردد خودروها نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۱۰ درصد در کشور و این استان کاهشی بود، ادامه داد: این مهم به دلیل تقارن ماه مبارک رمضان با عید نوروز بود که محدودیت هایی را در سفر ایجاد کرد همچنین دلیل دیگر آن، اطلاع رسانی ها در خصوص وضعیت آب و هوایی بود.

صفوی با بیان اینکه کمیته های مختلفی در ستاد خدمات سفر فعالیت داشتند، افزود: آمارهای رسمی نشان می دهد که بازدید از موزه ها و پایگاه های میراث جهانی به میزان ۱۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت.

وی با بیان اینکه شمار بازدید کنندگان از جاذبه های گردشگری، اماکن تاریخی، فرهنگی، مذهبی و طبیعی استان در تعطیلات نوروز امسال ۶۰۰ هزار نفر برآورده شد، گفت: این آمار وضعیت خوبی را نشان می دهد و به این مهم باید توجه داشت که این آمار بر مبنای بلیت های فروخته شده بوده است.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان زنجان ادامه داد: بلیت فروشی ها در سامانه یکپارچه ملی به صورت آن لاین ثبت می شود و از طرفی زنجان در بین ۳۱ استان کشور رتبه دوازدهم را در میزان بازدیدهای رسمی از پایگاه ها و اماکن تاریخی همانند موزه ها کسب کرد.

وی با بیان اینکه نکته دیگر اینکه سه آثار تاریخی گنبد سلطانیه، موزه مردم‌شناسی و رختشویخانه زنجان جزو ۲۰ درصد آثار پربازدید تعطیلات نوروزی بود اضافه کرد: غار کتله خور زنجان نیز وضعیت خوبی داشت اما به دلیل آنکه به سامانه یکپارچه متصل نبود در آمارهای یاد شده لحاظ نشده است.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان زنجان ادامه داد: در صورت بازدید مسافران از غار کتله خور و احتساب آن در آمارها رتبه استان زنجان در رده بالاتری قرار می گرفت.

نگاه امیدوارانه به توسعه گردشگری زنجان

ثبت ملی معبد داش کسن تحولی مهم در افزایش گردشگری استان

وی اظهار داشت: سه ماه پیش معبد داش کسن یا معبد اژدها به عنوان پایگاه میراث ملی ثبت شد که کار بزرگی محسوب می شود و به نوعی با این اقدام شمار پایگاه های ملی استان به عدد ۲ رسید چراکه علاوه بر آن یک پایگاه میراث جهانی نیز از قبل در استان وجود داشت.

صفوی با بیان اینکه پس از ثبت معبد داش کسن و حضور اینفلوئنسرهای چینی شمار بازدیدها از آثار تاریخی به ویژه معبد یاد شده جهشی بوده است گفت: بر این اساس، رکورد بازدید سال های گذشته شکسته شد.

وی با بیان اینکه معبد داش کسن می تواند یکی از مبناهای تعامل ایران با کشور چین و مغولستان در حوزه گردشگری استان باشد، اظهار داشت: آمارها نشان می دهد فقط در یک روز تعطیلات نوروزی ۸۰۰ بازدید کننده از معبد داش کسن زنجان به ثبت رسید.

صفوی افزود: موزه باستان شناسی مردان نمکی زنجان نیز ظرفیتی را در عمارت ذوالفقاری به خود اختصاص داده است که قابل مقایسه با آثار جهانی دیگر همچون تخت جشمید نیست و این موارد را باید در نظر گرفت.

وی با بیان اینکه در تعطیلات نوروزی امسال میزان ورود و بازدید گردشگران خارجی به استان نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی داشت، اظهار کرد: این میزان نسبت به سال گذشته ۲۰۰ درصد افزایش داشته است.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان زنجان ادامه داد: طی ۶ ماه منتهی به عید نوروز امسال از ۶۲ کشور جهان گردشگر به این استان وارد شدند که بخش مهمی برای گردشگری، بخش دیگر برای کار همچنین تحصیل و گردشگر سلامت بوده است.

