وزیر خارجه آفریقای جنوبی:

سفر آقای رئیسی به آفریقای جنوبی در برنامه‌های سیاسی سال ۲۰۲۴ قرار دارد

وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی به صورت تلفنی گفتگو کردند.

در تماس تلفنی خانم نالدی پاندرو وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی با امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان (در نیویورک)، آخرین تحولات روابط دوجانبه و اوضاع منطقه غرب آسیا بویژه پس از پاسخ مشروع جمهوری اسلامی ایران به حمله نظامی اخیر رژیم صهیونیستی به سفارت کشورمان در دمشق، مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.
 
در این تماس تلفنی وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد متعاقب این که شورای امنیت سازمان ملل متحد پاسخ مناسبی مبنی بر محکومیت حمله رژیم اسراییل به سفارت کشورمان نداد و برخی کشور‌های عضو دائم شورای امنیت (آمریکا، انگلستان و فرانسه) باعث عدم محکومیت این جنایت اسراییل در شورای امنیت سازمان ملل شدند، ایران درصدد بر آمد بر اساس قاعده دفاع مشروع و حق ذاتی دفاع از خود، دو پایگاه نظامی و اطلاعاتی رژیم اسرائیل را که در این حمله نقش داشتند، هدف قرار دهد. 

 امیرعبداللهیان افزود: پس از این عملیات نیز به جامعه بین‌المللی و از جمله آمریکا اعلام نمود که ایران در پی گسترش جنگ نیست، اما اگر رژیم اسراییل مجددا اقدامی علیه جمهوری اسلامی ایران انجام دهد، شدیدا و قویا پاسخ خواهد داد.

در این مکالمه تلفنی وزیر امور خارجه کشورمان همچنین از ابتکار تاریخی دولت آفریقای جنوبی در اقامه دعوی علیه رژیم صهیونیستی به دلیل نسل‌کُشی در دیوان بین‌المللی دادگستری تمجید نمود. 

متقابلا خانم پاندرو ضمن تشکر از اظهارات وزیر امور خارجه کشورمان، بر ضرورت آتش بس فوری در غزه تاکید نمود. 

وی افزود سفر جناب آقای رئیسی به آفریقای جنوبی در برنامه‌های سیاسی سال ۲۰۲۴ آفریقای جنوبی قرار دارد.

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۱۲ ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
سال قبل هم به چند کشور آفریقایی سفر کرد که برای ملت ایران دستاوردهای بسیار پر ثمری داشت و مردم می‌توانند بدون ویزا به آفریقا سفر کنند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۴۴ ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
خیلی دست اوردی داشت کلی هزینه های زندگی ملت ایران ارزان تر شد؟
آخرین اخبار