فارین پالیسی: واشنگتن مقصر تشدید اوضاع در خاورمیانه است نه تهران 

حمایت بی قید و شرط واشنگتن به اسرائیل اجازه داده است تا هر کاری که می‌خواهد انجام دهد و این «روابط ویژه» در نهایت به بی ثباتی کل منطقه منجر شد.

نشریه فارین پالیسی با توجه به تنش‌های فعلی در خاورمیانه نوشت: واشنگتن و نه تهران مقصر تشدید اوضاع در خاورمیانه است. چندین دهه حمایت بی قید و شرط ایالات متحده به اسرائیل اجازه داده است تا هر کاری که می‌خواهد انجام دهد و این "روابط ویژه" با واشنگتن بود که در نهایت به بی ثباتی کل منطقه منجر شد.

به نوشته این نشریه، انتظار می‌رفت سیاست دولت بایدن با شکست مواجه شود، زیرا اهداف آن در واقع با یکدیگر در تضاد بودند.

از یک سو، واشنگتن تلاش کرد حمایت قاطعانه از اسرائیل را هم در سطح لفاظی نشان دهد، هم از اسرائیل در برابر اتهامات نسل کشی محافظت کند و قطعنامه‌های آتش بس در شورای امنیت سازمان ملل را مسدود کند، و هم برای آن سلاح‌های مرگبار را به طور مداوم تامین کند.

از سوی دیگر، ایالات متحده با ترغیب اسرائیل به اقدام با خویشتن داری به منظور محدود ساختن خسارات به مردم فلسطین و به حداقل رساندن آسیب به وجهه و اعتبار خود ایالات متحده، تلاش کرد تا از تشدید درگیری در غزه جلوگیری کند.

با این حال، حمایت بی‌قید و شرطی که ایالات متحده در طول سال‌ها از اسرائیل کرده است، و تشویق به جنایت علیه مردم فلسطین و کشور‌های همسایه کرده است، به‌طور قابل پیش‌بینی انگیزه مقامات اسرائیل را از توجه به درخواست‌های ایالات متحده برای خویشتن‌داری سلب کرده و آنها را به نادیده گرفتن آن درخواست‌ها واداشت. کشور‌های دارای قدرت کنترل نشده تمایل دارند از آن سوء استفاده کنند و رژیم اسرائیل نیز از این قاعده مستثنی نیست.

واکنش ایران به حمله اسرائیل به سفارتش در سوریه کاملاً قابل انتظار بود. در عین حال، تهران بار‌ها به صراحت اعلام کرده است که قصدی برای گسترش عملیات نظامی ندارد. بنابراین، اقدامات تلافی جویانه به گونه‌ای تنظیم شد که هشدار جدی به اسرائیل داده شود و در عین حال سیگنالی ارسال شود که تهران خواهان تشدید بیشتر نیست.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
Germany
ناشناس
۱۹:۵۳ ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
حمايت مطلق غرب از اسرائيل در استفاده از ان در جهت سركوب و خفه كردن هر گونه مخالفين نظامي تسليحاتي اش است. غرب همان سياست سركوب تضعيف روسيه را غير مستقيم به بهانه و توسط اوكراين پيش ميبرد و اكنون اسرائيل نقش اوكراين را بازي ميكند. سناريوي جديد و نو غرب در پيشبرد تكحكيم سلطه اش بر جنبش ها و كشور هاي مخالف اش. غرب هنرمندانه جهت فريب افكار عمومي مدعي تنش زدايي ولي در عمل حمايت گسترده تسليحاتي اطلاعاتي و رسانه اي از جنايات و حملات اوكراين و اسرائيل. روسيه قدرت اتمي است و غرب با ان جرات درگيري مستقيم ندارد ولي ايران فاقد قدرت اتمي است ولي هر گونه تخلل در امركشتيراني در خليج فارس به هر دليلي نه تنها غرب و امريكا رابه لرزه مياندازد بلكه منجر به سعود سرسام اور بهاي نفت خواهد شد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۰۴ ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
اگر اقدامی نمی شد شاهد افسارگسیختگی بیشتر از اسرائیل بودیم
Iran (Islamic Republic of)
احسان
۱۶:۵۳ ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
لعنت بر به دو شیطان بزرگ اسراییل و آمریکای کثیف..
Iran (Islamic Republic of)
علی
۱۶:۲۹ ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
اسرائیل سگ غربی ها است که بهش یه تیکه گوشت میدن واق واق کنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۱۵ ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
ایران مقصر است که دخالت تو کشورهای می‌کنه که بهش مربوت نیست مثل فلسطین و لبنان ویمن و عراق سوریه که همه ثروت ملت را تاراج میکند برای اعراب
Iran (Islamic Republic of)
محمودزاده
۱۶:۰۵ ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
اینک واشنکتن تاوان خروج بی خردانه اقای ترامپ را می پردازد دمکرات ها با دادن یک اب نبات چوبی توانستن پیچ و مهره صنعت موشکی و هسته ای ایران را بطور کامل قفل کند اقای ترامپ با خروج از برجام و ترور سلیمانی این سرنوشت را برای اسراییل رقم زد با این حساب گروههای فشار صهیونیستی یقه ترامپ را رها کنند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۴۰ ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
میشه تو این نوشته ها اسرائیل اسرائیل نباشه؟؟بنویسید رژیم جعلی اسرائیل یا رژیم اشغالگر اسرائیل.
Iran (Islamic Republic of)
محمودزاده
۱۵:۳۹ ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
و ما امروزه تاوان بلی قربان گویی امریکا از صهیونیست بین الملل را پرداخت می کتیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۲۰ ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
هیچ تفاوتی از هیچ جنبه ای میان سیاستگزاران جنایت پیشه یانکی و سران سفاک صهیون وجود ندارد. بنابراین سرنوشت هژمونی خونبار امریکا و حیات رژیم جعلی اسراییل به هم امیخته و تا زمان زوال محتوم قابل تغییر نخواهد بود. باید
حدالامکان از جنگ اجتناب کرد و به تقویت قوای دفاعی پرداخت تا در سایه امنیت بتوان به سرعت اقتصاد و صنعت و تحارت کشور را ارتقاء داد چرا که نبرد واقعی و سرنوشت ساز در این میدان جریان دارد.
Italy
ناشناس
۱۵:۰۷ ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
بالاخره نفهمیدیم اول حماس حمله کرد یا اسراییل؟
Iran (Islamic Republic of)
فلفل
۱۴:۱۸ ۲۹ فروردين ۱۴۰۳
تصویر بالای صفحه در کنار دو پرچم ام الفساد جهان.
هر دو خبیث و خبیث الولاده. ناتان #یابویی که # جو اش زیاد شده!
آخرین اخبار