نظریه‌پرداز برجسته آمریکایی: اسرائیل از حمله ایران شوکه شد

دانشمند آمریکایی حوزه روابط بین‌الملل جان مرشایمر می‌گوید که اسرائیل فکر می‌کرد ایران حمله به سفارت تهران در دمشق را تلافی نمی‌کند.

حمله تلافی جویانه ایران و طوفان الاقصی، آسیب شدیدی به بازدارندگی اسرائیل زد. این حرف را مرشایمر اعلام کرد. اندرو ناپولیتانو در مصاحبه با این نظریه‌پرداز مطرح جهانی در حوزه روابط بین‌الملل در آمریکا پرسید: آیا ایران با حمله به اسرائیل در رساندن پیامی که قصد ارسال آن را داشت، موفق شد؟

مرشایمر در جواب گفت که «هیچ شکی در این باره وجود ندارد. آنچه شنبه شب اتفاق افتاد و همچنین آنچه در هفت اکتبر رخ داد، اگر شما این دو موضوع را با هم در نظر بگیرید، بازدارندگی اسرائیل، یک آسیب بزرگ دیده است. باید این را به خاطر داشته باشید که آنچه در هسته و مرکز راهبرد بازدارندگی اسرائیل وجود دارد این است که "غالب بودن بر تشدید تنش" است. اسرائیلی‌ها بر این اصل رفتار می‌کنند که اگر کسی به آنها ضربه بزند، آنها باید قادر به تلافی کردن باشند و آسیب شدیدتری به دشمنشان بزنند، بیشتر از آسیبی که دشمنشان به آنها می‌زند. این معنای غالب بودن بر تشدید تنش است».

ناپولیتانو سوال کرد که «آن‌ها (اسرائیلی‌ها) می‌خواهند که جهان از آنها بترسد. آیا این حرف من درست است؟»

مرشایمر جواب داد که «بله قطعا همینطور است و معنای غالب بودن بر تشدید تنش همین است... آنها می‌توانند که تنش را تشدید کنند چرا که پیروز خواهند شد، اما شما نمی‌خواهید تنش را تشدید کنید».

به گفته او، اسرائیلی‌ها «انتظار نداشتند که ایران حمله به سفارت را تلافی کند (اما) ایرانی‌ها تلافی کردند، آن هم به روشی قابل توجه و این روشن نیست که اسرائیلی‌ها توان تلافی کردن به روشی را داشته باشند که باعث عقب‌نشینی ایرانی‌ها شود».

دانشمند مطرح آمریکایی اضافه کرد که «اگر اسرائیلی‌ها تلافی نکنند یا یک تلافی کوچک بکنند، ضعیف به نظر خواهند رسید. این را به یاد داشته باشید که این برای اولین بار است که کشوری مانند ایران قادر شده از سرزمین خود به اسرائیل حمله کند. این از منظر اسرائیل، واقعا شوکه‌کننده است». 

وی گفت: «انتظار این بود که اسرائیلی‌ها درباره ایران کاملا قید و بند‌ها را رها کنند و تنبیه شدیدی به آنها وارد کنند، اما این مسیری نیست که اسرائیل در حال حرکت به آن باشد. اما اگر من اشتباه کنم و اسرائیل در این مسیر باشد و به روشی شدید تلافی کند، ایرانی‌ها بار دیگر تلافی خواهند کرد و آن وقت سوال این خواهد بود که اسرائیل چه کار خواهد کرد؟ پاسخ به این سوال این است که آنها تسلط بر تشدید تنش ندارند».

مرشایمر تصریح کرد که «اکنون واضح است که اسرائیلی‌ها اشتباه کردند، آنها یک محاسبه به شدت اشتباه کردند که ایرانی‌ها هیچ کاری نخواهند کرد... ایرانی‌ها در انجام حمله بسیار عاقلانه رفتار کردند. آنها اسرائیلی‌ها را در وضعیتی قرار دادند که هیچ گزینه خوبی برای تلافی کردن ندارند».

منبع: فارس

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۴۴ ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
به امید روزی که تمام دنیا را آرامش فرا بگیرد و جنگی نباشد.
اما من تا سقط شدن ترامپ عوضی دلم آرام نمیگیرد
Iran (Islamic Republic of)
محمودزاده
۱۶:۳۷ ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
کاخ سفید را حسینیه می کنیم
Iran (Islamic Republic of)
سعید قائم مقامی
۱۷:۱۰ ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
به نظر من بهتر که تلاش کنیم حسینیه های خودمون آگاهانه تر بشه برادر... ما خودمون رو درست کنیم همه چیز به وقتش درست میشه. به امید ریشه کن شدن جهل!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۰۷ ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
بزودی واشنگتن رو هم میزنیم تا آمریکائیام عین اسرائیلیا شوکه بشن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۳۸ ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
البته امریکایی ها قبلا هم شوکه شدن ها
آخرین اخبار