وی اضافه کرد: در ایام نورو نوروزگاه ها در گنبد سلطانیه، رختشویخانه، موزه باستان شناسی مردان نمکی و در نهایت برخی از مجتمع های خدماتی و رفاهی استان برگزار شد که علاقمندان زیادی را نیز به خود جذب کرد.

صفوی خاطرنشان کرد: در کنار آن بقاع متبرکه از قبیل حسینیه اعظم، قیدار نبی(ع) و مساجد تاریخی زنجان نیز جزو مقاصد گردشگران بوده است.

نگاه امیدوارانه به توسعه گردشگری زنجان

فروش بالای ۹۰۰ میلیارد ریالی صنایع دستی زنجان در نوروز

معاون صنایع‌ دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان نیز با بیان اینکه در ایام نوروز امسال ۱۵ محل با ۱۵۰ غرفه در سطح استان به عنوان نمایشگاه های موقت فروش صنایع دستی راه اندازی شد گفت: این نمایشگاه ها در مناطق مختلف استان مستقر شدند.

سید میکائیل موسوی افزود: در زمان حاضر ۵۰۰ فروشگاه صنایع دستی فعال در سطح استان وجود دارد که در طی ایام نوروز همچنین عید سعید فطر نیز فعال بودند و مسافران و گردشگران نوروزی نسبت به خرید محصولات متنوع صنایع دستی از آنها اقدام کردند.

وی اضافه کرد: طبق برآوردها از یکم تا سیزدهم فروردین جاری حدود ۸۰۰ میلیارد ریال فروش فروشگاه های صنایع دستی استان بود که این میزان روند افزایشی را نشان می دهد.

این مسوول ادامه داد: همچنین ۲۲ کارگاه صنایع دستی به صورت ورک شاپ نیز محصولات خود را در معرض دید مسافران قرار دادند که با احتساب فروش نمایشگاه های موقت حدود ۶۰ میلیارد ریال فروش داشتند.

وی یادآور شد: در مجموع می توان گفت حوزه صنایع دستی استان در نوروز امسال بالای ۹۰۰ میلیارد ریال فروش محصولات صنایع دستی را در کارنامه فعالیتی خود ثبت کردند.

این مسوول با بیان اینکه در تعطیلات سال های گذشته فروشگاه های صنایع دستی استان چندان فعال نبودند، ادامه داد: امسال فروشگاه های صنایع دستی استان دایر بود، و شمار نمایشگاه های موقت یا همان فروشگاه های صنایع دستی استان در مقایسه با سال قبل افزایش ۵۰ درصدی را نشان می دهد.

وی اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه های موقت همچنین فروشگاه های صنایع دستی استان فرصتی بود تا مسافران و عموم مردم بیش از گذشته با تولیدات و تنوع محصولات این بخش آشنا شوند.

موسوی خاطرنشان کرد: در زمان حاضر هنر مس زنجان به یکی از هنرهای جذاب برای مردم و مسافران تبدیل شده است، از طرفی تنوع تولیدات و افزوده شدن نانو در تولید چنین محصولاتی موجب افزایش کیفیت این محصولات به ویژه هنگام پخت و پز افزوده شود.

وی اضافه کرد: هم اکنون این استان ۵۵ رشته صنایع دستی فعال دارد که یکی از مزیت های مهم این حوزه محسوب می شود و به نوعی با فرهنگ و بوم مردمان این خطه عجین شده است.

منبع ایرنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۲۲ ۲۷ فروردين ۱۴۰۳
زنجان روستای بزرگ ایران با مسئولین بی کفایتش به هیچ جایی نمیرسد. جزء سه استان محروم ایران که باشی مشخص که بهترین دلیل چیه؟...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۹ ۲۷ فروردين ۱۴۰۳
زنجان چه جاذبه ای داره که گردشگرراه بیفته بیاد پولشو بریزه اونجا؟؟؟!!