رفع مشکل چند دهه‌ای اهالی روستای کندسکوه گالیکش روی میز شورای حفظ حقوق بیت المال گلستان

شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی ملی و منابع طبیعی دادگستری گلستان امروز با حضور مدیران ارشد قضایی و اجرایی استان برگزار شد.

رئیس کل دادگستری گلستان در این جلسه با اشاره به این که تاکنون ۳۹ درصد زمین‌های کشاورزی استان سندار شده است، گفت: میانگین کشوری ۵۴ درصد است و درجلسه امروز مصوب شد برای تسریع در فرآیند سنددار کردن زمین‌های کشاورزی فرمانداران و بخشداران نظارت کنند تا با کمک دهیاران به وضعیت قابل قبولی در سنددار کردن زمین‌های کشاورزی برسیم.

حیدر آسیابی در ادامه این جلسه به طرح گردشگری منطقه زیارت گرگان هم اشاره کرد و افزود: اقدامات قاطعی طی سه سال گذشته صورت گرفت و عملا ساخت و ساز‌های غیرمجاز در منطقه زیارت گرگان به صفر رسیده است.

وی گفت: همزمان با برخورد‌های قاطع با ساخت و ساز‌های غیرمجاز، جهت توسعه گردشگری در این منطقه برای کمک به معیشت اهالی قول داده بودیم که اجرای این طرح نیازمند تسطیح جاده دسترسی از امامزاده تا آبشار است.

رئیس کل دادگستری گلستان گفت: در جلسه امروز مصوب شد سنگ فرش این جاده به زودی آغاز شود و در کنار آن طرح گردشگری این منطقه نیز با همکاری شهرداری گرگان اجرا خواهد شد که اگر اتفاق بیفتد قطعا منطقه زیارت گرگان به یک نقطه قابل توجه گردشگری در سطح ملی و استانی تبدیل خواهد شد.

حیدر آسیابی گفت: امروز برای رفع مشکل اهالی روستای کندسکوه شهرستان گالیکش هم که در زمان استانداری وقت طرح کوچ آن لغو شده بود مصوب شد به کسانی که ساکنان روستا هستند و قبلا با منابع طبیعی برای خروج از روستا توافق نکردند و قراردادی نبستند و پول یا زمین هم دریافت نکردند، خدمات ارائه شود و منابع طبیعی مکلف به همکاری شد.

وی افزود: برای تعدادی از افرادی هم که در روستای کندسکوه زمین و ملکی نداشتند، اما طی قرارداد‌هایی به صورت غیرقانونی یکسری اراضی در جا‌های دیگر تحویل گرفتند، دستگاه قضایی ورود می‌کند و اگر تخلفی صورت گرفته باشد، پرونده قضایی تشکیل می‌دهد.

علی محمد زنگانه استاندار گلستان هم در این جلسه از ارتباط تنگاتنگ مجموعه قضایی با دستگاه‌های اجرایی و استانداری برای حل مشکلات مردم استان قدردانی کرد.

زنگانه افزود: شاخص ما در سنددار کردن زمین‌های ملی و منابع طبیعی ۱۰۰ درصد است، اما در زمین‌های کشاورزی عقب ماندگی داریم و امروز در شورای حفظ حقوق بیت المال، مصوب شد تسهیلگری‌های لازم و اقدامات تشویقی برای ترغیب مردم به سنددار کردن زمین‌های کشاورزی انجام شود.

وی گفت: در این فرآیند دهیاران هم مکلف شدند مشارکت جدی در این موضوع داشته باشند و فرمانداران و بخشداران هم نظارت کنند.

استاندار گلستان گفت: درباره کمیسیسون رفع تداخلات هم تصمیمات خوبی گرفته شد و تا پایان سال شاهد افزایش شاخص سنددار کردن زمین‌های کشاورزی خواهیم بود.

وی از دستگاه‌های اجرایی هم خواست: برای اموال و زمین‌های تحت مالکیت خود سند بگیرند تا تعرضی به آنها صورت نگیرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.