مقرری‌ بگیران بیمه بیکاری در خراسان رضوی ۱۹ درصد کاهش یافت

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: شمار مقرری‌ بگیران بیمه بیکاری این استان در سال گذشته با کاهش ۱۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۱ همراه بوده است.

محمد امین بابایی گفت: پارسال ۱۴ هزار و ۵۲۰ پرونده متقاضی بیمه بیکاری در استان خراسان رضوی بررسی شد که بیشترین فراوانی آن مربوط به حوزه خدمات با ۶۰ درصد از کل پرونده‌ها بوده است.

وی ادامه داد: با اعلام نظر اعضای کمیته‌های ۲ نفره موارد مشمول در خراسان رضوی برای مراحل نهایی و برقراری مقرری به شعب سازمان تامین اجتماعی معرفی شد.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی بیان کرد: همه مشمولان قانون تامین اجتماعی که تابع قوانین کار باشند، مشمول مقررات قانون بیمه بیکاری بوده و به جز موارد استثناء در ماده یک قانون کار، با رعایت شرایط لازم در قوانین و تفاهم نامه مربوطه از مزایای بیمه بیکاری بهره مند می‌شوند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در استان برای اشتغال مجدد مقرری بگیران با توجه به نیاز بنگاه‌های اقتصادی به نیروی کار گفت: صرف نظر از تلاش ادارات تابعه و استفاده از ظرفیت‌های کاریابی‌های استان برای تحقق وظیفه ذاتی، مکاتبات متعددی با دستگاه‌های صادرکننده مجوز نظیر صمت، جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی انجام شده است.

بابایی ادامه داد: آمادگی ادارات تابعه برای معرفی مقرری بگیران واجد شرایط به فرصت‌های شغلی موجود در بنگاه‌های اقتصادی اعلام شد که در نهایت هزار و ۴۶۰ نفر موفق به اشتغال مجدد و ذخیره استحقاق بیمه بیکاری خود شدند.

افزایش پرونده‌های مشاغل سخت و زیان‌آور

وی در خصوص عملکرد دبیرخانه تطبیق و تشخیص مشاغل سخت و زیان آور خراسان رضوی گفت: پارسال تعداد جلسات کمیته‌های تطبیق و تشخیص مشاغل سخت و زیان آور استان ۱۶۰ جلسه شامل ۱۴۲ جلسه کمیته بدوی و ۱۸ جلسه کمیته تجدیدنظر بود.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی ادامه داد: پارسال در جلسات کمیته‌های بدوی استانی تعداد ۶ هزار و ۴۰۳ فقره درخواست فرم شماره یک مشاغل سخت و زیان آور متقاضیان بررسی شد که نسبت به سال ۱۴۰۱ که تعداد ۶ هزار و ۱۶۲ مورد بود، چهار درصد افزایش داشته است.

وی بیان کرد: پارسال در جلسات کمیته‌های بدوی استان ۱۳ هزار و ۶۵۰ عنوان شغلی مورد بررسی قرار گرفت که نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۱ به میزان هشت درصد افزایش یافت، در جلسات کمیته‌های بدوی استان نیز ۱۴ هزار و ۹۲۸ کارگاه بررسی شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲ درصد افزایش داشت.

بابایی در پایان از تمامی کارفرمایان مشمول درخواست نمود با هدف سالم سازی محیط کار و حذف آلاینده‌های غیر مجاز و ارتقای سلامتی نیروی کاربه افزایش بهره وری در واحد‌های مشمول کمک کنند.

نرخ بیکاری خراسان رضوی در زمستان سال ۱۴۰۲ به میزان ۶ و سه دهم درصد و نرخ مشارکت اقتصادی استان در این بازه زمانی ۴۴ درصد گزارش شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار