رئیس‌جمهور:

شاهنامه نماد آزادگی و خردورزی مردم ایران است

رییس‌جمهور در مراسم بزرگداشت فردوسی گفت: شاهنامه حکیم فرزانه توس، نماد آزادگی، دادگری، پایمردی جوانمردانه و خردورزی عجین شده با ولایت همراه با دوستی افتخارآفرین مردمان این سرزمین است.

در پیام آیت الله سید ابراهیم رئیسی در مراسم بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی که توسط "محمد مهدی اسماعیلی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرائت شد، آمده است: مردمی که همیشه کنار حق ایستاده اند و با پشتوانه منافع مردمی که به هر بهایی دست متجاوز را از خاک خود کوتاه کرده اند، رستم وار قلب اهریمن را با ایمان به وعدة صادق الهی، هدف گرفته اند.

رییس جمهور در این پیام خاطر نشان کرد: تمدن و فرهنگ ایران اسلامی یک حقیقت بزرگ در قلب پیکره تنومند تمدن درخشان اسلامی است، تمدنی که در اوج تاریکی قرون وسطای غرب گوهر اندیشه را در فطرت خداجوی انسان زنده نگاه داشت و با روح معنویت متأثر از پیام آخرین و کامل‌ترین پیام‌آور الهی، آینده بشریت را در پرتو آموزه‌های وحیانی و توحید روشنی بخشید.

وی اظهار کرد: در قلب این تمدن کهن شرقی، فرهنگ ایرانی به مثابه سرچشمه‌ای فیاض نه فقط به جهان اسلامی عظمت داد که همچون حلقه‌ای کانونی نقطه پیوند زنجیره بیداری شرق و غرب شد، تا جایی که در اوج مادی گرایی جهان سرگشته امروز توانست همچنان پرچم‌دار معرفت حقیقی و طلایه‌دار دادگری و خردورزی باشد.

آیت‌الله رییسی افزود: در این مسیر طولانی، زبان فارسی به عنوان زبان دوم جهان اسلام در کنار کلام الهی همواره زبان گویای معرفت، عصمت و ارادت به خاندان مطهر کرامت علیه السلام بوده است و در طول تاریخ هزار و چند صد سال گذشته، بزرگانی از این سرزمین برخاسته اند که با استعداد و توانمندی بی نظیر خود مهمترین شاهکار‌های هنر و تفکر بشری را آفریدند که به کالبد تاریخ ایران در سایه‌سار دین اکمل خداوند حیاتی دوباره دمیده شد.

فردوسی جان مایه و چکیده فرهنگ ایران است

وی ادامه داد: در تاریخ این زبان و در مسیر تکامل تمدن درخشان ایرانی - اسلامی، یک نام نقشی همتا دارد و او بی تردید فردوسی بزرگ است، فردوسی تنها یک شاعر نبود که او را باید جان مایه و چکیده فرهنگ ایران اسلامی دانست که هویت ایرانی را بر دو بال ایران دوستی و ولایت پذیری خاندان عصمت و طهارت (ع) در مسیر کمال به پرواز در آورد.

رییس جمهور اضافه کرد: فردوسی حکیم در شاهنامه کاخی بلند از نظم و قلعه بزرگی از حماسه بنا کرد که زیربنای آن از زبان فارسی و برج و بارویش از مهر علی (ع) آبادان شده است.

وی اظهار کرد: اکنون کوشش برای بزرگ داشتن و بازشناسی اندیشه و هنر این حکیم فرزانه به جامعه امروز و به ویژه نسل جوان آتیه‌ساز ایران اسلامی، در آستانه گام دوم انقلاب در مسیر همدلی و تحکیم هویت ملی اسلامی و اعتلای الگو‌های تمدنی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان، نقطه کانونی به شمار می‌رود.

رییسی خاطر نشان کرد: دولت مردمی بر همین اساس با تمام توان حامی بزرگداشت مفاخری، چون حکیم ابوالقاسم فردوسی است و برای رشد دامنۀ جهانی این اقدام برنامه وسیعی داشته و خواهد داشت.

رییس جمهور در پایان ضمن قدردانی از دست اندرکاران برگزاری همایش روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت فردوسی بزرگ، این روز را به مردم فرهنگ پرور و هنردوست ایران و همه ملل فارسی زبان و دوستداران این حکیم نامدار در سراسر گیتی تبریک گفت و برای خادمان فرهنگی کشور و پاس‌داران فرهنگ و زبان فارسی آرزوی توفیق کرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار