در پاسخ به اخطاری؛

نایب‌ رئیس مجلس: تعطیلات رسمی افزایش نیافته‌/ فقط روز‌های کاری تغییر کرده است

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی به ارائه توضیحاتی درباره مصوبه مجلس در خصوص کاهش ساعت کاری ادارات پرداخت.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی به ارائه توضیحاتی درباره مصوبه مجلس در خصوص کاهش ساعت کاری ادارات پرداخت و گفت: در اصل ۱۷ قانون اساسی، تعطیل رسمی ایران روز جمعه است.

 حجت الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس در جلسه علنی امروز چهارشنبه صحن مجلس در جریان رسیدگی به جزئیات لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری موسوم به تغییر تعطیلات روز‌های آخر هفته در اخطاری با استناد به اصول ۱۷ و ۶۷ قانون اساسی اظهار کرد: اصل ۱۷ به صراحت می‌گوید که مبداء تاریخ رسمی کشور هجرت است و تاریخ هجری شمسی و قمری هر دو معتبرند، اما مبنای کار ادارات دولتی، هجری شمسی است و تعطیل رسمی هفتگی نیز روز جمعه است. الان پنجشنبه‌ها تعطیل نیست و نیمه رسمی است و با مصوبه مجلس درباره تعطیلی روز شنبه، تعطیل رسمی شده است که به صراحت با اصل ۱۷ قانون اساسی مغایرت دارد.

وی همچنین با اشاره به اصل ۶۷ قانون اساسی نیز اظهار کرد: در این اصل به صراحت قسم خوردیم که نباید برخلاف قانون اساسی عمل کنیم. از سویی دیگر کل تجارت خارجی ما ۱۱۵ میلیارد دلار است که از این میزان ۳۵ میلیارد دلار مربوط به نفت و ۲۵ میلیارد دلار مربوط به پتروشیمی است که در مجموع می‌شود ۶۰ میلیارد دلار؛ حدود ۴۵ میلیارد دلار از ۵۵ میلیارد دلار باقی مانده نیز یا مربوط به آپشن‌ها، یا مربوط به ال سی یا مربوط به فیوچر‌ها است که اصلا با تعطیلی شنبه یا پنجشنبه ارتباطی ندارد. در شرایطی که فقط حدود ۹ تا ۱۱ میلیارد دلار سایر موارد تجارت است، چرا داریم خودتحریمی می‌کنیم؟ در سالی که جهش تولید است این روش مشکل ایجاد می‌کند؛ این مباحث مربوط به ۲۰ الی ۳۰ سال پیش است.

عبدالناصر مصری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که ریاست جلسه مجلس را بر عهده داشت، در پاسخ به اخطار سلیمی با وارد ندانستن این اخطار تاکید کرد: در اصل ۱۷ قانون اساسی، تعطیل رسمی ایران روز جمعه است و نه در لایحه دولت چیزی به عنوان تعطیلی رسمی عنوان شده و نه در مصوبه کمیسیون به تعطیل رسمی اشاره‌ای شده است.

وی گفت: قانون اساسی روز جمعه را تعطیل رسمی اعلام کرده است برای تمام کشور، اما در اینجا ۵ روز کاری برای جامعه‌ای که در قانون برای کار آنها زمان تعیین شده است یعنی کارکنان دولت و کارگران، تعیین شده است؛ الان هم در هیچ جای لایحه دولت و کمیسیون تعطیل رسمی اضافه نشده است؛ تعطیل رسمی ما روز جمعه است و این روز تعطیل فقط برای کسانی است که ساعت کاری موظف دارند و بقیه اقتصاد کشور به جاست.

منبع: ایسنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۳۰ ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳
عجب . واقعا اینقدر سخته درک این موضوع که تعطیلی برای رشد اقتصادیو فرهنگی و ... خوب نیست؟ یه عده تا حالا می نالیدن تعطیلات ایران زیاده و تنبلی و ... چه تمسخرها که نمیکردند. الان کاشف به عمل اومد تعطیلات جهانی زیاد بوده نه ایران. چون دنیا دو روز در هفته تعطیلن و ما یه روز . حالا ما که مثل اونا اهل تمسخر نیستیم . ولی خواهشا یه جوری نشه که از خنده غش کنیم.
Iran (Islamic Republic of)
محمودزاده
۱۴:۵۶ ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۳
درود بر نمایندگانی که به جهانی شدن فکر می کنند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۲ ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
یه مدت طول میکشد ولی کم کم عادت میشه ، جه فرقی دارد پنج شنبه یا شنبه .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۰۰ ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
تعطیلی فقط و فقط جمعه دین مبین اسلام هم جمعه را برای مسلمین انتخابات کرده و برای یهودیان شنبه مسحیت یکشنبه .
اگر مجلس را تعطیل کنیم به مراتب برای کشور و مردم سودمند تراست . ما علاوه بر جمعه و مراسمات مذهبی و عید نوروز و آب و باران گرد خاک مرگ میر بزرگان خیلی تعطیلی داریم آمریکا و اروپا واسه ماه رمضان و مناسبات مذهبی ما تعطیلی دارند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۵۴ ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
چطور چیزی تغییر نکرده ۴۴ ساعت کار کارمندان دولت ۴۰ ساعت شده اگر ۴ ساعت را به ۵ روز دیگر هفته تقسیم می‌کردند منطقی بود الان کارگران باید ۴۴ ساعت کار کنند و ازطرف دیگر دولت مانع افزایش قانونی دستمزد شده است درحالی که همه نرخ ها از ۴۰ تا ۷۰ درصد افزایش یافته
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۱۵ ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
خب کارمند بشن
آخرین اخبار